A 25 és 64 év közötti európai lakosság 36 százaléka 2007-ben semmilyen idegen nyelven nem beszélt, igaz, ugyanennyien voltak, akik legalább egy idegen nyelven megértették magukat, és 28 százalékra rúgott azok aránya, akiknek a két vagy több idegen nyelven való boldogulás sem okozott gondot – ez derül ki a megkérdezettek saját értékelésére épülő és most nyilvánosságra hozott Eurostat-felmérésből.
Két vagy több idegen nyelvet a legtöbben Szlovéniában ismernek (72%), őket követik a szlovákok és a finnek (68%), a litvánok (66%), az észtek (56%) és a lettek (55%). Az egy idegen nyelven beszélők tábora Nagy-Britanniában a legnagyobb (65%), de nem panaszkodhatnak a ciprusiak (59%), az osztrákok (50%), a görögök és a svédek sem (45-45%).
A legkevésbé a magyarok büszkélkedhetnek: nálunk ugyanis 75 százalék volt azok aránya, akik nem tudtak megszólalni egyetlen idegen nyelven sem. A magyarokat a negatív listán a portugálok (51%), a spanyolok (47%), a bolgárok (44%) és a görögök (43%) követik. A 21 vizsgált tagállam közül (csupán ezekben az országokban állt rendelkezésre megfelelő adat) tizennégyben az angol számít a legnépszerűbb idegen nyelvnek; igaz, Bulgáriában, a balti államokban és Lengyelországban még mindig az orosz viszi a prímet. (BruxInfo)