Minden sarkon egy Mona Lisa

Egy egész hamisító iparágnak ad otthont a kínai Dafen, ahol potom áron lehet kapni híres olajképek másolatait, reprodukcióit, vagy éppen hamisítványait.

Egy Picassohoz már 30 dollárért hozzá lehet jutni, egy Van Gogh-ért viszont 50 dollárt is ki kell fizetni a kisváros számtalan műkincspiacán. A baj csak az, hogy természetesen egyik sem eredeti. A földkerekség festmény-reprodukcióinak 60 százaléka Sencsen tartomány apró kikötővárosában, Dafenben születik. Több ezer festő, illetve művészeti iparos szakmányban állítja elő arrafelé a klasszikusokat. Éppen ők jelentik a siker titkát, ez a szakma ugyanis hozzáértő kezek nélkül nem létezhetne.

A kulcsot pedig az adja, hogy míg nyugaton a képzőművészeti főiskolákon, egyetemeken a hallgatók egyéni stílusának kialakításához igyekeznek segítséget nyújtani, addig a kínai művészeti felsőoktatásban a régi mesterek műveinek újraelőállításával fejlesztik a hallgatók képességét. Az ázsiai országban igen nagyra becsülik a másolást, egyáltalán nem ütköznek meg rajta. Így azután a diákok lépésről lépésre sajátítják el a nagy alkotók ecsetvonásait, olyannyira, hogy egyiküktől például egy kanadai műkincsrajongó 26 darabból álló Goya-sorozatot rendelt, nem csekély 12 ezer dollárért.

A szóban forgó diák arra hivatkozik, hogy ő nem csap be senkit: korszerű festékkel és vászonnal dolgozik, így egy szakértő azonnal rájön, hogy kópiáról van szó. Más a helyzet a nagy becsben lévő kínai alkotásokkal, amelyeket kellő jártassággal könnyen lehet hamisítani. Ezeket a műveket ugyanis annak idején hosszú, többrétegű rizspapírtekercsekre festették, és a tus átitatta az egyes rétegeket. Biztos kezű és tapasztalt szakemberek el tudják választani egymástól az egyes rétegeket, így pedig már gyerekjáték a sokszorosítás.

Csak éppen azt nem tudni, hogy akkor most másolatról, vagy eredetiről van szó. De ha kópia is, ezek a legtöbbször olyan műgonddal készültek, hogy még nagynevű múzeumok szakértői is rámondják: nincs itt semmi turpisság. Ezért a szakemberek rendszerint óvakodnak attól, hogy véleményt kelljen mondaniuk valamely kép hitelességéről, főként hogy az utánzatokhoz sokszor eredeti alapanyagot és festéket használtak fel a hamisítók. Hasonlóan drámai a helyzet a porcelánok területén is, hiszen az előállításhoz szükséges agyagot sokszor napjainkban is ugyanabból a bányából termelik ki, mint a császári dinasztiák idején.

Mi több, a technika annyira tökéletes, hogy a szakértők nem találnak árulkodó jeleket a mázban, a mintákban, de még az égetésben sem. Ráadásul a szerszámok is a régi időkből származnak. A felület repedezettségét röntgenbesugárzással állítják elő. A módszer jóformán tökéletes, bár a csalók néha túllőnek a célon: egy edényt például, amely állítólag az 1800-as évek elején készült, kicsit sokáig hagytak a készülékben, így a hivatalos vizsgálat azt állapította meg, hogy az 7 ezer évvel ezelőtt született.

Forrás: HENT

Forrás: GyártásTrend


Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.