Líbia: a polgárháború kímélte a kultúrát

Jó és rossz hírekről egyaránt beszámoltak azok a szakértők, akik az UNESCO kezdeményezésére áttekintették a líbiai kulturális örökség helyzetét a polgárháború nyomán. A jó hír: a harcok - nagyjából-egészéből – megkímélték az észak-afrikai ország kulturális kincseit.

Az ENSZ Nevelésügyi, Oktatási és Kulturális Szervezetének párizsi székhelyén a napokban lezajlott tanácskozás nyomán – mint arról a Le Figaro beszámolt - Irina Bokova, a szervezet vezérigazgatója bejelentette: a rendelkezésére álló információk szerint az észak-afrikai ország műemlék-együtteseinek többsége nem szenvedett jóvátehetetlen kárt a konfliktusban   

„Így például Leptis Magnát - Septimius Severus római császár szülővárosát - általában megkímélte a konfliktus” – idézte Bokova asszony szavait a párizsi napilap. – „Ez elsősorban a környék lakóinak köszönhető, akik a legnehezebb időszakokban is a műemlékegyüttes védelmére siettek” – fűzte hozzá.   

Irina Bokova elmondta, hogy az UNESCO folyamatos kapcsolatban állt a líbiai katonai akcióban részt vevő országokkal és a NATO főtitkárával is, és átadta számukra a világörökség részévé nyilvánított műemlék-együttesek pontos földrajzi koordinátáit és térképeit. Ennek az együttműködésnek a folytatásaként az UNESCO elérte, hogy november 22. és december 2. között Bécsben a NATO a kulturális örökség megóvásának módszereire vonatkozó képzést szervezzen.   

Akadtak azonban rossz hírek

is. Francesco Bandarin, az UNESCO kulturális tevékenységét irányító vezérigazgató-helyettese közölte, hogy információi szerint Kyrenében ismeretlen tettesek tönkretettek egy ókori mozaikot, Apollonia múzeumából pedig elloptak három római amforát. A líbiai kulturális örökséget ért legnagyobb csapás azonban az, hogy nyoma veszett a Bengáziban őrzött antik kincsnek, benne mintegy nyolcezer régi arany-, ezüst- és bronzérmével. Bandarin ezt „a régészeti kincsek történetének egyik legnagyobb lopásaként” jellemezte. Az érméket a líbiai nemzeti múzeum régészeti részlege helyezte el egy bengázi kereskedelmi bank egyik páncélkazettájában, amelynek  a konfliktus során nyoma veszett.   

Serenella Ensoli olasz kutató, aki felfedezte a  fosztogatást, Nápolyból érkezett a párizsi tanácskozásra, hogy sürgős lépéseket sürgessen. „A lehető leggyorsabban utána kell járni Bengáziban, hogy mi maradt meg a kazetta tartalmából” – jelentette ki. Ensoli asszony azért is nyugtalan, mert mint elmondta, a kincsről, amelyet Olaszország 1940-ben szállított el Líbiából és csak 1961-ben szolgáltatott vissza, nem készült vizuálisan dokumentált leltár. A kutató csak néhány eltűnt tárgyról rendelkezik fotóval, azok is homályosak. Az Interpol kulturális javakkal foglalkozó osztályának vezetője, Heinz Kind derűlátóbban nyilatkozott. Mint elmondta, az olasz csendőröktől kaptak a kincsre vonatkozó információkat, ezek bekerültek a nemzetközi rendőrhatóság adatbázisába, ami nehezebbé teszi értékesítését a nemzetközi piacon.   

Az UNESCO szakértői előtt

ott lebeg „Bagdad kísértete” – írta a Le Figaro, arra utalva, hogy az iraki főváros múzeumát Szaddám Huszein rendszerének megdöntése idején kirabolták. Francesco Bandarin szerint így Irak vált a régészeti javak évi 13 milliárd eurós forgalmat képviselő csempészetének fő forrásává. Agab Abdallah, a líbiai nemzeti múzeum régészeti osztályának vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy Líbia nem rendelkezik a kulturális örökség védelmére szolgáló saját infrastruktúrával, mindent a külföldi kulturális missziók szerveztek meg.   

Erre még sokáig szükség lesz, ezért a polgárháború befejeztével az UNESCO maga is állandó irodát nyit Líbiában – közölte Irina Bokova.

Forrás: MTI


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.