Az 1996 óta a világ egyik legveszélyeztetettebb műemlékeként, 1987 óta pedig a Világörökség részeként számon tartott, 1883-ban épült neoreneszánsz épületegyüttes 1984-ig üzemelt. 1961-től a legendás Ifipark látogatóit fogadta, majd teljesen az enyészeté lett. A csipkerózsika-álom harminc évig tartott.
2011 októberében döntött a kormány arról, hogy megkezdi a teljes rekonstrukciót. A be- ruházás teljes egészében az unió által társfinanszírozott támogatásból valósul meg az Új Széchenyi-terv Közép-magyarországi Operatív Programja keretében, mintegy 6,7 milliárd forintos összegből. E projekttel párhuzamosan a Budavári Önkormányzat a Vár környékének közlekedési fejlesztését vállalta. Ez utóbbi keretében valósult meg a Várkert Bazár felszín alatti, 300 férőhelyes, háromszintes parkolóháza és egy új közlekedési tengely, amely akadálymentes eléréssel új kaput nyit a Várba és közvetlenül majd a Budapesti Történeti Múzeumhoz is. Mozgólépcsőn juthat el a látogató a lépcsőpavilontól a keleti felvezető útig, ahonnan lifttel lehet továbbmenni a múzeum szintjére, valamint a kortinafal tetején kialakított kilátóteraszra. A mozgásukban korlátozottak a Lánchíd utca felől ide végig lifttel juthatnak fel.
A rekonstrukció keretében megújult a három palotaépület: északon az egykori testőrpalota, délen pedig a korábban nagypolgári lakások helyéül szolgáló két lakóépület. E kettőt köti össze az északi és déli bazársor, középen az oroszlános Gloriettel és a rámpaművekkel, amelyek a 3500 négyzetméteres reneszánsz kerthez vezetnek. A lakásokat kiürítették a már évtizedekkel korábban felszámolt műtermekkel együtt, és érdekes az is, hogy némelyikben félig kész műalkotásokra vagy szerszámokra bukkantak az előkészítő brigádok. Az egykori műtermek nagyméretű, a Dunára nyíló faajtóit teljesen újragyártották. Az északon lévő udvaron, amely az Öntőház udvar nevet viseli, faragott kő, illetve öntött fém ágyúgolyókat találtak, többszázas mennyiségben.
A déli palota termeiben egyszerre három kiállítás is látogatható a megnyitóünnepséget követően, itt ugyanis az egykori közfalakat meg- szüntetve hatalmas terek nyíltak meg. A beruházás keretében elbontásra került a vár tövéből egy hatalmas mészkőszikla is, melynek helyén a régészeti feltárásokat követően megépülhetett a garázs. Egy minimum 600, maximum 900 fő befogadására alkalmas multifunkcionális rendezvényközpont kapott itt még helyet. A szakemberek szerint ennek akusztikája kitűnő, a színpadi emelőszerkezetek pedig a nehezebb hangszerek szállítását is lehetővé teszik majd. Tolmácsfülkék és más kiszolgálóhelyiségek is kapcsolódnak a rendezvényteremhez.
MIT HOZ A MÁSODIK ÜTEM?
2014. augusztus 28-ig megújul az épületegyüt- tes előtti Lánchíd utca, és a budavári királyi kertek is megszépülnek. Összesen tehát 8988 nm-t rekonstruálnak, 17 722 nm-nyi új területet építenek hozzá, amelyet 8734 nm-nyi zöldterü- let díszít majd, kertek és udvarok formájában. A kiállítóterek, amelyek az északi és a déli épülettömbökben kaptak tehát helyet, 2500 négyzetméteren várják az érdeklődőket, nyártól teljes területen, egyelőre csak a déli palotában. Ezzel megvalósul a főváros legnagyobb ilyen jellegű kiállítótere, amely a legmodernebb tech- nikai eszközökkel felszerelve kapja meg végső állapotát ősszel. A kényelmesebb megközelíthetőség érdekében két villamosmegálló is létesül: egy az egykori Várkert kaszinó mellett, egy pedig a Rudas fürdőnél. A BKK hajói érin-tik az új kikötőt is, amely a Várkert Bazárhoz kapcsolódó Duna-parti szakaszon létesül, igazi korzóhangulatot varázsolva a folyópartra. Az elképzelések szerint a mostani Vízhor- dó lépcső melletti mozgólépcsőn és a már megvalósult két liften kívül a várfalakon kívül futó, üvegfalú panorámalifteket is megépí- tik az északi oldalon, az Anjou-bástyánál, a Lovas utcai parkolónál és az Országház utcánál. A Lánchíd utca forgalomcsillapí- tott lesz és új burkolatot kap, és már nem kell sokáig várni a BKK zéró emissziós, új, elektromos meghajtású midivárbuszaira sem. Mindezeken túl korszerű információs táblarendszer és internetalapú applikációk is segítik majd a Vár és a Várkert Bazár iránt érdeklődő turistákat.
TÁRLATOK A DÉLI PALOTÁBAN
A modern reneszánsz derült idoma címmel a Várkert Bazár építésének történetét követhetjük végig az Ybl-művekből készült tárlaton. A rekonstrukciós munkákat megelőző régészeti kutatások önmagukban is érdekesek és érdemesek voltak arra, hogy a Várkert Bazár területének történetét általuk is mind jobban megismerhessük. Ebben segít az Ostromok és hétköznapok elnevezésű kiállítás. Számos fénykép és rekonstrukciós rajz, QR-kódos alkalmazás és az épületrészletekről lézerszkenneléssel készített háromdimenziós flm könnyíti meg az eligazodást az ásatási területen. A Swietelsky saját munkája részeként a felújítás minden mozzanatát fotó- dokumentálta, aminek köszönhetően mi is bepillantást nyerhetünk a legizgalmasabb részletekbe. Ez a kiállítás az Egy építkezés ké- pei címet kapta. A Magyar Nemzeti Bank a ki- állítások megnyitója alkalmából emlékérmet bocsátott ki az Ybl-bicentenárium tiszteletére.