A tavalyi támogatási összeget csaknem megduplázva, 320 millió forint összértékben hirdeti meg a tárca a KÖZKINCS – térségi szintű programot, amelynek célja a közösségi értékek ápolása, a hátrányos helyzetű térségek és rétegek kulturális esélyegyenlőségének javítása. A program a kulturális szolgáltató központok reneszánszát is eredményezheti, hiszen összesen 225 millió forintot fordíthatnak arra, hogy a kulturális javakhoz történő hozzáférést javítsák.
210 millió forint összértékben írja ki az OKM a TENGERTÁNC pályázatot, amelynek célja a népművészet támogatása, a magyarországi helyi közösségek lehetőségeinek szélesítése és fejlesztése, a fiataloknak szóló, igényes kulturális kínálat színesítése, a népi kultúra erősítése, értékeinek megújítása. Az eddigiekhez képest újdonság, hogy a Reneszánsz Évben a hagyományos kézműves termékek bemutatásához, értékesítéséhez szükséges technikai és tárgyi feltételek megújítására is lehet pályázni.
Összesen 200 millió forintra lehet majd pályázni idén a PANKKK-program keretében, amely a könnyűzene, a komolyzene, a jazz és a népzene kortárs előadásainak az ifjúsági korosztályhoz való eljuttatását segíti a kortárs zenei törekvések piacra segítésével, és a klubhálózat támogatásával a bemutatkozási lehetőségek bővítésével. Új elem a programban a cserekoncert (HungaroConnections és Retour) pályázat, amely a PANKKK céljaival azonosuló zenei és gazdasági szervezetek támogatásának ösztönzésére szolgál, és a régión belül közös forrásokat nyit zenei programok cseréjéhez, ezzel is segítve, hogy az előadókat szélesebb közönségkör ismerhesse meg.
220 millió forint összértékben hirdeti meg a minisztérium a MAGYAR DIGITÁLIS KÉPKÖNYVTÁR nevű pályázatot, amellyel a könyvtárakban őrzött magyar képörökség digitalizálását és a lehető legszélesebb körű hozzáférését támogatja.
A Reneszánsz Évben 100 millió forint összértékben lehet pályázni a FÓKUSZBAN A KÖZMŰVELŐDÉS programra, amely a leghátrányosabb 8000 fő alatti települések közművelődési tevékenységének ad lendületet. A pályázaton olyan tartós közművelődési programokhoz, tevékenységekhez lehet támogatást nyerni, amelyek a helyben élőket kulturális hagyományaik feltárásához, megőrzéséhez segítik hozzá, biztosítják művelődési közösségek bemutatkozását, és művelődési folyamatokat generálnak.
A reneszánsz fogalmának megújító szellemiségére építve, a kulturális vidékfejlesztés prioritásaival összhangban, 2008-ban a vidéki örökség értékeinek megújítására teremt lehetőséget a 110 millió forint összértékű TÁJHÁZAK A KÖZÖSSÉGÉRT nevű program, amelynek célja a kulturális vidékfejlesztés, a tájházak felújítása. A program újszerűsége, hogy olyan komplex fejlesztésekre koncentrál, amelyek a tájházakban őrzött tárgyi és szellemi örökség széleskörű bemutatását, illetve ehhez kapcsolódó korszerű, többfunkciós kulturális színterek megteremtését teszik lehetővé. A program előreláthatóan a működési engedéllyel rendelkező tájházak mintegy felénél biztosít 2008-ban jelentős, minőségi fejlesztést.
A MEGÚJULÓ GYŰJTEMÉNYEK pályázaton összértékben 100 millió forint támogatás nyerhető az egyházi közgyűjteményekben fellehető, a magyar és az egyetemes kultúra részét képező könyvtári dokumentumok és múzeumi tárgyak állományvédelmére, ezen belül megelőző dokumentum és műtárgyvédelemre, restaurálásra, különös tekintettel az őrzés biztonságos feltételeinek javítására, valamint a nyilvános magánlevéltárként bejegyzett egyházi levéltárak elektronikus tartalomszolgáltatásának fejlesztésére.