Magyar delegáció járt Kínában

Július közepén 50 tehetséges magyar fiatal fogadta Wen Jiabao, kínai miniszterelnök meghívását és látogatott el Kínába. Az utazás célja az volt, hogy jobban megismerjék az ország kultúráját és kapcsolatokat alakítsanak ki a sikeres, és szakmájuk iránt elhivatott kínai fiatalokkal.

Csizmadia Norbert, a Nemzetgazdasági Minisztérium tervezéskoordinációért felelős államtitkára által vezetett delegáció tagjai között ott volt a Budapesti Corvinus Egyetem Turizmus Kompetencia Központjának három PhD jelölt munkatársa is. Kínai látogatásuk alatt két fő desztináció, Peking és Qingdao város gazdasági és turisztikai lehetőségeit ismerhették meg.

Peking egy turista szemével

Peking 22 milliós lakosságával Kína második legnépesebb városa, az elsőként szemünk elé táruló látvány ezt jól tükrözte. A lakosság számából következően a közlekedés sem egyszerű, rengeteg busz, autó, riksa és biciklis mindenfelé. Mondhatni, nincsenek közlekedési szabályok, mindenki megy, ahogy tud. Ami igazán meglepő, hogy a dudát szinte mindenre használják: index helyett, jelzésképpen, vagy a többiek közlekedési stílusának értékelésére.

Peking egyik fő nevezetessége a Tiamen tér, mely nevét a Tiltott várostól elválasztó Mennyei béke kapujáról kapta. Mivel a tér aránylag közel volt a szállásunkhoz, így gondoltuk most kivételesen nem taxival megyünk, hanem kipróbáljuk a riksát. Elsőként a főúton indultunk, majd a sikátorok felé vettük az irányt. Utazásunk során ez az egyik legmeghatározóbb élmény volt, ekkor sikerült bepillantást nyernünk az egyszerű, hétköznapi kínai emberek életébe. Itt mindenki az utcán evett, kártyázott, hatalmas társasági élet zajlott a kis utcákban. Utunk során mindenki mosolyogva integetnek nekünk, hiszen nem mindennapi számukra az európai emberek látványa.

A hivatalos látogatások alkalmával viszont lehetőségünk volt betekinteni Kína viselkedéskultúrájába is. Hivatalos találkozásokkor a kínaiak a formális bemutatást pártolják, mely állva történik, kézfogással és esetleg bólintással. Majd a névjegy átadása és átvétele következik, mely mindenképpen két kézzel történik, csak ezután kezdődhet a tárgyalás. Az étkezési etikett tekintetében jellemző a kínaiakra, hogy mindig mondanak tósztot, melyet illik viszonozni is számukra, valamint a vacsora közben a kínai fél tagjai körbejárják az asztalokat és mindenkivel koccintanak. A hivatalos megbeszéléseknek vagy a díszvacsorának is lehet része az ajándékozás, mely szintén két kézzel történik. Esetünkben mindig a kínai fél volt az első ajándékozó, melyet mi is viszonoztunk. Bár kínai szokások szerint minimum kétszer-háromszor visszautasítják az ajándékot, mi ezt nem tapasztaltuk, viszont az ajándék kinyitása valóban nem jellemző rájuk. A hivatalos látogatások mellett rendkívül érdekes volt megismerni a város belső, hétköznapi életét, így valós képet kaphattunk Peking nyüzsgő, zsúfolt, élettel teli mindennapjairól is. 

Qingdao – Kína tengerparti gyöngyszeme

A 8,72 millió lakosú Qingdao Kelet-Kínában, Shandong tartományban helyezkedik el, a Sárga-tenger partján. Méltán nevezhető a „leg”-ek városának. 2009-ben Kína legélhetőbb városa díját kapta. Itt található a Haiwan Híd, a világ legnagyobb (42 km) tengeri hídja, mely Qingdao városi részét köti össze Huangdao kerülettel. Egyik legkiemelkedőbb példája a gazdaságirányítás „kék” szemléletének, azaz a természeti környezetre, a természet maximális hatékonyságú, önszabályozó folyamatainak gazdaságba való átültetésére gondot fordító irányításnak. Kína egyik legnagyobb kikötője is a városhoz tartozik, mely több mint 130 ország 450 kikötőjével bonyolít le kereskedelmi forgalmat. Ezen kívül a város Kína Vitorlás Központja címmel is büszkélkedhet, hiszen itt rendezték a 2008-as Olimpiai Játékok vitorlás versenyeit.

Mindezek mellett a kínaiak az ország egyik legboldogabb, legdinamikusabb, legbiztonságosabb és leginkább európai jellegű városának tartják Qingdao-t. Itt nem fordulhat elő, hogy ha egy turista térképpel a kezében éppen tehetetlenül forgolódik, a helyiek ne sietnének azonnal a segítségére. Ezen jellemvonások együttese, a gazdag kulturális háttér, az Óváros, és a felhőkarcolók tükrében csillogó új és gazdag városrész sajátos hangulata, illetve a lenyűgöző szépségű tengerpart minket is magával ragadott. Nem hiába sorolható a város, évi 50 millió turistaérkezéssel Kína Top 10 turista desztinációja közé. A város egyedisége, hogy a turisták számára minden vonzerő szinte egy helyen található: a festői szépségű homokos-sziklás tengerpart, a taoista szentéllyel, erdőkkel és vízesésekkel tarkított Laoshan Hegy és Nemzeti Park, vitorlázási lehetőségek, pezsgő éjszakai élet, kulturális központok és múzeumok, melyek közül nem szabad kihagyni a híres Tsingtao Sörgyárat és Múzeumot, melyben az ismeretszerzés mellett, interaktív élményben és sörkóstolásban is részünk lehet.

Az éttermek kínálata kiterjed a kínai mellett, a japán, a koreai és több európai konyha specialitásaira is. Az ételek minőségére és tálalására is nagy gondot fordítanak, azonban az utcai árusok esetében legyünk elővigyázatosak; itt nem minden esetben az európai gyomornak megfelelően készülnek az ételek.

Qingdao-ban jelenleg is zajlik a Nemzetközi Óceán Fesztivál, aki pedig augusztus végére tervezi kínai látogatását, nekik előszeretettel ajánljuk a 22. Qingdao-i Nemzetközi Sör Fesztivált, illetve a 4. Qingdao-i Nemzetközi Vitorlás Hetet, mely szintén nagyszerű programnak ígérkezik. 


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.