Minden, amit tudni érdemes az idei turisztikai pályázatokról

A 2 He­ti Tu­riz­mus 2004/3. szá­má­ban már kö­zöl­tünk in­for­má­ci­ó­kat a 2004. évi tu­risz­ti­kai pá­lyá­za­tok­ról. Az­óta meg­je­len­tek a pon­tos pá­lyá­za­ti ki­írá­sok és fel­té­te­lek, ame­lye­ket aláb­bi ös­­sze­ál­lí­tá­sunk­ban igyek­szünk meg­osz­ta­ni az ér­de­kel­tek­kel. 2004-ben 650 mil­lió fo­rin­tos köz­pon­ti for­rás áll ren­del­ke­zés­re tisz­tán a Gaz­da­sá­gi és Köz­le­ke­dé­si Mi­nisz­té­ri­um ál­tal fi­nan­szí­ro­zott köz­pon­ti pá­lyá­za­tok­ra. Emel­lett egy mint­egy tíz­szer ek­ko­ra, kö­zel 6,5 mil­li­árd fo­rint ös­­szeg is le­hív­ha­tó az uni­ós társ­fi­nan­szí­ro­zás­sal meg­va­ló­su­ló tu­risz­ti­kai pá­lyá­za­tok ke­re­tei kö­zött. Így idén ös­­sze­sen 7 116,7 mil­lió fo­rint áll ren­del­ke­zés­re ide­gen­for­gal­mi ter­mék­fej­lesz­tés­re.

Hazai forrású központi pályázatok

A 2001–2003. kö­zöt­ti idő­szak­ban or­szág­szer­te nagy szám­ban épül­tek gyógy­für­dők. Ezek­hez iga­zod­va sok he­lyen a szál­lás­hely­kí­ná­la­tot is fej­lesz­tet­ték. Ahol azon­ban ez nem tör­tént meg, fenn­áll a ve­szély, hogy a für­dő pros­pe­ri­tá­sa is meg­tor­pan. En­nek el­ke­rü­lé­sét szol­gál­ja a Szé­che­nyi Tu­riz­mus­fej­lesz­té­si Prog­ram SZTP-2004-TU-2 pá­lyá­za­ta, amely ka­mat­tá­mo­ga­tás­sal já­rul hoz­zá az egész­ség­tu­risz­ti­kai vonz­erők­höz kap­cso­ló­dó fej­lesz­té­sé­hez. A pá­lyá­za­ti ke­ret­ös­­szeg 300 mil­lió fo­rint, a tá­mo­ga­tás mér­té­ke a fel­vett hi­tel ka­ma­tá­nak meg­ál­la­pí­tá­sá­tól füg­gő­en a jegy­ban­ki alap­ka­mat vagy a de­vi­za­hi­tel­hez kap­cso­ló­dó ka­mat­te­her 50 szá­za­lé­ka, leg­fel­jebb 4 éven ke­resz­tül. A tá­mo­gat­ha­tó te­vé­keny­sé­gek kö­zött sze­re­pel új szál­lo­dák lé­te­sí­té­se, meg­lé­vő, mű­kö­dő ke­res­ke­del­mi szál­lás­he­lyek bő­ví­té­se, il­let­ve mi­nő­sé­gi fej­lesz­té­se, meg­lé­vő ke­res­ke­del­mi szál­lás­he­lyek­hez kap­cso­ló­dó ven­dég­lá­tó és egyéb szol­gál­ta­tó te­vé­keny­ség ki­ala­kí­tá­sa (pl. ren­dez­vény­te­rem) bő­ví­té­se.

A pá­lyá­za­ti fel­té­te­lek meg­szab­ják, hogy a fej­lesz­tés­nek az SZT-TU-1, az SZT-2002-TU-1 és 21, il­let­ve az SZTP-2003-TU-1 je­lű pá­lyá­za­ton tá­mo­ga­tást nyert te­le­pü­lé­sen kell meg­va­ló­sul­nia. A te­rü­le­ti ki­té­te­ lek mel­lett meg­ha­tá­roz­zák azt is, hogy a be­ru­há­zás ki­zá­ró­lag 4-5 csil­la­gos szál­lo­dabe­ru­há­zás­hoz igé­nyel­he­tő, ki­vé­ve azo­kon a te­le­pü­lé­se­ken, ame­lyek a ROP ke­re­té­ben ki­írt pá­lyá­za­to­kon szál­lás­helyfej­lesz­tés­re szó­ló tá­mo­ga­tás­ban nem ré­sze­sül­het­nek. Eze­ken a te­le­pü­lé­se­ken a tá­mo­ga­tás 3 csil­la­gos ob­jek­tu­mok­hoz is igény­be ve­he­tő. Azért ez a meg­kü­lön­böz­te­tés, mert a Nem­ze­ti Fej­lesz­té­si Terv ke­re­te­in be­lül is nyí­lik le­he­tő­ség szál­lás­hely­fej­lesz­tés­re. A tá­mo­ga­tás leg­alább 10 mil­lió fo­rint össz­költ­sé­gű be­ru­há­zás­hoz igé­nyel­he­tő, szinten tartás fi­nan­szí­ro­zá­sa nem le­het­sé­ges. A tá­mo­gat­ha­tó hi­tel ma­xi­má­lis ös­­sze­ge 500 mil­lió fo­rint. A pá­lyá­zó­nak leg­alább a be­ru­há­zás 25 szá­za­ lé­kát ki­te­vő sa­ját for­rás­sal kell ren­del­kez­nie.

Cél: az uni­ós fel­zár­kóz­ta­tás

A to­váb­bi 3 ha­zai pá­lyá­zat cél­ja az eu­ró­pai uni­ós fel­zár­kóz­ta­tás. Az SZTP-2004-TU-8 ab­lak a ven­dég­lá­tó­he­lye­ken a HACCP-rend­szer be­ve­ze­té­sé­hez kap­cso­ló­dó fej­lesz­té­sek tá­mo­ga­tá­sá­ra irá­nyul. A vis­­sza nem té­rí­ten­dő tá­mo­ga­tás ke­ret­ös­­sze­ge 150 mil­lió fo­rint. A tá­mo­ga­tás mér­té­ke a be­ru­há­zás áfa nél­kü­li össz­költ­ség­ének leg­fel­jebb 30 szá­za­lé­ka, ma­xi­mum 5 mil­lió fo­rint.
A pá­lyá­zat ked­vez­mé­nye­zett­jei a TEÁOR 55.3 vagy a TEÁOR 55.4 te­vé­keny­sé­gi kör­rel ren­del­ke­ző mik­ro-, kis- és kö­zép­vál­lal­ko­zá­sok le­het­nek. A ven­dég­lá­tó­hely­nek mű­kö­dé­si en­ge­dél­­lyel és – a gyors­ki­szol­gá­ló rend­szer­ben mű­kö­dő ven­dég­lá­tóüz­le­tek ki­vé­te­lé­vel – ka­te­gó­ri­á­ba so­ro­lás­sal kell bír­nia. Ke­res­ke­del­mi szál­lás­he­lyen mű­kö­dő ven­dég­lá­tó­hely nem ré­sze­sül­het tá­mo­ga­tás­ban.

Ugyan­csak a fel­zár­kóz­ta­tást szol­gál­ja a gyógy- és ter­mál­für­dők víz­for­ga­tó be­ren­de­zés­sel tör­té­nő fel­sze­re­lé­sé­nek tá­mo­ga­tá­sá­ra ki­írt pá­lyá­zat (SZTP-2004-TU-21). Mind­eh­hez ös­­sze­sen 100 mil­lió fo­rint vis­­sza nem té­rí­ten­dő tá­mo­ga­tást nyújt a gaz­da­sá­gi tár­ca. A tá­mo­ga­tás mér­té­ke ön­kor­mány­za­ti pá­lyá­zó, va­la­mint köz­hasz­nú tár­sa­sá­gok ese­té­ben a fej­lesz­tés össz­költ­ség­ének leg­fel­jebb 75 szá­za­lé­ka, ma­xi­mum 5 mil­lió Ft. Gaz­da­sá­gi tár­sa­ság, il­let­ve egyé­ni vál­lal­ko­zó ese­té­ben a fej­lesz­tés össz­költ­ség­ének leg­fel­jebb 50 szá­za­lé­ka, ma­xi­mum 5 mil­lió Ft. Tá­mo­ga­tás­ban ré­sze­sül­het­nek gyógy- és ter­mál­für­dő, ter­mál­strand tu­laj­don­jo­gá­val ren­del­ke­ző, vagy az azt üze­mel­te­tő he­lyi ön­kor­mány­zat­ok, köz­hasz­nú tár­sa­sá­gok, bel­föl­di szék­he­lyű gaz­da­sá­gi tár­sa­sá­gok és egyé­ni vál­lal­ko­zók. A for­rás a leg­alább 5 mil­lió fo­rint össz­költ­sé­gű fej­lesz­té­sek­hez igé­nyel­he­tő. A be­ru­há­zás ki­zá­ró­lag már mű­kö­dő köz­für­dő fej­lesz­té­sé­re, kor­sze­rű­sí­té­sé­re irá­nyul­hat. A pá­lyá­zat­hoz csa­tol­ni kell az ér­vé­nyes víz­jo­gi lé­te­sí­té­si en­ge­délyt, vagy víz­jo­gi üze­mel­te­té­si en­ge­délyt. Il­let­ve az is fel­té­tel, hogy a ter­mál­für­dő (ter­mál­strand) hely­szí­né­ül szol­gá­ló sta­tisz­ti­kai kis­tér­ség­ben a Köz­pon­ti Sta­tisz­ti­kai Hi­va­tal nyil­ván­tar­tá­sa alap­ján leg­alább 100 ágy ke­res­ke­del­mi és ma­gán­szál­lás­hely-ka­pa­ci­tás le­gyen.

Az uni­ós csat­la­ko­zás mi­att ta­valy­hoz ké­pest mó­do­sul­tak az SZTP-2004-TU-24 pá­lyá­za­ti fel­té­telei. Míg 2003-ban a ke­res­ke­del­mi szál­lás­he­lyek és a ven­dég­lá­tó­he­lyek el­ső­sor­ban a moz­gás­sé­rül­tek, ad­dig ma az egyéb fo­gya­ték­kal élők szá­má­ra tör­té­nő aka­dály­men­te­sí­tés­re is kap­hat­nak tá­mo­ga­tást. Eb­ből az ab­lak­ból ös­­sze­sen 100 mil­lió fo­rint vis­­sza nem té­rí­ten­dő tá­mo­ga­tás hív­ha­tó le. Pá­lyá­za­ton­ként a be­ru­há­zás áfa nél­kü­li össz­költ­ségé-nek leg­fel­jebb 30 szá­za­lé­ka, ma­xi­mum 5 mil­lió fo­rint ítél­he­tő oda. Tá­mo­ga­tás­ban ré­sze­sül­het­nek gaz­da­sá­gi tár­sa­sá­gok, szö­vet­ke­ze­tek, egyé­ni vál­lal­ko­zók, ame­lyek­nek cég­be­jegy­zé­se, ala­pí­tó ok­ira­ta, ma­gán­sze­mé­lyek ese­tén vál­lal­ko­zói iga­zol­vá­nya tar­tal­maz­za a TEÁOR 55.1, 55.2, 55.3 vagy 55.4 fe­je­zet va­la­mely te­vé­keny­sé­gi kö­rét. A már meg­lé­vő, mű­kö­dő ke­res­ke­del­mi szál­lás- és ven­dég­lá­tó­he­lyek töb­bek kö­zött új lif­tek be­épí­té­sé­hez, kö­zös he­lyi­sé­gek kü­szö­be­i­nek el­tá­vo­lí­tá­sá­hoz, szé­le­sebb aj­tók be­épí­té­sé­hez, szo­bák át­ala­kí­tá­sá­hoz kap­nak tá­mo­ga­tást.

A pá­lyá­za­to­kat 2004. feb­ru­ár 16-tól 2004. ok­tó­ber 15-ig le­het be­nyúj­ta­ni. (Ki­vé­tel ez alól az SZTP-2004-TU-2, amely fo­lya­ma­tos le­adá­si ha­tár­ide­jű.) A tá­mo­ga­tá­si ke­ret ki­me­rü­lé­se ese­tén a Gaz­da­sá­gi és Köz­le­ke­dé­si Mi­nisz­té­ri­um hir­det­ményt tesz köz­zé, és a pá­lyá­za­tok be­fo­ga­dá­sát le­ál­lít­ja. A pá­lyá­za­ti for­ma­nyom­tat­vá­nyok és út­mu­ta­tók a www.gkm.hu hon­lap­ról le­tölt­he­tő­ek. Fel­vi­lá­go­sí­tás kék szá­mon is kér­he­tő: 06-40 630-530 Pá­lyá­za­tok uni­ós társ­fi­nan­szí­ro­zás­sal A Nem­ze­ti Fej­lesz­té­si Terv (NFT) Re­gi­o­ná­lis Ope­ra­tív Prog­ram­já­ban (ROP) két pá­lyá­zat, a tu­risz­ti­kai vonz­erők fej­lesz­té­se és a tu­risz­ti­kai fo­ga­dó­ké­pes­ség ja­ví­tá­sa se­gí­ti elő a tu­riz­mus fej­lesz­té­sét. Az el­ső (ROP 1.1) cél­ja, hogy a kul­tu­rá­lis és a ter­mé­sze­ti adott­sá­gok­ra tá­masz­kod­va nem­zet­kö­zi­leg is je­len­tős att­rak­ci­ók va­ló­sul­ja­nak meg. Az el­bí­rá­lás so­rán előnyt él­vez­nek a hát­rá­nyos hely­ze­tű kis­tér­sé­gek­ben meg­va­ló­su­ló fej­lesz­té­si pro­jek­tek. A má­so­dik (ROP 1.2) cél­ja a tu­risz­ti­kai vonz­erők­höz kap­cso­ló­dó­an elő­se­gí­te­ni a fo­ga­dó­ké­pes­ség fej­lesz­té­sét és szol­gál­ta­tá­sok ki­ala­kí­tá­sát. Mind­két pá­lyá­zat ke­re­té­ben csak azok a fej­lesz­té­sek tá­mo­gat­ha­tók, ame­lyek az Or­szá­gos Te­rü­let­fej­lesz­té­si Kon­cep­ci­ó­ban [35/1998. (III. 20.) OGY-ha­tá­ro­zat] és a 9001/1999. (SK 2.) KSH-köz­le­mény­ben meg­ha­tá­ro­zott üdü­lő­kör­ze­tek­ben, üdü­lő­kör­ze­ten kí­vü­li, ide­gen­for­gal­mi adott­sá­gok­kal ren­del­ke­ző te­le­pü­lé­se­ken, nem­ze­ti par­kok­ban és más vé­dett ter­mé­sze­ti te­rü­le­te­ken, vi­lág­örök­sé­gi hely­szí­ne­ken va­ló­sul­nak meg. Az is fel­té­tel, hogy a szó­ban for­gó tá­mo­gat­ha­tó vonz­erők a fej­let­tebb fő­vá­ro­son kí­vül he­lyez­ked­je­nek el. Míg a vonz­erő­fej­lesz­tés­re el­kü­lö­ní­tett ös­­sze­gek­re csu­pán nonpro­fit szer­ve­ze­tek pá­lyáz­hat­nak, ad­dig a tu­risz­ti­kai fo­ga­dó­ké­pes­ség ja­ví­tá­sá­ra nye­re­ség­ori­en­tált tár­sa­sá­gok is. Va­la­men­­nyi uni­ós társ­fi­nan­szí­ro­zá­sú pá­lyá­zat­hoz a for­rá­sok vis­­sza nem té­rí­ten­dő for­má­ban áll­nak majd ren­del­ke­zés­re. A pá­lyá­za­ti do­ku­men­tá­ció 2004. feb­ru­ár 17-től el­ér­he­tő a www.nfh.hu és a www.nth.hu hon­la­pok­ról.

Az uni­ós társ­fi­nan­szí­ro­zás­sal meg­va­ló­su­ló tu­risz­ti­kai pá­lyá­za­to­kat – ame­lyek ös­­sze­sen 6 466, 7 mil­lió fo­rint le­hív­ha­tó tá­mo­ga­tást je­len­te­nek - a Re­gi­o­ná­lis Ope­ra­tív Prog­ram Irá­nyí­tó Ha­tó­sá­ga, a Ma­gyar Te­rü­let – és Re­gi­o­ná­lis Fej­lesz­té­si Hi­va­tal ír­ja ki. ROP 1.1

Tu­risz­ti­kai vonz­erők fej­lesz­té­se

Az in­téz­ke­dés az aláb­bi 5 pá­lyá­za­ti ab­lak te­vé­keny­sé­ge­it tá­mo­gat­ja:

1. Nem­ze­ti par­kok és más vé­dett ter­mé­sze­ti te­rü­le­tek tu­risz­ti­kai lá­to­gat­ha­tó­sá­gá­hoz szük­sé­ges fej­lesz­té­sek ösz­tön­zé­sé­re irá­nyul. (Lá­to­ga­tó­köz­pon­tok, ki­ál­lí­tá­si te­rek, szük­sé­ges bel­ső út­vo­na­lak ki­ala­kí­tá­sa). A le­hív­ha­tó ös­­szeg 1 281,2 mil­lió fo­rint. A ter­ve­zett tá­mo­ga­tás leg­ma­ga­sabb mér­té­ke 97,5 szá­za­lék, ma­xi­mum 100–600 mil­lió fo­rint.

2. Vi­lág­örök­sé­gi hely­szí­nek és a tu­risz­ti­kai szem­pont­ból je­len­tős tör­té­nel­mi vá­ros­köz­pont­ok fej­lesz­té­sé­re (pél­dá­ul lá­to­ga­tó­köz­pon­tok és kö­zös­sé­gi köz­pon­tok ki­ala­kí­tá­sa, tu­risz­ti­kai kom­for­tot erő­sí­tő inf­rast­ruk­tú­ra fej­lesz­té­se, köz­te­rü­le­tek vi­zu­á­lis meg­je­le­né­sé­nek ja­ví­tá­sa) 1 325, 5 mil­lió áll ren­del­ke­zés­re. A tá­mo­ga­tás mér­té­ke itt meg­egyez­ne az elő­ző­é­vel, az oda­ítél­he­tő leg­ma­ga­sabb ösz­­szeg: 250–600 mil­lió fo­rint.

3. Kas­té­lyok és vá­rak tu­risz­ti­kai funk­ci­ók­kal va­ló bő­ví­té­sé­re (az épü­le­tek bel­ső te­re­i­nek lá­to­gat­ha­tó­vá té­te­le, a kas­tély­kert, il­let­ve a vá­rak­hoz tar­to­zó par­kok fel­újí­tá­sa) 964, 4 mil­li­ót szán­nak kö­zö­sen ha­zánk és az unió. A pá­lyá­za­ti in­ten­zi­tás itt is 2,5 szá­za­lé­kos, és leg­fel­jebb 250-800 mil­lió fo­rin­tot kap­hat egy ked­vez­mé­nye­zett.

4. Mú­ze­u­mok, egye­di mű­em­lé­kek lá­to­ga­tó­ba­rát szol­gál­ta­tá­sa­i­nak fej­lesz­té­se (él­mény­ele­mek, új­sze­rű, kre­a­tív, in­te­rak­tív be­mu­ta­tá­si mód­sze­rek be­ve­ze­té­se) 572, 7 mil­lió fo­rin­tot „ér meg” a ma­gyar ál­lam­nak és az EU-nak. Itt 95 szá­za­lék­ban tá­mo­gat­ják a be­ru­há­zást, és leg­fel­jebb 50–300 mil­li­ót ad­nak.

5. Az ak­tív tu­riz­mus­hoz kap­cso­ló­dó inf­ra-struk­tu­rá­lis fej­lesz­té­sek tá­mo­ga­tá­sá­ra 443,1 mil­lió fo­rint áll ren­del­ke­zés­re.

A pá­lyá­zat ke­rék­pár­utak fej­lesz­té­sé­hez ad tá­mo­ga­tást, ame­lyek el­ső­sor­ban a Szi­get­köz tér­ség­ben, a Ba­la­ton és a Ti­sza-tó kö­rül, a Ti­sza men­tén, a Du­na és a Drá­va vo­na­lán és a nem­ze­ti par­kok te­rü­le­tén va­ló­sul­nak meg. Itt a mú­ze­u­mok­kal meg­egye­ző­en 5 szá­za­lék ön­rész szük­sé­ges. Eh­hez leg­fel­jebb 50–300 mil­lió fo­rint tá­mo­ga­tást nyúj­ta­nak. A fen­ti pá­lyá­za­ti ab­la­kok ke­re­té­ben pá­lyáz­hat­nak te­le­pü­lé­si ön­kor­mány­zat­ok és in­téz­mé­nye­ik, il­let­ve tár­su­lá­sa­ik, nonpro­fit ori­en­tált, köz­hasz­nú gaz­da­sá­gi tár­sa­sá­gok (me­lyek­ben a köz­szfé­ra több­sé­gi tu­laj­don­nal bír), köz­pon­ti költ­ség­ve­té­si szerv és in­téz­mé­nyei, va­la­mint köz­hasz­nú tár­sa­sá­gok, ala­pít­vá­nyok, egy­há­zak, egye­sü­le­tek és egyéb jo­gi sze­mé­lyi­sé­gű nonpro­fit szer­ve­ze­tek.
Az ös­­szes ab­lak ese­té­ben a pro­jekt 7,5 szá­za­lé­ká­ig ter­je­dő­en, de ma­xi­mum 25 mil­lió fo­rin­tig a szük­sé­ges in­gye­nes tu­risz­ti­kai mar­ke­ting esz­kö­zök is tá­mo­gat­ha­tók. ROP 1.2 A fo­ga­dó­ké­pes­ség fej­lesz­té­se

Az in­téz­ke­dés az aláb­bi 2 pá­lyá­za­ti ab­lak ke­re­té­ben nyújt tá­mo­ga­tást.

1. A már meg­lé­vő ke­res­ke­del­mi szál­lás­he­lyek ka­pa­ci­tás­nö­ve­lé­se és mi­nő­sé­gé­nek fej­lesz­té­se, a kí­nált szol­gál­ta­tá­sok bő­ví­té­se, il­let­ve új szál­lás­he­lyek épí­té­se, ahol az ágy­szám el­ma­rad az igé­nyek­től. Ez utób­bi­a­kat ki­zá­ró­lag nem­zet­kö­zi je­len­tő­sé­gű vonz­erők te­rü­le­tén és kö­ze­lé­ben lé­te­sít­he­tik. Mind­ezek­re ös­­sze­sen 1 192,4 mil­lió fo­rint jut. Az ad­ha­tó tá­mo­ga­tás ma­xi­má­lis mér­té­ke 30, fej­let­le­nebb ré­gi­ók­ban (Észak-Ma­gyar­or­szág, Észak-Alföld, Dél-Alföld, Dél-Du­nán­túl) 40, mű­em­lé­ki szem­pont­ból vé­dett épü­let­ben meg­va­ló­su­ló pro­jek­tek ese­tén 50 szá­za­lék. Az ad­ha­tó tá­mo­ga­tás mi­ni­má­lis és ma­xi­má­lis ös­­sze­ge 13 és 300 mil­lió fo­rint.

2. Tu­risz­ti­kai vonz­erő­höz kap­cso­ló­dó szol­gál­ta­tás-kí­ná­lat mi­nő­sé­gé­nek fej­lesz­té­se. Így töb­bek kö­zött ki­kö­tők kor­sze­rű­sí­té­se, ahol a Ba­la­ton, Du­na, Fer­tő-tó, Ti­sza, Ti­sza-tó és Ve­len­cei-tó te­rü­le­te­in tör­té­nő be­ru­há­zá­sok előnyt él­vez­nek. A 687, 4 mil­li­ós pá­lyá­za­ti tá­mo­ga­tás ma­gá­ban fog­lal­ja még a ke­rék­pá­ros tu­riz­mus­hoz és a már mű­kö­dő lo­vas tu­risz­ti­kai lé­te­sít­mé­nyek­hez kap­cso­ló­dó szol­gál­ta­tá­sok fej­lesz­té­sét. A hoz­zá­já­ru­lás ma­xi­má­lis mér­té­ke 30 szá­za­lék, az oda­ítél­he­tő ös­­szeg 8 és 150 mil­lió kö­zött mo­zog. Mind­két pá­lyá­za­ti ab­lak ke­re­té­ben pá­lyáz­hat­nak gaz­da­sá­gi tár­sa­sá­gok, te­le­pü­lé­si ön­kor­mány­zat­ok és in­téz­mé­nye­ik, il­let­ve tár­su­lá­sa­ik, köz­hasz­nú tár­sa­sá­gok, egye­sü­le­tek, ala­pít­vá­nyok, va­la­mint egyéb jo­gi sze­mé­lyi­ség­gel ren­del­ke­ző non-pro­fit szer­ve­ze­tek.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Klasszis TopDesign 2023 győztesünk: „Nem vagyunk azok a feladós típusok”

Klasszis TopDesign 2023 győztesünk: „Nem vagyunk azok a feladós típusok”  

Interjú a Klasszis TopDesign 2023 verseny egyik díjazottjával.
Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.