Málta most egy több millió eurós beruházás gyümölcsét arathatja le. A part menti vizek tisztaságának ilyen mértékü megőrzését három új szennyvíztelep létesítésével érték el, melyekhez európai uniós támogatást is felhasználtak.
A szigetország
mintegy 87 fürdőhelye nemcsak a minimum EU standardnak felelt meg, de ezek 95%-a kiváló minősítést kapott. Málta partjainál kimagasló vízminőséget állapított meg a Bizottság legutóbbi, Brüsszelben megjelentetett fürdővizeket értékelő beszámolójában. Mindössze négy partszakasz nem ért el kiváló minősítést Máltán, ebből hármat "jó minőségünek" értékeltek, egyet - a Xagħjra szennyvíz szivattyú állomás szomszédságában - pedig "elégségesnek". A Xagħjra melletti terület várhatóan a közeljövőben már jobb értékeket mutat mivel itt tavaly év végén adták át a három újonnan épített szennyvíztelep közül a legnagyobbikat.
Hét évvel ezelőtt Málta uniós csatlakozásakor a sziget fürdőterületeinek mintegy fele sem érte el a minimum követelményeket.
"Málta hatalmas fejlődésen ment keresztül és nagy eredményeket ért el ezen a területen a csatlakozás óta és mindez nagyban segíti Málta turizmusának fejlődését is" nyilatkozta egy uniós tisztségviselő a beszámoló megjelenését követően a The Times-nak, majd hozzátette
"Málta partjainál található az unió második legtisztább, fürdésre alkalmas tengervize, amivel megelőzte Görögországot is, ami hatalmas dolog." Málta már 2009-ben is lenyügözte a Bizottságot, a tiszta fürdővizek megteremtésére tett beruházásaival és gyors lépésekkel. Már abban az évben elérték a 93%-os kiváló minőséget.
A legújabb beszámoló szerint Málta folytatta a vizek minőségének javítását és 2010-ben újabb 2 "jó" minősítésü part menti víz nyerte el a "kiváló minősítést. Egy EU-s direktíva szerint a tagországoknak rendszeresen vizsgálniuk kell a part menti vizek minőségét, mely kritériumok között egy sor egészségügyi szempont szerepel.
A Bizottság beszámolója szerint az EU vízminőség átlaga romló tendenciát mutat, bár az átlag minőség még most is igen magas. Az összes vizsgált fürdésre alkalmas part menti tengervíz több mint 90%-a elérte az EU minimum értékeit.
Ciprus lett
az első helyezett, ahol az összes vizsgált helyszín, 100%-ban "kiváló" minősítést kapott. Ciprust sorba a nem EU tag Horvátország (97%) követi. Az EU-s második helyezett Málta (95%) és harmadik Görögország (94%) lett, őket Írország követi 90%-os "kiváló" minősítéssel.