Antal Gábor, az arborétum vezetője lapunk érdeklődésére elmondta, hogy 2009-ben a Környezet és Energia Operatív Program keretében pályáztak és nyerték el a támogatást az Erdőtelki Arborétum élőhely rehabilitációs projektjére. Az erről szóló szerződést idén augusztus elején írták alá.
A projekt több elemből áll. A leghangsúlyosabb része az arborétum tavának - mint vizes élőhelynek - a rehabilitációja. Ennek során újítják fel azokat a műtárgyakat, melyekkel a víz áramlását szabályozzák. Ezt követően a felhalmozódott iszapot távolítják el a tóból.
A másik fontos projekt elem lesz, hogy bővítik az öntözőrendszert, amely nélkülözhetetlen az arborétum jelenlegi formájának megőrzéséhez. A harmadik elemként a jelenleg foltokban jelentkező belvizet csatornában vezetik el. Ez azért fontos, mert a kialakult helyzet jelenleg nehezíti a látogató turisták mozgását a díszparkban és veszélyezteti az értékes növényállományt.
Az arborétumban található növények egészségügyi kezelésére is sor kerül és az elszáradt ágakat, gallyakat eltávolítják, kezelik a fák üregeit és leszedik a borostyánokat. A látogatók védelmére kivágják a száraz fákat és felújítják az arborétumot körülölelő kerítést. A díszkertben levő madarakra is gondolnak, faodukat helyeznek el, illetve néhány újabb fafajt is telepítenek majd. A fejlesztési projekt 2013 december végére fejeződik be.
A nagy múltú arborétum területét - amely mellett kastély is áll az erdőtelki önkormányzat tulajdonaként - 1690-ben az egykori egri várkapitány Buttler János vásárolta meg. Később, a többszöri tulajdonos váltást követően, az 1890-es évek elején dr. Kovács József budapesti orvos-professzor vásárolta meg az épületet és a három hektáros birtokot, aki hobbiként különleges fákkal és dísznövényekkel telepített kertet hozott létre. Halála után, a XX. század elején pedig fogadott fia, Ifj. dr. Kovács József - aki magas fokú botanikai ismeretekkel rendelkezett - európai hírű gyűjteményt létesített. A II. világháborút követően, 1951-ben az arborétumot védett természeti területté nyilvánították. Azóta több vagyonkezelője volt, 2007 óta a Károly Róbert Főiskola szakemberei kezelik és gondozzák. Jelenleg 1200 növény faj és több mint 1800 fásszárú egyed díszlik a parkerdőben. Főleg a fenyők dominálnak, de számos lombos fafajjal, illetve fajtával is találkozhatnak a látogatók.
Az arborétum vezetője azt is elmondta, hogy a fejlesztési projekt megvalósítása az élőhely fenntartása érdekében fontos. Emellett biztonságosabbá teszik a látogatás feltételeit és bíznak abban, hogy a jövőben még több érdeklődő keresi fel a díszkertet.