A dokumentum a hét évre tervezett 140 milliárd forintos uniós támogatás első két évre jutó részének felhasználásához ad részletes útmutatást. Tisztázza, milyen területekre mekkora forrásokat szánnak, kinek teszik hozzáférhetővé ezeket, s milyen pályázati kiírások alapján történik majd a pénzek odaítélése. A turizmusra hét év alatt szánt 33,7 milliárd forintból az első évben 5,2, a másodikban 5,5 milliárd lesz a terv szerint felhasználva. A kiemelt vonzerő, termék és infrastruktúra fejlesztésére két év alatt 6,8 milliárdot, az integrált vonzerő- és termékfejlesztésre 1,3 milliárd, a szálláshelyek és a turisztikai termékkínálat értékét növelő szolgáltatások fejlesztésére 474 millió, térségi és helyi turisztikai intézmények, együttműködési rendszerekre 420 millió, integrált térségi és helyi turisztikai információs rendszerekre 810 millió, a térségi és helyi idegenforgalmi marketing hatékonyságának javítására 505 millió, az innovatív kísérleti projektek támogatására 337 millió forintot terveznek a támogatások között.
Pál Béla, a regionális tanács elnöke kérdésünkre elmondta, hogy a pénz időbeli felosztásánál sokféle szempontra figyeltek.
– Az akcióterv az első időszakban húsz-húsz milliárd forintot irányoz elő évente a gazdaságfejlesztés, a turizmus, az integrált városfejlesztés, valamint az infrastruktúra-fejlesztés területén. Az első két évben kicsit több jut majd a turizmus fejlesztésére, miközben például a városfejlesztésre kevesebb, mert az ahhoz kapcsolódó projektek kidolgozására több időt kell fordítani. Ezen a területen azokat a pályázatokat kell elsősorban elindítani, amelyek a későbbi projektek előkészítő munkálatait segítik.
Beszélt arról is, hogy a projektek összes költségéhez képest nem azonos arányban számíthatnak majd segítségre a különböző szektorokhoz tartozó pályázók.
– A Közép-dunántúli Régió fejlettsége alapján a gazdasági szférában a nagyobb vállalkozások 40, a középvállalatok 50, a kisvállalkozások 60 százalékos támogatásra számíthatnak. Az önkormányzatok és non-profit szervezetek esetében az átlagos pályázati támogatás mértéke 85 százalékos. Ettől lefelé és fölfelé egyaránt lehet eltérés, egyes esetekben akár 90 százalékos támogatást is lehet kapni az összes költséghez mérten. Mint elmondta, a most zajló társadalmi vita nyomán finomodhatnak például a pályázati célok és a résztvevők körére vonatkozó egyes szabályok.
– A fórumokon elhangzó és az írásban beérkező vélemények alapján márciusban véglegesítjük az akciótervet. A tervek szerint leghamarabb március végétől várhatóak az első pályázati kiírások – hangsúlyozta kérdésünkre Pál Béla.
Képünkön: Pál Béla a regionális tanács ülésén – balról mellette dr. Kolber István államtitkár