Bár Európa legrégebbi lovas körhintája és a kontinens leghosszabb favázas hullámvasútja Budapesten lelhető fel, elavultságára, a látogatók létszámának drasztikus visszaesésére hivatkozva a főváros vezetése ez év szeptember 30-án végleg bezárja a városligeti Vidámparkot. Magyarországgal ellentétben a világ többi részén azonban olyan magas szinten éli másodvirágzását ez a típusú szórakoztatási forma, hogy 2011 májusában a kínai Csangcsouban felépítették a világ legnagyobb Luna-parkját.
A 600 ezer négyzetméteren elnyúló játékparkot 31 millió amerikai dollárból építették fel a kínaiak. A kalandpark különlegessége nemcsak a méretéből adódik, hanem annak tematikájából is, hiszen a gigantikus méretű mozgó játékok többségének külsejét és arculatát a Warcraft és a Starcraft című videójáték-sorozatokból ismert virtuális hősökről, lényekről kölcsönözték, amelyeknek felállítására, szekunder felhasználására egyébként semmilyen engedélyt nem kértek és kaptak a számítógépes játékok fejlesztőjétől, az amerikai Blizzard Entertainmenttől.
Bár a cég az amerikai kormány segítségével már a park átadását követő napokban megtette jogi lépéseit a kínai állam felé, ám az ázsiai országot több mint valószínű, hogy sohasem fogják elmarasztalni a szerzői jog súlyos megsértése miatt. Feltehetően a pénzbüntetés is elmarad, tekintettel a kínai-amerikai gazdasági kapcsolatok fontosságára, hiszen Peking csak 2009-ig 77,6 milliárd dollárnyi hitel nyújtott Washingtonnak és 2011-ig további 30,5 milliárd dollárt fektetett be az Egyesült Államok gazdaságába.
A Világ Örömparkja (环球 动漫 嬉戏 谷, Huanqiu Dòngmàn Xixi Gǔ) néven futó szórakoztatóközpont vezetői a fentiek alapján meg sem hallgatták az amerikai játékgyár panaszait, hiszen az első videójáték-témájú szórakoztatóközpontot a külföldi látogatók is egy nagyon jó alapkoncepciójú, az Universal Stúdió és a Disney-parkoknak komoly konkurenciát jelentő tematikus területnek tartják, ahol sikeresen gyűjtötték össze – szám szerint 1337 játék, illetve játékpálya esetében – a legjobb digitális tartalmakat, egyesítve az interaktív technológiákkal.
Ahogy belépünk a csangcsoui játékparkba, a látogatóknak szinte azonnal el kell dönteniük, hogy a J. R. R. Tolkien regényeiből is jól ismert orknak, vérelfnek, embernek, tündének vagy törpnek szeretnének-e beöltözni, vagy a Starcraft-univerzumból ismert vizuális hősök realista gúnyáit, fegyvereit akarják-e majd magunkra húzni. Miután ezt eldöntötték, a két játékból jól ismert, minimum 5-6 órás kalandtúrán vehetünk részt Lordaeon Királyságától Stormwind hercegségéig, amelynek vizuális élményhátterét többnyire LED-falakkal adják vissza.
A zegzugos folyosókon előre haladva játszhatunk egyszemélyes módban és úgynevezett MMORPG (Massively Multiplayer Online Role-Playing Game) -típusú, azaz nagyon sok szereplős (általában baráti társaságok, céges kollektívák) szerepjáték-módban. A valós, 3D-ben visszaadott élményt persze nemcsak digitális kijelzők, villogók által szerezhetjük meg, hanem automatizált, több méter magas fröccsöntött szörnyek segítségével is, amelyeket egyenként 8-10 motorral mozgatnak.
A kínai fejlesztők az élmény fokozása érdekében a sárkányokkal történő harcainkkor, valóban több méter hosszú tűznyelveket és tűzgömböket repkedtetnek felénk az őshüllők szájából, amelyek az égési sérülések miatt már eddig is több balesetet okoztak. A vizualitás növelése érdekében a pirotechnikusok a parkban naponta közel 2000 robbantást végeznek el, amelyek – ha nem figyelünk eléggé – akár mellettünk is becsapódhatnak. A robbanásoktól megzavarodott látogatókat ekkor megafonokkal felszerelt kosztümös törpék terelik vissza valamelyik pályára vagy a kórházba.
Szintén nagyon népszerű a „fenevad véres útja” nevű pálya, ahol egy alagúton végighaladva – megfelelő számú orkot és egyéb szörnyet magunk mögött tudva –, be kell ugranunk a vízbe, ahol további víz alól felbukkanó, gyantából készült morgó démont kell kikerülnünk. Aki félti a civil ruháját (nem kötelező a park által kölcsönzött mitikus ruhát felvenni), az többedmagával egy bordarendszerre hasonlító hullámvasútba ülhet, amely egy 120 méteres zuhanást követve, természetesen szintén egy hatalmas méretű medencébe érkezik meg.
A Starcraft-park központja a Csillaghajó nevű 4D-s filmszínház, ahol a székeket, a széksorokat négy pneumatikus motorral mozgatják fel és le, az űrhajó mozgásának megfelelően. A külföldi látogatók szerint a vizualitás itt nem annyira attraktív, mint a Warcraft-park esetében. A vászonra vetített mozi jobban hasonlított a Csillagok Háborúja című filmeposz kezdősoraira, mint egy véres űrháborúra. A park minden nap reggel 9-től este 10-ig tart nyitva, a belépő személyenként 160 jüan, vagyis 6000 forint.
Forrás: GyártásTrend