A FUTURA Interaktív Természettudományi Élményközpont épülete előtt felállított játékos térbeli szerkezet arra szolgál, hogy kedvet teremtsen a kortalan játékhoz. De mi is ez a különleges köztéri szobor, mit is kell tudni róla? A tensegrity kifejezés a feszültség (tension) és az integritás (integrity) szavakból született. Lényegében egy mozgó torony, amely stabil, de mégsem merev. Ez a szerkezet merev rudakból és drótkötelekből áll, egyik rúd sem ér a másikhoz, de érthetetlen módon a magasban lebegnek.
Mint Lenzsér Péter építésztől, a FUTURA vezető tervezőjétől megtudtuk, a laikus szemében szinte érthetetlen viselkedésű szerkezet tulajdonképpen a lehető legegyszerűbb statikai konstrukció. A szerkezet 12 egyforma méretű nyomott rúdja és az azokat összekötő húzott, feszített huzala tartja egyensúlyban önmagát. A torony egyszerre szimbolizálja a létesítmény szellemiségét és funkcióját, másrészről a rozsdamentes acél szerkezet – melynek elvével az 1950-es évektől kezdtek komolyabban foglalkozni a mérnökök – tisztelgés a magtár belső terének gyönyörű faszerkezete előtt. Így jelenik meg az ősi, érthető faszerkezet mellett az új, elgondolkodtató acélkonstrukció. A 12 méter magas tensegrity Magyarország egyetlen ilyen jellegű köztéri alkotása, de európai szinten is az egyik legmagasabb.
A köztéri alkotás elkészülte jelzi, hogy a város nagy dobása, a FUTURA Interaktív Természettudományi Élményközpont augusztusi befejezéséhez már bátran vágják a centit. A műemlék épület felújításának befejezését követően a bemutató eszközök felszerelésére kerül majd sor.
A hajdani gabonaraktár négy szintje a négy őselem – víz, tűz, föld, levegő – törvényszerűségeit tárja majd a látogatók elé szórakoztató formában. A tensegrity csak ízelítő az ötven bemutató eszközből, amelyek között lesz hullám- és cunami generátor, földrengés szimulátor, hangyavár, suttogó tükör, óriás orgona, mobil planetárium. Várhatóan az egyik kedvenc a 40 m2-es, mozgó űrhajókkal és műholdakkal felszerelt Mini Space World lesz.
A másfél milliárd forintos beruházás több mint 80 százalékát európai uniós támogatásból fedezi a mosonmagyaróvári önkormányzat.