Az MFB csütörtöki, MTI-hez eljuttatott közleménye alapján az egerszalóki létesítmény ügyének előzménye egy évtizedre nyúlik vissza. Az egerszalóki forrás 1961 óta "ontja a gyógyvizet", az azóta keletkezett "sódomb" is különleges látványosság, ilyen mindössze három van a világon. A páratlan természeti adottságra épülő szálloda-gyógyfürdő-strand komplexumra nagy társadalmi igény mutatkozott - olvasható a bank dokumentumában.
A közlemény szerint a beruházás súlyos anomáliái már kezdettől megmutatkoztak. Az első finanszírozó, a CIB Bank mellé 2004-ben lépett be a Magyar Fejlesztési Bank úgy, hogy 49 százalékos tulajdonrészt szerzett a beruházó Szalók Holding Zrt.-ben. Ettől fogva tulajdonolja és finanszírozza is a társaságot.
A beruházás folyamatosan "nyelte a pénzt". A gyógyfürdő és strand 2007-ben elkészült ugyan, de rosszul termelt, a szálloda felépítése egyre késett, a költségek "az egekbe emelkedtek" - mutatott rá a bank közleménye.
Az MFB 2009 novemberében 99,9 százalékos tulajdonossá vált "a temérdek pénzt elnyelő, ám rosszul termelő társaságban." A szállodát végül 2010. május 28-án nyitották meg.
Az MFB új vezetése a közlemény szerint irreális üzemeltetési terveket örökölt 2010-ben, például a budapesti Kempinskiénél magasabb szobaárakkal "kiszámolt" megtérülést. Az MFB ezért úgy határozott, hogy a komplexumot működőképessé teszi, azután dönt a Szalók Holding jövőjéről.
Az új menedzsment üzleti tervének eredményeként tavaly a komplexum együttes bevétele 1,67 milliárd forint volt, 2007 óta a gyógyfürdő 2,92 milliárd forint, a strand 244 millió forint, míg a szálloda 2,38 milliárd forint árbevételt ért el - áll a tájékoztatóban.
A 2007. július 13-án megnyitott Saliris Resort Spa & Gyógy- és Termálfürdő, valamint a 2010. május 28-a óta működő, négycsillagos Saliris Resort Spa & Konferencia Hotel superior napjainkban megáll a "saját lábán", elegendő likviditással és szobakihasználtsággal, visszatérő és bővülő vendégkörrel már életképes - olvasható az MFB közleményében.
A bank szerint ugyanakkor a komplexum képtelen arra, hogy a beruházás bekerülési költségét kitermelje. Ezért a komplexum jövője is azon múlik, hogy sikerüljön megszabadítani az "irreálisan magas törlesztési tehertől", a közlemény szerint a hitelösszeg jelenleg 36,7 millió euró (több mint 11 milliárd forint).
Ezzel együtt az MFB két ágon is érdekelt az ügyben: mint az egyetlen hitelező, mert 2011 végén kivásárolta a CIB-et, illetve mint egyedüli tulajdonos, mivel 2004 óta több lépésben végül kizárólagos tulajdonába került a teljes létesítmény.
Az MFB közleménye kitér arra: a Szalók Holdinggal szembeni felszámolási eljárás megindítása a 2012. évi mérleg elfogadása után törvényes kötelezettség lett, mert már két éve negatív a saját tőke. Egy 2012. decemberi kormányrendelet "stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetnek" minősítette a céget. A kijelölt felszámoló az állami tulajdonban lévő Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. lesz, amely köteles és képes lesz a folyamatos működtetés biztosítására.
A hitelező MFB pedig, mint tulajdonos a felszámolási eljárásban "megpróbál minél többet viszontlátni az irreálisan magas bekerülési költségekből". Mivel a felszámoló majd megpróbálja értékesíteni a vagyont, az MFB meg is veheti a komplexumot, ezzel kizárva az irreálisan alacsony összeget ajánló vevőjelölteket - olvasható a banki dokumentumban.
Forrás: MTI