Bár a magyar felmenőkkel rendelkező Mihály Róbert 1967-ben az ohiói Akronban látta meg a napvilágot, a szobrász, festőművész és építészmérnöki diplomával is rendelkező művész sohasem tagadta meg őseit és erdélyi gyökereit. Tehetségére már 21 évesen felfigyelt az Észak-Karolinai Kent Állami Egyetem, amikor is 600 indulóból neki ítélték oda azt a 10 ezer dolláros pénzjutalmat, amellyel az egyik épületszobrászati pályamunkáját díjazták.
A magyar származású férfi kézügyességét a későbbiekben is jól kamatoztatta: 1996 és 1997 között például a Föld hatodik, az Egyesült Államok második legnagyobb templomában, a Washingtoni Nemzeti Katedrális vízköpőin is sokat dolgozott, vermonti márványból például ő faragta ki azt a 11 ezer kilogrammos, hatalmas szárnyakkal ábrázolt angyalt, amely a főhajó egyik dísze lett. (A templom egyébként arról is nevezetes, hogy az egyik vízköpő a Csillagok Háborúja című sci-fi sorozatból jól ismert Darth Vadert ábrázolja.)
Mihály Róbert vízköpői annyira népszerűek lettek az Egyesült Államokban, hogy 2002-ben a Duke Egyetem is megbízta a művészt, hogy az 5,5 millió dollárból felépített neogótikus stílusú West Campus kollégiumát is az ő munkái díszítsék. A rektor állítása szerint a több mint 100 vízköpőnek a gonosz szellemek és a tanulást gátló démonok elűzése lett volna a célja, ám az építkezést finanszírozó Aubrey és Kathleen McClendon kérésére az alkotásokat pár hónap múlva eltávolították az épületről.
Néhány évvel később hasonló igénnyel fordult a művészhez az Észak-Karolinai Egyetem vezetése is, akik a Franklin és a Columbia utcák kereszteződésében felépíteni kívánt Chapell Hill nevű épületük attikáját akarták vízköpőkkel díszíteni. A megbízás egyrészt a Ramszesznek nevezett, az egyetem kost ábrázoló kabalaállatára, másrészt pedig azokra a sportlegendákra (pl.: Mia Hamm, Michael Jordan, Julius Peppers stb.) valamint az utca névadójára, Benjamin Franklin feltaláló, politikus és filozófus megmintázására szólt, akik korábban valamilyen formában a felsőoktatási intézmény egykori tanulói vagy atlétái voltak.
A művész legnépszerűbb alkotásának azonban mégsem szobrai vagy festményei bizonyultak, hanem az általa tervezett és kivitelezett észak-karolinai várkastélya. A Rougemont közelében fellelhető Rouge hegység tetején (É: 36°14'22", NY: 78°54'46") ugyanis a művész még az ezredforduló előtt megvett egy 10 hektáros földet, amelyre Kós Károly és Friedensreich Hundertwasser szellemiségében, illetve a máramarosi fatemplomok bűvöletében egy mesébe illő, családias hangulatú várkastélyt építtetett.
Az amerikaiak által tévesen csak közel-keleti motívumként aposztrofált oxidált rézből készült hagymakupolák és minaretek már a hegy aljában is jól kivehetők. Sajnos az építész feleségének korai halála miatt a kastély belső kialakítására sohasem került sor. Mihály Róbert felhagyott az építkezéssel, a fából ácsolt kastélyt időközben benőtte a gaz, hajópallói elrohadtak. 2012-ben az építményt felfedezték maguknak a vandálok és a graffiti művészek. Kár érte…
Forrás: GyártásTrend