Retrovonal a hazai termelői piacokon

A tömegkereskedelemben – hipermarketek polcain – valószínűleg nem találkozunk majd velük túl gyakran, azonban szerencsére ma már a kisebb, termelői piacokon néha szerepelnek a kínálatok sorában. Rég elfelejtett, a divatból kiment zöldségekről, gyümölcsökről lesz most szó, amelyek a retro jegyében ismét a figyelem középpontjába kerülhetnek.

Badacsonyi óriás, disznódi fűszeres, nyári aszaló, társulati vagy téli esperes, kálvil, Izabella, Regina nera és vajalma – mindenkinek azonnal beugrik, hogyan fest bármelyik is ezek közül? Egyáltalán, ha nincs a „vaj” után mondjuk az alma szó, tudjuk, hogy ez valójában egy gyümölcs, méghozzá olyan, amely rég a feledés homályába merült? Mostanában azonban néhányat feltámasztanak közülük, hogy ismét megízlelhessük. Sőt van olyan is, amely soha nem tűnt el végleg, pedig kora matuzsálemi: ötszáz éve él háborítatlanul a közelünkben, sőt minden évben bőséges termést is ont.

Nem véletlenül tűntek el…

Régen keresettek voltak, sok helyütt termettek, és sokan fogyasztottak is belőle. A badacsonyi óriás cseresznye például ugyanakkor érett, mint az azóta is nagyon keresett és sikeres germersdorfi óriás cseresznye. Azonban volt vele egy kis gond: gyengén termők voltak ezek a fák, és ez megpecsételte sorsukat. A disznódi fűszeres bőven termő fáról volt szedhető, itt azonban a nevénél is jelzett ízzel, a fűszeres mellékízzel akadt gond. A magyar kálvil alma közepes méretű gyümölcs volt, húsos tapintású, eper- vagy málnaillattal – itt meg ez volt a baj. A nyári aszaló kajszibarackkal semmi ilyesmi probléma nem akadt, ezt a gyümölcsöt viszont a kutya se kereste – ezért tűnt el lassan a kereskedők kínálatából. A gyönyörű nevű társulati vagy téli esperes körtefa termése pedig igencsak gyatra volt – ezért száműzték a körtefélék közül. Mindre akadt hát magyarázat, hogy miért tűntek el a süllyesztőben. Arra azonban még nem kaptunk választ, hogy miért váltak ismét keresetté ezek a régi fajták.

Már érkezőben a felmentő sereg

Pedig több gond van velük sokszor, mint öröm: kényes és elsősorban regionális fajtákról beszélünk, amelyeket ismét próbálnak újratelepíteni, ültetni a gazdák – több-kevesebb sikerrel. Mert a mai korszerű technológiákhoz, a gépesített termesztéshez, egységes megmunkáláshoz nem illeszthetők, időigényesek, sok kézimunkát igényelnek, és sok fajta közülük nehezen viseli az A pontból B-be a szállítást. Ezért találhatók (újra) csak a helyi kistermelők kínálatának sorában, és ez a magyarázata nem éppen olcsó áruknak. Egyébként a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) szervezésében elindítottak nemrégiben egy érdekes programot: a közösségi tanulókert-hálózat kiépítését. E program nem titkolt célja, hogy a fiatalokat megismertessék a régen elfelejtett gyümölcsökkel, zöldségekkel, itt próbálják bemutatni e regionális régi haszonnövényeket – e gyümölcskertek száma állítólag lassan eléri a nyolcvanat az ország egész területén. Állítólag 1959 óta gyűjtik és őrzik a tájfajtákat, több mint 1600 helyről 12 mintát gyűjtöttek be, valószínűleg az utolsó utáni pillanatban.

Elfelejtett szőlőtőkék Pécsett és Budán

Van azonban két olyan őshonos magyar fajta – mindkettő szőlő, azaz boralapanyag –, amelyet nem kell sehol felkutatni, elraktározni, újraültetni, ugyanis ma is terem. Az egyik a budai Várban, a Bécsi kapu tér egyik házának udvarán él háborítatlanul több mint ötszáz éve, ez egy Izabella fajtájú, óriás méretű szőlőtő, amely a földágynál 46 cm, a kacsoknál 23 cm-es vastagsággal büszkélkedik. De nem ez a rendkívüli benne, hanem az, hogy ma is terem! A helyiek őseik visszaemlékezései alapján azt mondják, a hatalmas tőke soha semmilyen szakszerű kezelést nem kapott – váltig állítják, ezért maradt meg épen, egészségesen. Minden évben októberben érik be a termése, a szőlőszemek sötétkék színűek, vastag héjúak, nagy magvúak – és igen, egykor ugyanitt Mátyás király szőlője lehetett ilyen.
De ha valaki Pécsett jár, ott is hasonló élményben lehet része: egy hangulatos, ódon hangulatú kis utcácskában, egy régi családi ház udvarán terpeszkedik egy „fiatalabb”, alig 450 éves példány, amelyet még a török időkben ültettek. Ősszel ez a „török szőlő” csaknem százkilónyi termést hoz minden évben, szintén nagy magvú a termése, mélypiros színű a gyümölcse, és leginkább egy rég elfeledett fajtára, a Regina nerára emlékezteti a kutatókat. Akik nem győznek csodálkozni azon, hogy maradhatott fent, mitől él és virul ez a feledés homályába rég elmerült tőke, mi lehet a magyarázata annak, hogy messze túlélte fajtájának átlagos korát.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.