„Ez a város, Miskolc mindig várni fog” hangzik az ismert P. Mobil-dal, és sokunknak hosszú évekig ez volt a várossal kapcsolatos egyetlen élménye. Alig két évtizeddel később a hajdani acélvárost nem sok választotta el attól, hogy Európa kulturális fővárosa legyen. S Marton Éva, Laár András, José Cura és a többiek nagyon egyetértettek volna a döntéssel. A helyiek a kezdeti csalódottság után annál nagyobb elszántsággal folytatják az elkezdett munkát, melynek gyümölcse már ma is látható. A sétálóutcában a munka dandárja elvégeztetett, már csak egy-egy épület homlokzata rondít bele az egységesülő összképbe. A Déryné utca sarkán szintén megújult az ország első kőszínháza, amely több épületben ad otthont a nagyszínháznak, a kamarának, a játékszínnek és a Színész Múzeumnak. A túloldalon a Kandia közön át jutunk a tavaly átalakított romantikus Szinva teraszra, amelyet a helyi fiatalok pillanatok alatt belaktak. A Rákóczi utcai Művészetek Háza szintén sikeres kulturális projekt. A városon kívül a legnagyobb szabású átalakítás a Barlangfürdővel történt, Miskolctapolcán. Bővült a külső kagylómedence, felépült a hajdani tavi fürdő mása, új wellnesslétesítmények, hosszabb barlangfolyosók és új belső termek nyíltak. Az éjszakai fürdőzés minden Miskolc környéki programnak – akár pihenő, akár üzleti célú – méltó záróakkordja lehet.
Tokaji Renaissance
A Tokaj-Hegyaljai történelmi borvidék, a világ első zárt borvidéke (1737) 2002-ben nyerte el a világörökségi címet a kultúrtáj kategóriában. 27 települést foglal magába, köztük Tokaj városát, Bodrogkeresztúr, Bodrogkisfalud, Mád, Mezőzombor, Rátka, Szegi, Tarcal és Tállya legjobb termőhelyeit, valamint idetartozik a sátoraljaújhelyi Ungvári-pince, a sárospataki Rákóczi-pince, Hercegkúton a Kőporosi és a Galamboshegyi pincesor és Tolcsván az Oremus és a Bormúzeum pincéi is. A szőlőhegyeken többnyire furmint-, hárslevelű- és sárgamuskotály- ültetvények találhatók. Mindhárom fajta jól aszúsodik.
A Degenfeld-birtok Tarcalon
A Degenfeldek kárpótlási jegyekből tíz évvel ezelőtt kezdték a modern szőlészet-borászati központ létesítését, amely mára eléri a 100 hektárt. Ezenkívül a család Tokaj főterén szintén visszavásárolta a hajdani Degenfeld-palotát, amely a felújítás után konferencia- és turisztikai központtá alakult át. Legújabb beruházásuk a szőlőbirtokon álló kastélyszálló, amely építőipari nívódíjat kapott a műemlékhelyreállítás kategóriában. A szálloda Magyarországon másodikként tagja a „Small Luxury Hotels of the World” klubnak. A pincészet, a szálloda és a konferencia-központ együttese ma már vonzó csomagajánlat lehet kül- és belföldi vendégeknek egyaránt. A konferenciaközpont az üzleti turizmus fellendülését is elősegítheti a régióban, ezáltal Tokaj és környéke megszűnhet csupán egynapos kirándulóhely lenni. A szőlőbirtokon Petróczki Hedvig értékesítési és marketingvezető kalauzolt végig, aki kiemelte, hogy minőségben nem ismernek kompromisszumot. „Bárhogyan is alakul, nem szabad mást csinálni, mint a legjobbat. Hegyaljának egyszerűen nincs más választása” mondta Szepsy István 1996-ban. Tokaj betartotta ígéretét. S ez évtől – egy európai uniós döntés nyomán – immár a „Tokaji” nevet is csak az ezen a vidéken készített borokra lehet használni az EU-ban.
Bacchus földjén
Gyakran előfordul, hogy ha valahova visszatérünk, a hely hirtelen egy másik arcát is megmutatja. Ez történt velem Tokajban, amikor Szent István király szobra előtt hallgattam idegenvezetőnket. Milyen gnóm – szólalt meg valaki a téren. A középkori kódexekből ismert alakábrázolás mintájára készült – hangzott a válasz. S ettől a pillanattól kezdve a városnézés új értelmet nyert. Sok a közelmúltban állított szobor, amelyek mind mementói a környék történelmének éppúgy, mint jelenének. A szobrok és tervezőinek története hallatán egy kicsit más Tokaj elevenedik meg előttünk. Csak Bacchus-szoborból akkora a kínálat, mint szőlőfajtából. A város főterén áll a Bacchus-kút, a kőhordón ülő vidám bronzalak a bor jótékony hatását hirdeti. A vasútállomás melletti téren található egyik fából faragott rokona, míg a Bethlen Gábor utcában egy hordón ülő Bacchus-figura fogad. A polgármesteri hivatal Bacchus-szobra egyenesen a Commedia del’ Artéból bukkant elő. Megelevenedik a múlt is, történelmi személyiségekkel, domborművekkel és kopjafákkal.
Vallási sokszínűség
Szintén ígéretes tematikus séta lehet a város egyháztörténeti szempontból történő bejárása. Hiszen a református és a római katolikus templom mellett található itt egy páratlan görög katolikus templom, amely a város legrégibb temploma és egy nemrég felújított zsinagóga is. Ez utóbbit érdemes összekötni a zsidóság temetkezési helyének meglátogatásával, ahol a XVIII–XIX. századi copf, klasszicista és romantikus, domborműves, archaikus metszésű, héber, kvadrált feliratos sírkövek ma is láthatók.
Családbarát szálloda a Szalajkánál
Az EU társfinanszírozásával, az Európa Terv keretében megvalósult Szalajka Liget Hotel és Apartman Házak máris osztatlan sikert arat a vendégek körében. A páratlan környezet, a tájba illő design és a felhasznált természetes anyagok harmóniája mind azt bizonyítja, hogy itt a tulajdonosok, a tervezők és a kivitelezők egy tudatos koncepció mentén haladtak, és semmit nem hagytak a véletlenre. Az eredmény egy családbarát zöld szálloda, a mai kor követelményeinek megfelelő szolgáltatásokkal. Az átlagos kihasználtság 70%-os, azonban az erkélyes, panorámás szobák esetében gyakran eléri a 90%-ot is. A szobák és apartmanok mellett 13 teraszos apartmanház is épült, mely elsősorban családok és baráti társaságok számára kínál összkomfortot. A modern technológiával készült házakban rekkenő hőségben sem kell klíma, míg a hideg ellen a kandalló melege nyújt védelmet. A kirándulások mellett a felnőtteknek wellnessrészleg és konferenciaterem, a gyerekeknek játszótér biztosítja a teljes kényelmet.
'