A Magyar Turisztikai Hivatal (MTH) állásfoglalása szerint:
1. A charterjáratot igénybe vevő utazási vállalkozó vagyoni biztosítéka mértékének meghatározásánál az utazási csomagként értékesített utak nettó árbevételét kell figyelembe venni. Ennek megfelelően az utazásszervező vállalkozások vagyoni biztosítékának alapjába nem számít bele a csak charterjegy értékesítéséből befolyt árbevétel. Ugyanez vonatkozik arra az esetre is, amikor egy utazási vállalkozó eseti jelleggel csak charter-repülőjegyet vásárol és azt nem utazási csomagban értékesíti az utasai részére.
2. Ha az utazási vállalkozó csak meghatározott számú helyet vásárol (block-seat) egy-egy chartergépen azért, hogy az utazásszervező tevékenysége keretében maga értékesíthesse azokat, akkor a block-seat helyekkel rendelkező utazásszervező vagyoni biztosítékának mértéke 20 százalék, de legalább húszmillió forint. A tervezett értékesítési nettó árbevétel meghatározásánál csak a block-seat férőhelyeit kell figyelembe venni.
3. Ha a gépgazda utazási vállalkozó utazási csomag keretében értékesíti saját útjait, akkor a vagyoni biztosíték mértéke ugyancsak 20 százalék, de legalább húszmillió forint. A tervezett értékesítési nettó árbevétel meghatározásánál csak azokat a férőhelyeket kell figyelembe venni, amelyeket a gépgazda utazási vállalkozó utazási csomag részeként értékesít.
4. Ha az eseti jelleggel utazásszervezőként charter-repülőjegyet vásárló utazási vállalkozás a charter-repülőjegy mellé bármilyen más szolgáltatást is értékesít, a hivatkozott kormányrendelet szerint utazási csomag kerül eladásra chartergép igénybe vételével. A vagyoni biztosíték mértéke ilyen esetben is 20 százalék, de legalább húszmillió forint. A gépgazda utazási vállalkozó ugyanis csak a saját maga által értékesített utazási csomagok árbevételét veszi számításba, és az általa értékesített önálló charter repülőjegyekből származó árbevételt nem.
5. Ha külföldi utazásszervező által szervezett utazás magyarországi értékesítése esetén a külföldi utazásszervező charter-repülőjáratot vesz igénybe, az ilyen utazást értékesítő belföldi utazási vállalkozó vagyoni biztosítékának mértéke 12 százalék, de legalább négymillió forint.
6. A menetrend szerinti repülőjárat igénybevétele esetén a vagyoni biztosíték mértéke 12 százalék, de legalább négymillió forint, amennyiben a repülőjegy az utazási csomag részét képezi. A menetrend szerinti repülőjegy önálló értékesítése nem esik vagyoni biztosíték szolgáltatásának kötelezettsége alá.
Az utazásszervező és -közvetítő tevékenységről szóló kormányrendelet 1. § (5) bekezdésének megfelelően akkor is az utazási csomagra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni, ha az utazási csomag egyes szolgáltatásainak (elemeinek) számlázása külön-külön történik, függetlenül attól, hogy charter- vagy menetrend szerinti repülőjegy képezi az utazási csomag tartalmát.
Az állásfoglalás az Alkotmánybíróság 60/1992. (IX. 17.) AB határozata értelmében nem minősül a jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvényben szabályozott jogi iránymutatásnak, a benne megfogalmazott véleménynek jogi ereje nincs, erre bíróság, illetve más hatóság előtt hivatkozni nem lehet.