Nem csoda, ha a szikár közlés szenzációnak számít. A pekingi császári palotát hivatalosan is Tiltott Városnak nevezték. A sivatagi királyságot csak nem hivatalosan, de teljes joggal hívták eddig Tiltott Országnak. Nem nehéz megjósolni, hogy turisták ezrei lesznek kiváncsiak e tágas föld titkaira.
Téved, aki azt hiszi, Szaúd-Arábia csak sárga homok. Van itt fehér, sőt, vörös homok is. És persze még sok minden. Magas hegyek, azúr vizek a Perzsa-öbölnél és a Vörös-tengernél. Szépen megművelt földdarabok. Hangulatos oázisok. Fantasztikus régészeti leletek, beleértve a titokzatos nabateus civilizáció maradványait. A hadzsik, a mekkai zarándokok útvonalai. Múlt, jelen, jövő egymás mellett. Beduin mesterek százados ékszerei légkondicionált üvegpaloták shopjaiban.
A rengeteg izgalmas élmény eddig nem sok külföldinek jutott osztályrészül. Mostantól másképpen lesz, és erre máris komoly előkészületek folynak. Tovább fejlesztik a térség legnagyobb légitársaságát, a Saudi Arabian Airlinest, a sivatag feletti repülő szőnyeget. A cég 1945-ben alakult. (Úgy, hogy Franklin Delano Roosevelt elnök egy Douglas DC–3-as Dakotát ajándékozott Abdulaziz Bin Szaud királynak.) Ma 132 gépből, köztük a legmodernebb Boeing–777-esekből, valamint 747-400-asokból, áll a szaúdi polgári légiflotta. A cég 25 helyi és éppen kétszer annyi nagy nemzetközi reptérrel tart rendszeres kapcsolatot Ázsiában, Afrikában, Európában és természetesen Észak-Amerikában.
A repülő szőnyeg fontos, de nem egyetlen eszköze a „Fedezd fel Szaúd-Arábiát!” nevű most elfogadott kormányprogramnak. Az ország korszerű légkondicionált buszok százait vásárolja (van miből), de az új turisztikai központok máris felhívják a figyelmet arra: a romantikára vágyók kisebb utakat megtehetnek teve-, vagy akár szamárháton is. Mindkét megoldás kicsit lassúbb és rázósabb a repülő szőnyegnél, de legalább olyan keleties.
Minden túra egyik legfőbb célpontja a főváros, Rijád. Hamarosan sokan fedezik fel majd a kontrasztot Rijád acél-beton-üveg palotái és a közeli Dir’aiyah, a régi főváros között. Ez utóbbit 1446-ban alapították. Őrtornyai, homokkő palotái nagy idők emlékét őrzik. Rijádnak is megvan persze a maga óvárosa. Itt van a híres Masmak erőd. Ide vette be magát 1902-ben Abdulaziz király és akkor még maroknyi csapata, hogy megszerezze az ellenőrzést először a város, majd sok harccal és munkával az egész nagy ország felett.
E küzdelem relikviái is láthatók a főváros vadonatúj, már a várható turistaáradatra kacsintó Nemzeti Múzeumának világszínvonalú termeiben. Kellemesen hűtött busszal, a huszonegyedik századot idéző helytől nincs messze a régi tevepiac, ahol a burnuszos vevők és eladók harsány alkuja az Ezeregyéj akusztikai kulisszája.
Rijádtól a „Fedezd fel Szaúd-Arábiát!” egyik túrája a keleti tartományba vezet. A sárga homok alatt elsősorban itt van a királyság gazdagságának első számú forrása, a fekete arany, az olaj. Ma már nemzeti ereklye a Hetes Számú Kút, amiből 1938-ban először tört fel az olaj, megváltoztatva az egész térség addigi helyzetét és életét. Ettől nem messze van Al Khobar városa. Itt kezdődik a Fahd királyról elnevezett világcsoda, az országot Bahrein sejkséggel összekötő 18 kilométer hoszszú(!) híd.
E túra következő állomása Szaúd-Arábia legnagyobb oázisa, a Holuf nevű településen zöldellő Al Hassza. A második legnagyobb oázis az északi Domat Al-Jandalban van. Itt épült Mohamed hódításainak kezdetén az Omar-mecset a hetedik században. De van itt bőven archeológiai lelet az iszlám előtti korokból is. A Jabal Burnus sziklatömbjét ködbe vesző idők faragásai díszítik, a Qasr Marid erődöt Krisztus előtt 688-ban építették.
Az északi régió Rajajil nevő településén a bámuló látogatók olyan különös kőcsoportokkal találkoznak majd, amik a nevezetes Stonehenge-re emlékeztetnek. Rajajil arabul egyébként álló embert jelent, és szakemberek szerint a rituális kőoszlopokat Krisztus előtt a negyedik évezredben (!) állíthatták.
Nem nehéz megjósolni, hogy sok érdeklődő keresi fel majd Madain Salehet, a nabateusok egyik temetkezési helyét. Itt vagy 150 ősi sír látható a Krisztus előtti évszázadokból. A nabateus mesterek kézügyességét a romokon látható faragványok dicsérik. Ezek leghíresebbike a Quasr Al-Farid. Ez egy hatemeletes mai épület magasságával megegyező sziklatömb teljes felületét beborítja. Kevesen tudják, hogy az országban, nem messze a Vörös-tengertől, szinte alpesi vidék is található. A névadó tartományi főváros, Abha közelében emelkedik a legmagasabb szaúdi hegy, a 3133 méteres Jabal Sawdah, lábánál a természeti szépségekben bővelkedő Asir Nemzeti Parkkal. Nem lenne teljes az élmény, ha a látogató kihagyná az ország legfontosabb kikötőjét és gazdasági centrumát, Dzsiddát, a két szent város, Mekka és Medina „előszobáját”. A Vörös-tenger partján épült metropolisban kőhajításnyira van egymástól a légkondicionált felhőkarcolók jelene és a homokkő csodapalotákban megtestesült múlt. A kormánybizottság szikár közleménye felér egy turisztikai „szezám, tárulj!”-jal. Biztos, hogy magyar turisták is betódulnak a nyíló kapukon.