Csehországban folyamatosan nő a turisták száma: míg 2010-ben 6,3 millióan üdültek az országban, addig tavaly januártól októberig mintegy tízmillióra emelkedett ez a szám, és a KSH adatai szerint a magyarok kilencedik legkeresettebb desztinációja lett. Ráadásul most már nem csupán Prágára fókuszál az utazók többsége, hanem az ország többi részét is mind többen fedezik fel. Ma már sokan indulnak útnak például azért, hogy Morvaország látnivalóit csodálják meg, így – az egyre szélesebb igényeket kielégítve – az infrastruktúra is tovább fejlődik az ország ezen részén.
Magasabb igények
Az utóbbi másfél évben a magyarok körében nem a filléres turizmus jellemző, ha Csehországról van szó: drasztikusan megnőtt ugyanis a négy- és ötcsillagos szálláshelyek iránti érdeklődés, a szobákat általában 3-4 éjszakára veszik ki az utazók. Az igényes magyar turisták számának növekedése a gazdasági világválság hatásaiban keresendő: mivel az egzotikus, drága utakat egyre kevesebb magyar engedheti meg magának, ezért az a réteg, amelyik korábban messzire utazott, most a környező országokat kezdi felfedezni – természetesen a megszokott színvonalat fenntartva. Mindemellett a felsőbb kategóriába tartozó szállodák többsége is megfizethető – egy négycsillagos hotelben már akár 50-60 euróért is kivehetünk egy kétágyas szobát egy éjszakára, ami sok esetben a reggeli étkezést is tartalmazza.
Történelmi látnivalók
Morvaország főként kulturális örökségével vonzza a turistákat, Olomoucban és környékén például egymástól kis távolságokra találhatók múzeumok, gazdag múlttal rendelkező kastélyok és várak, gyönyörű templomok, zarándokhelyek és sok más érdekesség, a síelés szerelmesei pedig Olomouctól csupán egy órányira, a Jeseníky hegységben lévő sípályákon hódolhatnak szenvedélyüknek. A történelemre éhező turista ezen a környéken biztosan megtalálja a számításait és barangolhat a régmúlt kincsei között, melyekből néhányat – mint például az egyedülálló Szentháromság szobrot – a Világörökség részévé nyilvánítottak. Olomouc azonban még valamivel büszkélkedhet: egyetemi város lévén több mint harmincezren tanulnak itt, és a cserediák programok is igen népszerűek, így a fiatalok városának is nevezik. Ezen kívül a híres virágkiállítás, a Flora Olomouc is fokozza népszerűségét, ami évente háromszorszor kerül megrendezésre, decemberben pedig a karácsonyi vásárra érkeznek sokan.
Ha az oda utazó csupán 3-4 napot szán Olomoucra és a környező vidékre, akkor is sok mindent láthat: az Érseki Palota és az Egyházmegyei Múzeum, a Szent Vencel katedrális és a Szent Mihály templom, Bouzov vára, az Időmúzeum, a híres olomouci Sajtmúzeum és a veteránautó-kiállítás csak néhány az érdekességek közül. A városnézés közben megpihenve pedig tökéletes autentikus élményt nyújtanak az olyan, morva specialitásokat is kínáló éttermek, mint például a Moritz, mely egy sörfőzde fölé épült, így a helyben készült sört is megkóstolhatják a látogatók, vagy a Szent Hegyen, az állatkert mellett lévő Archa étterem, ahol az élményt tovább növeli a káprázatos kilátás.
Összességében Csehországban számos felfedeznivaló akad a legismertebb úti célokon kívül is, amivel mind több turista ismerkedik meg. Az információáramlást pedig nagymértékben segítik a jól működő testvérvárosi kapcsolatok – Olomouc esetében Péccsel –, aminek köszönhetően egyre szélesebb körben terjed a környék jó híre.
Köszönjük a Cseh Idegenforgalmi Hivatal meghívását!