A nyírségi TDM októberben létrehozott munkaszervezete elsősorban a Nyíregyházához tartozó üdülőközpont, Sóstógyógyfürdő látvány-, park- és gyógyfürdőjére, állatparkjának az indonéz szigetvilág élőlényeit bemutató Zöld Piramis és Ócenárium elnevezésű turisztikai attrakciójára, valamint múzeumfalujára építi az idegenforgalom fejlesztését - mondta a menedzser, aki a helyi turisztikai nonprofit kft. ügyvezetője is. Hozzátette: a Nyírségi turistavarázs címmel népszerűsített komplex idegenforgalmi programnak emellett része a nyírbátori gyógyfürdő szolgáltatás-kínálata, illetve az európai hírű, nemzeti görög katolikus kegyhely, Máriapócs vallási rendezvény-sorozata, továbbá a térség valamennyi nevezetessége és fesztiválja is.
A projektmenedzser szerint az idegenforgalmi együttműködést összehangoló nyírségi TDM szervezetet az Új Magyarország Fejlesztési Terv észak-alföldi operatív programja keretében hozták létre, annak közel 50 millió forint összegű támogatásával. A gesztori feladatokat a nyíregyházi önkormányzat látja el, amely közel 9 millió forinttal járult hozzá a térségi turisztikai menedzsment kialakításához.
Akik csatlakoztak
A szervezethez együttműködő partnerként csatlakozott Nyírbátor, Máriapócs és Apagy önkormányzata, valamint a környék valamennyi idegenforgalmi feladatot ellátó vállalkozása, utazási irodája, sőt a turisták ellátásában közreműködő magánszemélyek is. Az együttműködésben érdekelt felek, összesen 27 alapító tag, létrehozta a Nyírség Turizmusáért Egyesületet, valamint az egyesület és a nyíregyházi önkormányzat 40-40 százalékos, illetve a Sóstó-Gyógyfürdők Zrt., valamint a Sóstói Állatpark Kft. együttesen 20 százalékos tőke-részesedésével a Turisztikai Nonprofit Kft.-t.
A TDM irodáját most alakítják ki Nyíregyházán, amely elkészíti a partnerségi cselekvési programot, a hálózat- és szolgáltatás-fejlesztés terveit, s végzi a marketingmunkát, részt vesz idegenforgalmi kiállításokon.
Katona Ilona, a Magyar Turizmus Zrt. Észak-alföldi Regionális Marketing Igazgatóságának vezetője elmondta: az országban a nyírségihez hasonlóan, 39 TDM szervezet jött eddig létre. A régió három megyéjében a nyírségi mellett önálló TDM szervezete van Hajdúszoboszlónak, továbbá együtt a Tisza-parti és a hortobágyi térségnek, valamint Rakamaz környékének. Az igazgató kiemelte: az utóbbi tíz évben a régió 7,7 százalékról 9 százalékra növelte részesedését az ország idegenforgalmi bevételéből. Hozzátette: a négy TDM szervezettől azt várják, hogy még nagyobb lesz majd Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a turizmus árbevétele, nő a megye foglalkoztatási képessége. (MTI)