Kezdhetjük persze az elején, hiszen ha valaminek nagy hagyománya van egy országban, akkor nem meglepő, hogy igazán autentikus élményt tud nyújtani. A karácsonnyal kapcsolatos szokásainknak pedig nem egy része köszönhető a németeknek, ilyen például a karácsonyfa állítása is. A legenda szerint Szent Bonifác 781-ben Germániába utazott a pogányok megtérítése céljából, amikor is a pogány szertartások meghiúsítása érdekében Geismarban kivágta a szent tölgyet, kiváltva ezzel a helybeliek haragját. Hogy mentse a menthetőt, fenyőt ültetett a helyére, színesre festett dióval és gyertyákkal díszítette. Mire elterjedt a karácsonyfa-állítás szokása, a karácsonyi, jobban mondva decemberi vásárok is kezdtek kialakulni, bár ezek még kevéssé hasonlítottak a mai változatokhoz: leginkább arra szolgáltak, hogy az emberek élelmet és praktikus holmikat szerezhessenek be a hideg évszakra, és persze ha már ott vannak, az ajándékokat és a díszeket is elintézzék egy füst alatt. Németország területén ezek a vásárok a 16. századra mindenütt elterjedtek, innen pedig lassan, de biztosan indult el a karácsonyi vásár világhódító útjára.
Ha karácsonyi vásárokról van szó, első helyen mindenkinek a nürnbergi jut eszébe, hiszen ez a világ legismertebb és egyben az egyik legrégibb karácsonyi vására. Számos történész igyekezett kideríteni az itteni vásár kezdetét – mindeddig sikertelenül: bár a téli piac történelme a 16. századig visszavezethető, a karácsonyi vásár első írásos emléke csak egy 1628- ból származó dobozka. De a kezdeti homály ellenére ez a több mint 150 bódét felvonultató látványosság az advent előtti első péntektől egészen szentestéig mintegy kétmillió turistát vonz a városba. Különleges az itteni gyerekbirodalom, ahol a Mikulás házában ajándékcsomagot is leadhatunk, hogy gyermekünket maga a Mikulás lepje meg – remélhetően nem csak virgáccsal. Érdekes nürnbergi hagyomány a Jézuska-, jobban mondva a Krisztkindli- választás, a kettő ugyanis a német karácsonyi történelemben nem ugyanaz. A szigorú előírások alapján megválasztott nürnbergi Krisztkindli kinevezése két évre szól, és minden esetben egy 16 és 19 év közötti nürnbergi, szőke, hullámos hajkoronájú leányzó, aki a vásár nagyköveteként gyakori vendég a gyermekbirodalomban, de számos fellépése mellett kórházakba is ajándékot visz.
Nyitva november 27.–december 24.
www.nuernberg.de,
www.christkindlesmarkt.de
Hamburgban nem kevesebb mint 11 karácsonyi vásárt rendeznek meg a város utcáin és terein. Nehéz a választás – és nem is szükséges, hiszen bejárhatjuk mindet –, de a legszebb a városháza impozáns díszlete előtti pavilonsor. Ide viszont nem csupán ajándékvadászat céljából érdemes ellátogatni, hanem azért, mert ezt a vásárt a Roncalli-cirkusz igazgatója, Bernhard Paul tervei alapján építik fel. Lehet, hogy ez önmagában még csak egy elképedt arckifejezésre ad okot, de ha azt is hozzátesszük, hogy olyan különlegességek láthatók itt a Paul-gyűjteményből, mint egy Jugendstil Bécsi Kávéház vagy egy oldtimer körhinta a húszas évekből, már rögtön érthető a hamburgi vásárláz. Csak kapaszkodjunk erősen a forralt boros bögrénkbe, nehogy hanyatt essünk a meglepetéstől: délután négytől ugyanis kétóránként maga a Mikulás repül el fölöttünk rénszarvasos szánjával. Ki is mondta, hogy a Mikulás nem létezik?
Nyitva november 23.–december 23.
www.hamburg-tourismus.de
A stuttgarti karácsonyi vásárt már 1692-ben is régi hagyományként emlegették, így hát volt idő tökéletesre fejleszteni a vásártudományt. A kastély udvarán és a környékén álló, kereken 280 csodásan díszített fabódéban bármire szert tehetünk, ami szem-szájnak ingere, olyan különlegességekre is, mint a Hutzelbrot, az aszalt gyümölcsökkel elkészített fahéjas-ánizsos gyümölcskenyér. Ám a középkori vásári hangulat és a város grandiózus díszlete még nem lenne elegendő ahhoz, hogy évente majd hárommillió turista zarándokoljon ide. Mi a titok? Olyan különlegességek, mint a gyűjtők körében is méltán népszerű antikvitások piaca vagy például a finn karácsonyi falu, amely az egyéb portékák mellett a füstölt lazactól a szarvassonkán át a finn sörig terjedő kulináris élvezetet kínál.
Nyitva november 25.–december 23.
www.stuttgart-tourist.de
Aki pedig a sok angyalhaj után valami másra vágyik, annak Münchenben a helye, ahol 12 krampusz bolygatja fel a karácsonyi vásárok amúgy meghitt hangulatát. A krampuszfutás 500 éves hagyomány újjáélesztése, a busókra hasonlító maszkos krampuszok felvonulása pedig nagy népszerűségnek örvend. De természetesen itt is megtaláljuk a hangulatos karácsonyi vásárok minden hozzávalóját: megcsodálhatjuk a 30 méteres karácsonyfát, amely 2500 égővel ragyogja be a Marienplatzot, koncerteken élvezhetjük az adventi muzsikát, karácsonyi díszítéssel, valamint forralt borral és süteménnyel ellátott villamossal utazhatunk a belvároson keresztül, sőt megnézhetünk egy különleges jászolkiállítást is.
Nyitva november 27.–december 24.
www.muenchen.de
A zene szerelmeseinek a csodálatos Frankfurt karácsonyi vásárát ajánljuk, amelynek nemcsak területe, de programkínálata is óriási (több mint 200 stand kavalkádja és hárommillió látogató). A vásár kezdetét és végét tíz templom ötven harangjának játéka jelzi, szerdánként és szombatonként fúvósok koncertje színesíti a vásári flangálást, a hétvégi estéken nemzetközi karácsonyi zenének lehetünk fültanúi, sőt mindennap fejleszthetjük adventiének- tudásunkat a Liebfrauenkirche gótikus falai között. A vásári forgatagban keressük meg a frankfurti specialitásokat, mint például a Quetschemännschét (dióból, szilvából és mazsolából összerakott figurák), a Bethmännchent (marcipános tésztából sütött, három fél mandulával díszített sütemény) és a fából faragott diótörőt, amely Hoffmann meséje és illusztrációi alapján kelt életre.
Nyitva november 25.–december 22.
www.frankfurt-tourismus.de
Nagy igazság, hogy a gyönyörű történelmi városok karácsonyi díszben még szebbek: nem is kell messzebbre mennünk, mint Köln vagy Aachen, ahol a világörökségi listát gyarapító dómok árnyékában sétálhatunk az adventi forgatagban. Kölnben nem kevesebb mint hat karácsonyi vásárból csemegézhetünk, a dóm körüli téren található a legnagyobb (160 pavilon és ötmillió látogató), az igazi különlegesség azonban a középkori karácsonyi vásár, ahol egzotikus fűszerek és mutatványosok mellett a komédiások minden délután a Jézuska megérkezésének humoros változatát is előadják, de még szerelmi bájitalt is kóstolhatunk. Bár az aacheni karácsonyi vásár kicsit kisebb, de nem kevésbé hangulatos: ha erre járunk, mindenképpen szerezzünk be néhány zacskóval – megéri a poggyászfelárat is – a helyi édességből, a printenből, amely titkos fűszerezéssel készített mézeskalácstészta változatos formában: van tejcsokoládés, étcsokoládés, mandulás, marcipános… De még mielőtt beletörne a fogunk, tegyük a printent néhány napig lezárt süteményesdobozba egy félbevágott almával, hogy megpuhulhasson. Lassan múlnak ilyenkor az órák…
Köln: november 23.–december 23.
www.koeln.de
Aachen: november 20.–december 23.
www.aachen.de
A sort vég nélkül folytathatnánk, hiszen szinte minden német városban igazán egyedi élményben lehet részünk. A Malév Berlinbe, Stuttgartba, Hamburgba és Frankfurtba (www.malev.hu), a Lufthansa Frankfurtba, Münchenbe, Düsseldorfba (www.lufthansa. hu), a Germanwings Stuttgartba és Kölnbe (www.germanwings.com), az EasyJet pedig Berlinbe és Dortmundba (www.easyjet.hu) kínál kedvező árú repülőjegyeket Budapestről. A Német Vasúttársaság (DB) és a MÁV Start is kedvező áron értékesít menetjegyeket számos németországi városba és régióba.