A listán Szlovákia egyik legismertebb történelmi kincse a „Lőcse, Szepes vára és a kapcsolódó műemlékek“ címen szerepel majd. Ez egyike annak a 15 kulturális értéket felsorakoztató javaslat-csomagnak, amelyet a bizottság a beterjesztett 27 projekt közül bejegyzésre javasolt.
A Szlovák Köztársaság az UNESCO Világörökség Jegyzékében öt kulturális műemlékkel szerepel: Selmecbánya (Banská Štiavnica) történelmi városa és a kapcsolódó műemlékek, Vlkolínec - skanzen (népi építészeti műemlék), Lőcse (Levoča), Szepes vára (Spišský hrad) és a kapcsolódó műemlékek, Bártfa (Bardejov) város történelmi központja, a szlovákiai Kárpátok fatemplomai, valamint két természeti kincs, a Szlovák-karszt és az Aggteleki-karszt barlangjai és a Kárpátok bükk őserdői.
A szepesi Lőcse (LEVOČA) városról azt tartják, hogy "a legcsillogóbb drágakő a szepesi koronán". Itt található a világ legmagasabb fából készült gótikus oltára és a viszonylag épségben fennmaradt városi erődítmény által körülhatárolt több érdekes műemlék. Az ódon Lőcse súlypontja a terjedelmes téglalap-alakú tér. Itt áll Szlovákia egyik legjelentősebb szakrális építménye, a 14. századból származó Szent Jakab római katolikus plébániatemplom. A plébániatemplommal szomszédos Lőcse hajdani, az 1550-es tűzvész után felépített, árkádos városházának az épülete. Szlovákia reneszánsz építőművészetének legnagyobb alkotásai közé tartozik. A téren áll a 16. századból származó ún. szégyenketrec, amelyet a múltban megszégyenítő büntetési eszközként használtak. A központi teret több mint 50 figyelemreméltó polgári és patríciusi ház szegélyezi. Többjüket a volt tulajdonosaik szerint nevezték el. Főleg az 1904-ben újreneszánsz homlokzatot kapott Thurzó-ház kelti fel első látásra a figyelmet. (Szlovák Idegenforgalmi Hivatal)