A Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara koordinálásában több tucat magyar és szlovén vendéglátós adott egymásnak találkozót az Őrségben. A magyar résztvevők a vasi és a zalai vendéglátást képviselték, többen a vasi vendéglősök klubjának tagjaiként vettek részt az egynapos rendezvényen.
Stílszerűen az őriszentpéteri Bognár Étterem kistermében hangzottak el az előadások. Kiss Sándornak, a vasi kamara főtitkárának vetített képes előadásában ismerkedhettek meg a résztvevők a Pannon Gasztronómiai Élmények projekt lényegével, amely az érintett régió vendéglátósainak – Vas és Zala megye, valamint a szlovéniai Muravidék – együttműködését, közös fellépését, és a helyi specialitások kínálatának előtérbe helyezését szolgálja. Az utóbbi szellemében egy elismert szakember, Prikryl József Venesz József Díjas mesterszakács beszélt tapasztalatairól, és adott tanácsokat a vendéglátósoknak.
- Nyolc éve jártam vendégként az Őrségben, s ez a látogatás igen kellemes élmény volt a számomra. Megtapasztalhattam a hagyományos magyaros vendégszeretetet. Megkóstoltam az itteni ízeket, megismerkedtem a tökmagolajjal, a vasi pecsenyével, amit feltettem a szállodai étlapra is – emlékezett a múltra a főzés mestere. – Színes a palettája a falusi vendéglátásnak, de természetesen mindenütt a helyi specialitásoknak van prioritása. Nemcsak a kínált éltelek, de az alapanyagok is lehetnek tájjellegűek. Vas megyében járva például nem lehet kihagyni a dödöllét, a kerékrépát, a sütőtököt, a gombát és a vadételeket. Már ilyen fesztiválok is léteznek.
A mesterszakácsnak kijáró egyenruhájában beszélt arról, hogy jó kezdeményezés volt a vasi vendéglősök klubba tömörülése, de ehhez hasonló szervezet van Zala megyében is. A Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség támogatja, segíti ezeket a szervezeteket. Egyre nagyobb jelentősége van az úgynevezett hungarikumoknak, s fontos, hogy ezek kerüljenek előtérbe a külföldi alapanyagokkal szemben. Az eredetiségvédelem tekintetében azonban Magyarországon még sok a tennivaló. A magyar konyha egyik legfontosabb alapanyaga a fűszerpaprika, mint hungarikum.
Arról is szólt, hogy 12 évig volt konyhafőnök egy 4 csillagos szállodában Zalakaroson, de csak 8 év után érte el, hogy őstermelőktől lehessen alapanyagot vásárolnia. Ha reggel megrendelte az árut, délután már ott is volt a friss zöldség- és gyümölcsféle. Amikor a Balatonra került, új munkaadója elvárta tőle, hogy magyar termelőktől hazai termékeket használjon fel, s ebben szabadkezet is adott. Úgy tapasztalta, hogy hiányoznak még az igazi háztáji hazai szárnyasok, de ennek hatósági okai is vannak. Egy adott vidéken nem tengeri különlegességeket kell kínálni, hanem helyi specialitásokat. Nem prospektus nagyságú étlapokra van szükség, kevesebb, de keresett étel legyen az étlapon. A kiváló szlovén borok is megjelenhetnek a kínálatban, ahogy persze a vasi és zalai bortermelők borai is.
A több tucat vendéglátós ellátogatott a közelmúltban megnyitott szalafői tejüzembe, amely a helyi termék előállításának reprezentánsa, s ahonnan több jól ismert vendéglátóhely is beszerzi az alapanyagot, ahogy megismerkedtek a tájjellegűen kialakított helyi Őrszem Fogadó kínálatával is. A nap fénypontja a nemzetközi hírű körmendi Berki Vendéglőben megtartott konyhatechnikai és főzési bemutató volt, amelyet Pilnay Zoltán séf prezentált a magyar és szlovén vendéglátósok számára. (Nyugat.hu)