Régiók rejtelmei

Európai Uniós szótárunk szinte leggyakrabban használt kifejezése a régió. Mégis, lényegéről nagyon keveset tudunk. Mivel ezúttal nem turisztikai régiókról lesz szó, Forman Balázs egyetemi adjunktust (Budapesti Közgazdasági Egyetem) kértük meg az uniós régiók rejtelmeinek tisztázására.

2ht: Mi az uniós régiók fogalmi meghatározása?

F. B.: Mint sok minden más szavunk, a régió is latin eredetű, kormányzott terültet jelent: Az EU 5 fokozatú igazgatási szintet deklarált, a legkisebbek a települések (5) és kistérségek (4) nálunk is ismert fogalmak. Az Európai Tanács rendelete az ennél nagyobb területeket régióknak tekinti, de közöttük a lakosságszám alapján több szintet különböztet meg: a 3-as szinthez a 800 ezernél kisebb, a 2-es szinthez a 800 ezer és 3 millió közötti, végül a legmagasabbhoz, az 1-es kategóriához a 3-7 milliós lakosságszámú közigazgatási területeket sorolta be. Az EUban tehát az országnál kisebb, de mégis átfogó területi közigazgatási egységeket nevezik régióknak. Nagyon változatos az uniós kép: a régiók lehetnek természetföldrajzi alapúak, történelmi hagyományokon nyugvóak, vagy kisebb körzetek öszszevonása utján mesterségesen létrehozottak. Lényegi követelmény, hogy saját közigazgatással és (többnyire vagy egyre inkább) saját anyagi forrásokkal rendelkezzenek. A régiókat az teszi annyira fontossá, hogy ezek a közösségi támogatási politika célterületei.

2ht: A már uniós tagországok meglehetősen eltérő közigazgatási rendszerrel rendelkeztek. Mik az eltérések és hogyan sikerült harmonizálni a régiók fogalmát az unióban?

F. B.: Vegyük először a két meghatározó nagy tagországot, Német-, ill. Franciaországot, amelyek szinte végletesen eltérő rendszerből indultak ki. Németország történelmileg kialakult tartományok szövetsége; ezek régiónak minősülnek, hiszen saját parlamentjük és költségvetésük van. A nagyság és lakosságszám persze nagyon eltérő, 5 milliótól 18 millióig szóródik a lakosságszám, illetve a Hansa városok pár milliós polgárságukkal szintén önálló régióként szerepelnek. Más a helyzet a hagyományosan centralizált Franciaországban, ahol a kormányzati irányítás a 96 megye élére kinevezett prefektusra épül. Ebből a 96 közigazgatási egységből a franciák 22 területfejlesztési régiót hoztak létre. (A megyék a korábbi működési szellem értelmében végzik munkájukat, a régiók csak a gazdasági fejlesztési feladatokat vették át.) Bár a francia régiók testülete választott, a kormányzati befolyás erős maradt. Ausztriában, Spanyolországban, Svédországban a történelmi, hagyományos tartományokból alakultak ki a régiók, a finnek 16 megyéből – alulról történő építkezéssel – 5 régiót alakítottak ki.

2ht: Izgalmas ez a bonyolultnak tűnő rendszer: Németországban egy nagyobb tartományba akár két, egyes kategóriájú régió is belefér, míg egy kis ország összességében alig tud egy első kategóriás régiót összehozni. Mi a helyzet például Írországgal?

F. B.: Írország az első körben nem regionális keretekben pályázott. Mivel az ország egész területe gazdaságilag támogatandó minősítést kapott, a Nemzeti Fejlesztési Terv alapján kértek és kaptak támogatást. Náluk, (és törvényszerűen máshol is, ahol az ország a pályázó) a gazdasági ágazatok lettek a nyertesek, és kevesebb jutott a régióknak. Az írek a nagyon sikeres központi pályázataikkal a humán erőforrások fejlesztésére, a korszerű, gazdasági igényeknek megfelelő felsőoktatásra, közlekedésre, a beruházások fogadására képes környezet kialakítására koncentráltak. A számítás be is jött, hiszen a 40 millió ír származású, főként az USA-ba kivándoroltból bőven akadtak hazatérő befektetők, akik ráadásul egy azonos, angol nyelvet beszélő közösségben gondtalanul tudtak üzletelni. Mára változott a helyzet, most már Írország is a régiós fejlesztésekre, felzárkóztatásokra koncentrál.

2ht: E körkép alapján látható az EU rugalmas rendszere, amely kifutási lehetőséget ad az eltérő közigazgatási felépítésű országoknak az egységes uniós közigazgatási séma kialakítására, átvételére. Hogyan látja Magyarország helyzetét?

F. B.: 2006-ig nem várható saját, választott testülettel és forrással rendelkező régiók létrejötte Magyarországon. Az elképzelések nem kiforrottak, az érdekek sokszor ellentétesek. Természetesen ez nem akadálya az uniós támogatások megpályázásának, erre szolgál a Nemzeti Fejlesztési Terv. Az EU felismerte a térségi, régiós közigazgatás felkészületlenségét, így a működőképesebbnek ítélt központi kormányzati szerveket támogatja. Abban kell bíznunk, hogy az országnak sikerül a rendelkezésre álló kereteket elnyernie, nem feledve azt a sajnálatos tényt, hogy az előcsatlakozási forrásokból csak minimális részt sikerült lekötnünk. Ez nem ismétlődhet meg. A területi önrendelkezés, a valós régiók lábra állítása pedig kiemelt fontosságú feladat, hiszen e nélkül egyre hátrább csúszunk az újonnan csatlakozók csoportjában.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.