A tavalyi év végén tervezési szinten elkészültek az Operatív Programok Európai Bizottság számára benyújtásra került változatai, november és december folyamán pedig megkezdődött az akciótervek kidolgozása. A cél, hogy a teljes 2007–2008. évekre vonatkozó akciótervek minden egyes konstrukciója legkésőbb az első félév végére úgy készüljön el, hogy az összes pályázati kiírás megjelentethető legyen.
Az akciótervek kapcsán most zajlik egy aktív egyeztetés az ágazati szaktárcákkal, illetve a régiós szereplőkkel valamennyi operatív program esetén. A turisztikai programok terén a pályázatok lebonyolítását a régiók fogják végezni, a közreműködő szervezetek a regionális fejlesztési tanácsok munkaszervezetei, a regionális fejlesztési ügynökségek lesznek.
Az akciótervek kidolgozása a pályázati kiírások bonyolultságától függő ütemben zajlik. Február végén, március elején megjelennek a kiíráscsomagok azon pályázatok esetén, amelyek pályáztatása egyszerű eljárás keretében történik, és mintegy az NFT I-ben már begyakorolt kiírások továbbvitelét jelentik. Minden régióban 1-1, maximum 2-3 kiírás megjelenésére lehet számítani. A turizmus szempontjából ezek többnyire a kereskedelmi szálláshelyek és ezek szolgáltatási kínálatának bővítésére irányuló pályázatok. Nagyon sok sikeres ilyen pályázat megvalósult már korábban (szállodák esetén kategóriaváltás vagy panziófejlesztés, kapcsolódó szolgáltatásokkal). A következő hét évben sokkal nagyobb lesz erre a támogatási keret, bár ez régiónként eltérő.
A következő körben az NFT I-ben szintén meglévő, de bonyolultabb kiírások következhetnek, a tervezés jelenlegi állása szerinti kidolgozottságukat figyelembe véve a turisztikai vonzerőfejlesztések, a nemzeti parkokhoz kapcsolódó beruházások, kastélyok, várak felújításai is.
Az NFÜ célja, hogy legkésőbb február közepére a kormány elé tudja terjeszteni azokat a regionális akcióterv-változatokat, amelyek alapján az első pályázati kiírások megtörténhetnek. A regionális fejlesztési tanácsok most alakítanak ki egységes álláspontot a kívánt fejlesztésekről, valamint azok meghirdetéséről. A bevezetésre kerülő eljárástípusokat tekintve elég sokszínű a rendszer: a nyílt szakaszos pályáztatás mellett kétfordulós pályázati eljárást is bevezetnek, ez utóbbit várhatóan a nagyobb, főként önkormányzati kezdeményezésű projektekre számító támogatási konstrukcióknál vezetik majd be.
A turisztikai ágazatban az NFT I-ben megjelentekhez képest drasztikus változás nem várható a támogatási célokat illetően, ezek talán csak azokkal a preferenciákkal módosulhatnak, amelyek a több régiót is érintő fejlesztéseket jelentik, például a Balaton komplex fejlesztése, illetve kiemelhető a dél-dunántúli régióban Pécs – Európa kulturális fővárosa 2010- ben nevezetű nagyprojekt, amelynek támogatási igénye közel 31 milliárd forint.
Kapcsolódó statisztikák: