„A módosított kistermelői rendelet legnagyobb vívmánya, hogy megnyitott egy jelentős értékesítési csatornát a kistermelők előtt: a helyi termékek feldolgozott állapotban is bekerülhetnek a boltokba és a vendéglátóegységekbe. A nyers termékeket pedig most már nemcsak a saját településükön, hanem Budapesten, illetve az adott megyében és a szomszédos megyékben is eladhatják a kistermelők. Továbbá az is fontos változtatás, hogy a nagyipari feldolgozáson átesett kistermelői termék kistermelői árunak minősülhet a feldolgozás után is” – foglalta össze a Napi Turizmus kérdésére a rendelet előkészítésében közreműködő Szövetség az Élő Tiszáért Egyesület Piacépítési programvezetője, Szabadkai Andrea.
A főbb tartalmi változások az alábbiak:
- Az alaptermékek (pl.: alma, krumpli, tej, stb.) mellett most már a feldolgozott kistermelői termékek (pl. sajt, lekvár, kolbász, stb.) is értékesíthető végső fogyasztónak és bekerülhetnek boltokba és vendéglátó egységekbe a megyében és a szomszédos megyékben, valamint Budapesten (a régióban).
- Kistermelői nyers hús értékesíthető a gazdaságból, vagy házhozszállítással a Régión belül fogyasztónak, és Régión belül a kiskereskedelmi és vendéglátó egységnek.
- Kistermelői élelmiszer értékesítését a kistermelőn kívül a vele egy háztartásban élő személy, valamint a kistermelő házastársa, bejegyzett élettársi kapcsolatban élő élettársa, nagykorú gyermeke, testvére, szülője, nagyszülője is végezheti. (Eddig mindenki számára külön ki kellett váltani a kistermelői engedélyt).
- A kistermelői előállítás és értékesítés kategóriájába a méz mellett a méhészeti termékek is bekerültek.
- A strucc és emu tenyésztők (vágóhídon vágható) és termékfeldolgozók is lehetnek kistermelők.
- A gyártmánylap helyett adatlapot kell vezetni lényegesen egyszerűbb adatokkal (a falusi vendégasztal szolgáltatót pedig erre nem kötelezik)
- Új elemként növendék állatok húsa, és az azokból előállított termékek is értékesíthetők.
A kistermelői kis mennyiségek az alábbiak szerint növekedtek (a régi 14/2006 rendelet mennyiségeit zárójelben jelöltük):
- Kifejlett, vagy növendék sertés vagy juh vagy kecske vagy strucc vagy emu levágása és húsának értékesítése: heti 6 db (4)
- 50 kg alatti malac vagy 15 kg alatti bárány, gida levágása és húsának értékesítése: heti 10 db (0)
- Kifejlett, vagy növendék szarvasmarha levágása és húsának értékesítése: heti 2 db (1)
- 100 kg alatti borjú levágása és húsának értékesítése: heti 2 db (0)
- Húskészítmény előállítása és értékesítése: heti 70 kg (50)
- Méz és méhészeti termék értékesítése: együttesen évi 5000 kg. (A méznél új elem a méhészeti termék, de a mennyiség nem változott.)
- Tojás értékesítése: heti 500 db (360)
- Savanyúság: heti 150 kg (100)
- Növényi eredetű, hőkezeléssel feldolgozott termék értékesítése: heti 150 kg (0)
- Egyéb feldolgozott növényi eredetű termék értékesítése: heti 50 kg (20)
- Eddig napi 200 liter tej, illetve (vagy) ebből a 200 literből készített tejterméket lehetett értékesíteni, most napi 200 liter tejet és plusz napi 40 kg. tejterméket.
2010. április 30-án a Magyar Közlönyben is megjelent az új 52/2010 (IV.30) FVM jelű módosult kistermelői rendeletet.