Dr. Suchman Tamás, a Balaton Fejlesztési Tanács elnöke gondolatébresztőjében kifejtette, hogy szükséges a Balaton arculat kialakítása. A Balaton-törvény decemberben hatályba lépő módosítása lehetővé teszi a térségek fejlesztését és a befektetők bevonását. Marthi Zsuzsa, a Portaterv Kft. ügyvezetőjének véleménye szerint a Balaton-törvény módosítása a törvény számos hangsúlyos területét érintetlenül hagyta, így gyakran nehéz ráigazítani a terveket, amely nehezíti az arculat kialakítását. Keszthely Kistérség menedzsere, Bubla Zoltán a pályázható uniós források mértékének emelését sürgetné, a mostani 163 millió forint többszörösére volna szükség. Az OTP HP cégvezetője, Tabák Gábor véleménye szerint banki forrásból is nehezebb lesz a jövőben finanszírozáshoz jutni a pénzügyi válság hatásai miatt.
Dr. Gerzanics Annamária, a NFGM Területrendezési és Településügyi főosztályvezető-helyettese rávilágított, hogy a módosítás kijelöli azokat az új területeket, amelyeken eddig tilos volt építkezni, mégsem látja rajtuk a toronydarukat. Dános Pál, az SCD Group vezérigazgató-helyettese a felvetésre reagálva elmondta, hogy a fejlesztő abban az esetben tud fejleszteni, amennyiben a majdani üzemeltető megtérülni látja az invesztícióját és a jelen gazdasági helyzet nem kedvez a befektetéseknek.
A balatoni háttértelepülések és a vízparti helységek közötti összefogásra, egymás segítésére szólított fel Sávoly polgármestere: Bobek József, mellyel Dr. Balázs Árpád, Siófok polgármestere is egyetértett, és ezt életszerű példával megerősítette. Sávoly hamarosan megvalósuló fejlesztésén, a Balatonringen szervezett események látogatói valószínűleg a tóparti szállodákat is igénybe veszik, ez nagyban erősítheti az együttműködést.
A bor is lehet jó kapocs a települések között - fejtette ki Bende Richárd, a Balatoni Borkultúráért Alapítvány alapítója. A Balatoni Borrégió létrejöttével ez a térség felveheti a versenyt a környező borvidékekkel, és ez jó hatással lehet a turizmusra.