Magyar borok sikere a 11. VinAgora Nemzetközi Borversenyen

2010. június 17-20. között, Visegrádon, a Thermal Hotelben rendezték meg a Közép-Európa bor-iránytűjének tartott 11. VinAgora Nemzetközi Borversenyt, amelyre 552 borminta érkezett Magyarországgal együtt 21 országból, Európából, Dél-Amerikából, Új-Zélandról és az USA-ból

A világ tíz legjelentősebb borversenyébe sorolt megmérettetést a Magyar Szőlő- és Borkultúra Nonprofit Kft. 1992 óta rendezi meg, évente más-más helyszínen, azzal a céllal, hogy a nemzetközi zsűri tagjait megismertesse a magyarországi borrégiók természeti adottságaival és szépségeivel. Az idei versenyen 54 főből álló nemzetközi bíráló bizottság értékelte a nevezett fehér, vörös, rosé, a késői szüretelésű, a botrytizált és az erősített borokat, a pezsgőket és 7 Champion díjat, 83 arany és 84 ezüstérmet ítélt oda.

A késői szüretből származó, a jég-, a botrytizált, az erősített borokat egyedi összetételű, szakértő bizottság bírálta el, amelynek tagjai e borkategóriák bírálatában nagy tapasztalattal rendelkeznek.

A bíráló bizottságok külföldi tagjai, neves borszakértők – Belgium, Brazília, Chile, Franciaország, Horvátország, Kanada, Németország, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svájc, Szlovákia, Szlovénia és Tunézia – érkeztek. A szakmai zsűri magyar résztvevői között jelentős számban képviselték magukat a fiatal, második generációs magyar borászok.

A hazai és a nemzetközi borászatok körében komoly elismerést szerzett megmérettetésen a versenybizottság – a VinAgora által kifejlesztett korszerű informatikai program és notebook számítógépek segítségével – az alábbi díjakat ítélte oda.

A 145 külföldi borminta közül 1 Champion díjat, 23 aranyérmet, 23 ezüstérmet nyert.

Az aranyérmek közül négyet Horvátország, hármat-hármat Svájc és Szlovákia, kettőt-kettőt Franciaország, Montenegro, Németország, Románia, Spanyolország, egyet-egyet Portugália, Uruguay és az USA színeiben. A nevezett és a díjazott borok arányában kimagasló eredmény értek el a horvát, a svájci és a szlovákiai, és ez utóbbinál a felvidéki magyar borok. Érdekesség, hogy az USA-ból egyetlen bort neveztek be a versenyre, de az aranyérmes lett.

A magyar borok – 407 borminta – jelentős sikereket értek el: 6 Champion díjat, 60 aranyérmet és 61 ezüstérmet nyertek.

A nemzetközi borversenyek legmagasabb elismerését a Champion díjat, amelyet az aranyérmet nyert borok versenyeztetésével lehet megítélni, a zsűri hat 6 bornak és 1 pezsgőnek ítélt oda. A hét díjból ötöt magyar bor, egyet magyar pezsgő érdemelt ki.

 

 A 11. VinAgora CHAMPION 2010. díjai:

Fehér édes borok kategóriában:

Imrehegyi Nektár Késői szüretelésű (Béla Borászati Kft.)

Botrytizált borok kategóriában:

Tokaji Aszúeszencia Prémium Selection 1993 (Tokaj Kereskedőház Zrt.)

Késői szüretelésű borok kategóriában:

Sous l’Escalier Petit Arvine du Valais 2008 (Domaine du Mont d’Or SA-Sion, Svájc)

Rosé borok kategóriában:

Gál Szigetszentmártoni Pinot noir Rosé 2009 (Gál Szőlőbirtok és Pincészet)

Szekszárdi Shiraz Rosé 2009 (Dúzsi Tamás)

Vörös borok kategóriában:

Domaine Gróf Zichy Szekszárdi Cabernet sauvignon 2007 (Baron von Twickel Szőlőbirtok)

Pezsgők kategóriában:

Törley Chardonnay Brut 2006 (Törley Pezsgőpincészet Kft.)

 

A versenyen először ítéltek oda különdíjat a magyar mintáknak. A „VinAgora legjobb fajtabora” címet az a bor nyerhette el, amely az adott fajtán belül, a legmagasabb pontszámmal arany érmes lett.

 

A „VinAgora legjobb fajtabora” cím nyertesei:

Domaine Gróf Zichy Szekszárdi Cabernet sauvignon 2007 (Baron von Twickel Szőlőbirtok)

Badacsonyi Olaszrizling Késői szüretelésű 2006 (Borbély Családi Pincészet)

Bock Villány Cabernet franc Fekete-hegy Selection 2007 (Bock Borászat kft.)

Villányi ördögárok Merlot Reserve 2007 (Günzer Tamás Pincészete)

Villányi Pinot noir Reserve 2008 (Günzer Tamás Pincészete)

Béres Lőcse Tokaji Furmint 2008 (Béres Szőlőbirtok és Pincészet)

Buday Chardonnay 2009 (Nyakas Pince Zrt.)

„Bűbáj” Kunsági Kékfrankos Rosé 2009 (Dimenzió Borászat Kft.)

 

Újítás volt az is, hogy ha egy külföldi országból legalább 20 minta érkezett, akkor a nevezett minták közül a legtöbb pontszámot elért arany érmes bor különdíjban részesült.

 

Az „Ország legjobbja” cím nyertesei:

Pinot Blanc, ice wine 2009 (Golguz, Szlovákia)

Traminic Ledena Berba 2007 (Ilocki Podrumi d.d., Horvátország)

 

A hagyományokat folytatva a szakmai zsűri mellett, az erre az alkalomra felkért média zsűri is meghozta döntését a média különdíjakról. A média zsűriben szakújságírók és azok a médiaszemélyiségek, művészek vesznek részt, akik szívügyüknek érzik a minőségi borfogyasztás, a borkultúra népszerűsítését. A média zsűri tagja volt többek között Ditz Edit, borszakértő, leendő borakadémikus, Kurucz Éva, a HírTV műsorvezetője, Németh Ágnes, a Decanter magazin főszerkesztője, Niszkács Miklós, a vendéglátás főszerkesztője és Vallai Péter Jászari Mari díjas színművész.

 

Média Különdíjat nyert:

fehér borok kategóriában Budai Chardonnay 2009 (Nyakas Pince Zrt.)

vörös borok kategóriában Görögszó Szekszárdi Cabernet franc-Cabernet sauvignon Cuvée 2006 (Dúzsi Tamás),

botrytizált borok kategóriában Tokaji Aszú 6 puttonyos 2000 (Kiss István P. Fitomark 94. Kft.)

A hivatalos eredményhirdetésre, a média zsűri különdíjainak ünnepélyes átadására 2010. július 3-án, 10.00 órakor Budapesten, az Iparművészeti Múzeumban, a VinAgora Borgálán kerül sor.

A VinAgora Borgálán 12.00 órától a nagyközönség – belépődíj ellenében - nem csupán a díjazott borokat ismerheti meg, hanem valamennyi, a versenyre érkezett, több mint 500 bort is megkóstolhatja

A VinAgora Nemzetközi Borverseny díjazott borai külön megjelenési lehetőséget kapnak a 19. Budapesti Nemzetközi Bor- és Pezsgőfesztiválon 2010. szeptember 8-12. között a Budai Várban.

 Az érmes borok listája a borverseny weboldalán www.vinagora.hu megtalálhatók.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.
Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén

Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén 

A Klasszis TopDesign 2024 verseny egyik zsűritagja, Ariana Grüll a tavalyi versennyel kapcsolatos tapasztalatairól mesélt, és arról, hogy mit vár az idei pályaművektől.