Hazai forrású központi pályázatok
A 2001–2003. közötti időszakban országszerte nagy számban épültek gyógyfürdők. Ezekhez igazodva sok helyen a szálláshelykínálatot is fejlesztették. Ahol azonban ez nem történt meg, fennáll a veszély, hogy a fürdő prosperitása is megtorpan. Ennek elkerülését szolgálja a Széchenyi Turizmusfejlesztési Program SZTP-2004-TU-2 pályázata, amely kamattámogatással járul hozzá az egészségturisztikai vonzerőkhöz kapcsolódó fejlesztéséhez. A pályázati keretösszeg 300 millió forint, a támogatás mértéke a felvett hitel kamatának megállapításától függően a jegybanki alapkamat vagy a devizahitelhez kapcsolódó kamatteher 50 százaléka, legfeljebb 4 éven keresztül. A támogatható tevékenységek között szerepel új szállodák létesítése, meglévő, működő kereskedelmi szálláshelyek bővítése, illetve minőségi fejlesztése, meglévő kereskedelmi szálláshelyekhez kapcsolódó vendéglátó és egyéb szolgáltató tevékenység kialakítása (pl. rendezvényterem) bővítése.
A pályázati feltételek megszabják, hogy a fejlesztésnek az SZT-TU-1, az SZT-2002-TU-1 és 21, illetve az SZTP-2003-TU-1 jelű pályázaton támogatást nyert településen kell megvalósulnia. A területi kitéte lek mellett meghatározzák azt is, hogy a beruházás kizárólag 4-5 csillagos szállodaberuházáshoz igényelhető, kivéve azokon a településeken, amelyek a ROP keretében kiírt pályázatokon szálláshelyfejlesztésre szóló támogatásban nem részesülhetnek. Ezeken a településeken a támogatás 3 csillagos objektumokhoz is igénybe vehető. Azért ez a megkülönböztetés, mert a Nemzeti Fejlesztési Terv keretein belül is nyílik lehetőség szálláshelyfejlesztésre. A támogatás legalább 10 millió forint összköltségű beruházáshoz igényelhető, szinten tartás finanszírozása nem lehetséges. A támogatható hitel maximális összege 500 millió forint. A pályázónak legalább a beruházás 25 száza lékát kitevő saját forrással kell rendelkeznie.
Cél: az uniós felzárkóztatás
A további 3 hazai pályázat célja az európai uniós felzárkóztatás. Az SZTP-2004-TU-8 ablak a vendéglátóhelyeken a HACCP-rendszer bevezetéséhez kapcsolódó fejlesztések támogatására irányul. A vissza nem térítendő támogatás keretösszege 150 millió forint. A támogatás mértéke a beruházás áfa nélküli összköltségének legfeljebb 30 százaléka, maximum 5 millió forint.
A pályázat kedvezményezettjei a TEÁOR 55.3 vagy a TEÁOR 55.4 tevékenységi körrel rendelkező mikro-, kis- és középvállalkozások lehetnek. A vendéglátóhelynek működési engedéllyel és – a gyorskiszolgáló rendszerben működő vendéglátóüzletek kivételével – kategóriába sorolással kell bírnia. Kereskedelmi szálláshelyen működő vendéglátóhely nem részesülhet támogatásban.
Ugyancsak a felzárkóztatást szolgálja a gyógy- és termálfürdők vízforgató berendezéssel történő felszerelésének támogatására kiírt pályázat (SZTP-2004-TU-21). Mindehhez összesen 100 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújt a gazdasági tárca. A támogatás mértéke önkormányzati pályázó, valamint közhasznú társaságok esetében a fejlesztés összköltségének legfeljebb 75 százaléka, maximum 5 millió Ft. Gazdasági társaság, illetve egyéni vállalkozó esetében a fejlesztés összköltségének legfeljebb 50 százaléka, maximum 5 millió Ft. Támogatásban részesülhetnek gyógy- és termálfürdő, termálstrand tulajdonjogával rendelkező, vagy az azt üzemeltető helyi önkormányzatok, közhasznú társaságok, belföldi székhelyű gazdasági társaságok és egyéni vállalkozók. A forrás a legalább 5 millió forint összköltségű fejlesztésekhez igényelhető. A beruházás kizárólag már működő közfürdő fejlesztésére, korszerűsítésére irányulhat. A pályázathoz csatolni kell az érvényes vízjogi létesítési engedélyt, vagy vízjogi üzemeltetési engedélyt. Illetve az is feltétel, hogy a termálfürdő (termálstrand) helyszínéül szolgáló statisztikai kistérségben a Központi Statisztikai Hivatal nyilvántartása alapján legalább 100 ágy kereskedelmi és magánszálláshely-kapacitás legyen.
Az uniós csatlakozás miatt tavalyhoz képest módosultak az SZTP-2004-TU-24 pályázati feltételei. Míg 2003-ban a kereskedelmi szálláshelyek és a vendéglátóhelyek elsősorban a mozgássérültek, addig ma az egyéb fogyatékkal élők számára történő akadálymentesítésre is kaphatnak támogatást. Ebből az ablakból összesen 100 millió forint vissza nem térítendő támogatás hívható le. Pályázatonként a beruházás áfa nélküli összköltségé-nek legfeljebb 30 százaléka, maximum 5 millió forint ítélhető oda. Támogatásban részesülhetnek gazdasági társaságok, szövetkezetek, egyéni vállalkozók, amelyeknek cégbejegyzése, alapító okirata, magánszemélyek esetén vállalkozói igazolványa tartalmazza a TEÁOR 55.1, 55.2, 55.3 vagy 55.4 fejezet valamely tevékenységi körét. A már meglévő, működő kereskedelmi szállás- és vendéglátóhelyek többek között új liftek beépítéséhez, közös helyiségek küszöbeinek eltávolításához, szélesebb ajtók beépítéséhez, szobák átalakításához kapnak támogatást.
A pályázatokat 2004. február 16-tól 2004. október 15-ig lehet benyújtani. (Kivétel ez alól az SZTP-2004-TU-2, amely folyamatos leadási határidejű.) A támogatási keret kimerülése esetén a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium hirdetményt tesz közzé, és a pályázatok befogadását leállítja. A pályázati formanyomtatványok és útmutatók a www.gkm.hu honlapról letölthetőek. Felvilágosítás kék számon is kérhető: 06-40 630-530 Pályázatok uniós társfinanszírozással A Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT) Regionális Operatív Programjában (ROP) két pályázat, a turisztikai vonzerők fejlesztése és a turisztikai fogadóképesség javítása segíti elő a turizmus fejlesztését. Az első (ROP 1.1) célja, hogy a kulturális és a természeti adottságokra támaszkodva nemzetközileg is jelentős attrakciók valósuljanak meg. Az elbírálás során előnyt élveznek a hátrányos helyzetű kistérségekben megvalósuló fejlesztési projektek. A második (ROP 1.2) célja a turisztikai vonzerőkhöz kapcsolódóan elősegíteni a fogadóképesség fejlesztését és szolgáltatások kialakítását. Mindkét pályázat keretében csak azok a fejlesztések támogathatók, amelyek az Országos Területfejlesztési Koncepcióban [35/1998. (III. 20.) OGY-határozat] és a 9001/1999. (SK 2.) KSH-közleményben meghatározott üdülőkörzetekben, üdülőkörzeten kívüli, idegenforgalmi adottságokkal rendelkező településeken, nemzeti parkokban és más védett természeti területeken, világörökségi helyszíneken valósulnak meg. Az is feltétel, hogy a szóban forgó támogatható vonzerők a fejlettebb fővároson kívül helyezkedjenek el. Míg a vonzerőfejlesztésre elkülönített összegekre csupán nonprofit szervezetek pályázhatnak, addig a turisztikai fogadóképesség javítására nyereségorientált társaságok is. Valamennyi uniós társfinanszírozású pályázathoz a források vissza nem térítendő formában állnak majd rendelkezésre. A pályázati dokumentáció 2004. február 17-től elérhető a www.nfh.hu és a www.nth.hu honlapokról.
Az uniós társfinanszírozással megvalósuló turisztikai pályázatokat – amelyek összesen 6 466, 7 millió forint lehívható támogatást jelentenek - a Regionális Operatív Program Irányító Hatósága, a Magyar Terület – és Regionális Fejlesztési Hivatal írja ki. ROP 1.1
Turisztikai vonzerők fejlesztése
Az intézkedés az alábbi 5 pályázati ablak tevékenységeit támogatja:
1. Nemzeti parkok és más védett természeti területek turisztikai látogathatóságához szükséges fejlesztések ösztönzésére irányul. (Látogatóközpontok, kiállítási terek, szükséges belső útvonalak kialakítása). A lehívható összeg 1 281,2 millió forint. A tervezett támogatás legmagasabb mértéke 97,5 százalék, maximum 100–600 millió forint.
2. Világörökségi helyszínek és a turisztikai szempontból jelentős történelmi városközpontok fejlesztésére (például látogatóközpontok és közösségi központok kialakítása, turisztikai komfortot erősítő infrastruktúra fejlesztése, közterületek vizuális megjelenésének javítása) 1 325, 5 millió áll rendelkezésre. A támogatás mértéke itt megegyezne az előzőével, az odaítélhető legmagasabb öszszeg: 250–600 millió forint.
3. Kastélyok és várak turisztikai funkciókkal való bővítésére (az épületek belső tereinek látogathatóvá tétele, a kastélykert, illetve a várakhoz tartozó parkok felújítása) 964, 4 milliót szánnak közösen hazánk és az unió. A pályázati intenzitás itt is 2,5 százalékos, és legfeljebb 250-800 millió forintot kaphat egy kedvezményezett.
4. Múzeumok, egyedi műemlékek látogatóbarát szolgáltatásainak fejlesztése (élményelemek, újszerű, kreatív, interaktív bemutatási módszerek bevezetése) 572, 7 millió forintot „ér meg” a magyar államnak és az EU-nak. Itt 95 százalékban támogatják a beruházást, és legfeljebb 50–300 milliót adnak.
5. Az aktív turizmushoz kapcsolódó infra-strukturális fejlesztések támogatására 443,1 millió forint áll rendelkezésre.
A pályázat kerékpárutak fejlesztéséhez ad támogatást, amelyek elsősorban a Szigetköz térségben, a Balaton és a Tisza-tó körül, a Tisza mentén, a Duna és a Dráva vonalán és a nemzeti parkok területén valósulnak meg. Itt a múzeumokkal megegyezően 5 százalék önrész szükséges. Ehhez legfeljebb 50–300 millió forint támogatást nyújtanak. A fenti pályázati ablakok keretében pályázhatnak települési önkormányzatok és intézményeik, illetve társulásaik, nonprofit orientált, közhasznú gazdasági társaságok (melyekben a közszféra többségi tulajdonnal bír), központi költségvetési szerv és intézményei, valamint közhasznú társaságok, alapítványok, egyházak, egyesületek és egyéb jogi személyiségű nonprofit szervezetek.
Az összes ablak esetében a projekt 7,5 százalékáig terjedően, de maximum 25 millió forintig a szükséges ingyenes turisztikai marketing eszközök is támogathatók. ROP 1.2 A fogadóképesség fejlesztése
Az intézkedés az alábbi 2 pályázati ablak keretében nyújt támogatást.
1. A már meglévő kereskedelmi szálláshelyek kapacitásnövelése és minőségének fejlesztése, a kínált szolgáltatások bővítése, illetve új szálláshelyek építése, ahol az ágyszám elmarad az igényektől. Ez utóbbiakat kizárólag nemzetközi jelentőségű vonzerők területén és közelében létesíthetik. Mindezekre összesen 1 192,4 millió forint jut. Az adható támogatás maximális mértéke 30, fejletlenebb régiókban (Észak-Magyarország, Észak-Alföld, Dél-Alföld, Dél-Dunántúl) 40, műemléki szempontból védett épületben megvalósuló projektek esetén 50 százalék. Az adható támogatás minimális és maximális összege 13 és 300 millió forint.
2. Turisztikai vonzerőhöz kapcsolódó szolgáltatás-kínálat minőségének fejlesztése. Így többek között kikötők korszerűsítése, ahol a Balaton, Duna, Fertő-tó, Tisza, Tisza-tó és Velencei-tó területein történő beruházások előnyt élveznek. A 687, 4 milliós pályázati támogatás magában foglalja még a kerékpáros turizmushoz és a már működő lovas turisztikai létesítményekhez kapcsolódó szolgáltatások fejlesztését. A hozzájárulás maximális mértéke 30 százalék, az odaítélhető összeg 8 és 150 millió között mozog. Mindkét pályázati ablak keretében pályázhatnak gazdasági társaságok, települési önkormányzatok és intézményeik, illetve társulásaik, közhasznú társaságok, egyesületek, alapítványok, valamint egyéb jogi személyiséggel rendelkező non-profit szervezetek.