– Két fontos elem volt; az egyik a szálloda átpozicionálása; ahelyett, hogy arra helyeztük volna a hangsúlyt, hogy gyógyszálló vagyunk, a családokat és a fiatalokat céloztuk meg. A másik elem az volt, hogy 2003 júliusában megnyitottuk az ország legnagyobb fedett élményfürdőjét.
Ezekkel a lépésekkel milyen vendégeket tudtak a szállodába vonzani? Mekkora volt a kihasználtságuk?– Átlagosan 74,1 százalékos. A belföldi vendégek arányát az idei évre 75 százalékosra tudtuk emelni a három évvel ezelőtti 50 százalékról. A legtöbb külföldi vendégünk a skandináv országokból érkezik. A fürdő vendégköre érdekesen alakul. Hétvégén és iskolai szünetek idején a vendégek 15 százaléka érkezik a szállodánkból és 10-15 százalék a többi hotelból, hétköznap pedig a vendégek 90 százaléka a városból illetve a régióból jön.
Nyereséges a fürdő?– Önmagában is megáll a lábán. Ebben nagy szerepe van annak a ténynek is, hogy 2002-ben a Széchenyi terv keretében 1 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást kaptunk a megvalósításához. Ötszáz millió forintot a tulajdonos önkormányzat biztosított, a többit pedig hitelből fedeztük. Az igazi hozadék felméréséhez természetesen a szálloda vendéglátás- divízió eredményét is figyelembe kell vennünk.
Gondolom, az is segített, hogy nincs hasonló élményfürdő a közelben.– De van: Nyíregyházán a közelmúltban adtak át egy hasonló élményfürdőt.
Nem vesz el ez majd vendégeket önöktől?– El is vesz és hoz is. Szerintem mindenki akkor jár a legjobban, ha minél több turistát tudunk a régióba vonzani.
Mi az önök stratégiájának lényege? Minél olcsóbban kínálni a szolgáltatásokat, vagy nem engedni az árból, hanem inkább magasabb színvonalú és több szolgáltatást nyújtani?– Mindenképp az utóbbi. Többféle csomagot kínálunk a vendégeinknek. Az árainkról annyit mondanék, hogy egy felnőttnek apartmanban, csúcsszezonban az igen kedvelt mediterrán hétvégénk 29-30 ezer forintba kerül. Ha a családban két gyerek is van, ki lehet hozni egy hétvégét 100 ezer forint alatti áron. De valójában inkább több beruházás megvalósításán dolgozunk.
Pontosabban?– 2006 végén és 2007 elején mintegy 250 millió forintból felújítjuk az összes szobát, fürdőszobát és a közös teret. Sokkal nagyobb léptékű lesz a másik akciónk: van egy nagyon rossz állapotban lévő egycsillagos szállodánk ötven méterre a Debreceni Orvostudományi Egyetemtől (DOTE), amit le akarunk bontani, és a helyére egy négycsillagos, 130 ágyas szállodát építeni, ahol a kórházból kikerülő, de még nem munkaképes emberek rehabilitációját végeznék. Ennek megvalósításában együttműködnénk a DOTE-vel is.
Az együttműködés azt jelentené, hogy az egyetem anyagilag is beszállna a szálloda építésébe?– Nem. Arról van szó, hogy ők végeznék a diagnosztikát, hiszen ehhez a szaktudásuk és az eszközparkjuk is megvan. A beruházás egyébként 3,5–4 milliárd forintba kerülne. Még csak most körvonalazódik, milyen forrásokból szerezzük meg majd rá a pénzt; igyekszünk mindent bevetni, remélhetőleg lesz benne magántőke, pályázati pénz, saját forrás, hitel. Ha minden jól megy, jövő év végén kezdődik, és másfél-két év múlva befejeződik a beruházás.
Gondolom, a kezelés nem lenne olcsó. Elsősorban külföldi vendégekre számítanak?– Igen, de az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral is próbálunk tárgyalni arról, hogyan tudnánk a magyar rászorulók számára is elérhetővé tenni a kezelést. Nem könnyű; három éve nem változott például az az összeg, amit tőlük kapunk, ráadásul a finanszírozás degresszív. Én személy szerint nagyon fontosnak tartom, hogy magyaroknak is tudjunk segíteni, és remélem, meg tudjuk találni a kompromisszumokat.
Úgy látom, eléggé jól érzi magát a szállodai világban. Soha nem bánta meg, hogy otthagyta a fizikusi pályát?– Néha nosztalgiázom, de valójában nem bántam meg.
Pedig nyilván meglepő fordulat volt ez az életében. Családi indíttatás áll mögötte?– Nem. Nádudvarról származom, az én családomban háromszáz évre visszamenőleg minden elsőszülött fiú neve Lajos, a szakmája pedig fazekas. Apám legnagyobb bánatára velem szakadt meg ez a hagyomány, de ahogy most kinéz, a fiam folytatni fogja: saját korongja is van, és rajong a fazekaskodásért.