A turisztikai börze kiállítás elsődleges célja, hogy lehetőséget teremtsen az utazási és idegenforgalmi-, valamint rendezvényszervező és programirodáknak, a falusi, a bor- és az ökoturizmusban érdekelt cégeknek a bemutatkozásra, a látogatóknak pedig a kedvezményes vásárlásra. A kiállítás idén szakmai konferenciával bővült, valamint a vásár helyszínén idegenvezetők és a vásárlátogatók részvételével a pécsi világörökség értékeiről és azok feltárásáról tartottak kerekasztalbeszélgetést.
A vásárhoz kapcsolódva a PIV Kft. Utazási Élményeim címmel rajzpályázatot hirdetett általános iskolások részére. A megye 11 iskolájából 217 rajz érkezett, a legjobbakat kiállították a vásár ideje alatt. Hagyományteremtő céllal a Baranya Megyei Közgyűlés, Pécs Város Önkormányzata és a Pécsi Ipari Vásár Kft. díjat alapított, amelyet a Pécs és a megye turisztikai, idegenforgalmi kínálatát legszínvonalasabban bemutató cég, valamint a legszebb stand nyerhetett el.
– Nagyon nagy problémát jelent, hogy Pécsnek nincs állandó kiállítási központja – mondja Orcsik Ferenc, a PIV Kft. ügyvezető igazgatója. – A jelenlegi helyszínt kinőttük, a kiállítás helyszíne körüli bizonytalanság pedig nehezíti a vásár megszervezését.
Mint Kerényi János, Pécs város alpolgármestere elmondta, az önkormányzat folyamatosan erőfeszítéseket tesz egy multifunkcionális kiállítási központ létrehozására, amelynek várhatóan a pécsi vásártér és környéke ad majd helyet. Több mint kilencven hazai és külföldi cég mutatkozott be a március 1. és 3. között megrendezett pécsi utazási szakkiállításon, amelyet hétezren tekintettek meg. Ebben az esztendőben csaknem a kétszeresére nőtt a nem baranyai kiállítók száma. Több budapesti utazási iroda hozta el kínálatát, nőtt az ország más területéről érkezettek aránya is. Bemutatkoztak a Magyar Turizmus Rt. Balatoni, Nyugat-dunántúli, Közép-dunavidéki, Dél-alföldi, Észak-Alföldi, Észak-magyarországi, Tisza-tavi és Közép-dunántúli Regionális Marketing Igazgatóságai, valamint a Tourinform irodák. A külföldi kiállítók sorában ott volt a Horvátországból érkezett Zadar Megyei Turisztikai Egyesület és idén először az Eszéki Magyar Kamara, valamint a ciprusi és tunéziai nemzeti idegenforgalmi hivatalok. A sportcsarnok előterében a magyarlukafai Kaptár Egyesület kézművesei tartottak bemutatókat, ismertették meg az érdeklődőkkel az egyes kismesterségeket. A parkolóban pedig az utaztatással foglalkozó cégek autóbuszaikban nyújtottak felvilágosítást tevékenységükről, az utazási feltételekről.
A szakkiállításhoz kapcsolódó konferencia előadói szinte kivétel nélkül hangot adtak annak a véleményüknek, hogy a turizmus az elmúlt esztendő egyik legjobban teljesítő gazdasági ágazata volt. Budai Zoltán, a Gazdasági Minisztérium helyettes államtitkára hangsúlyozta, az egészségturizmus és a világörökség bemutatására épülő idegenforgalom jelentősége nemzetközi szinten is nőni fog az elkövetkező időben. Hazánk, s ezen belül is a Dél-Dunántúl egyedülálló adottságokkal rendelkezik ezen a területen. Szólt arról is, hogy a globális felmelegedés miatt a jövőben várhatóan a síturizmusra építő országoknak át kell értékelniük turisztikai stratégiájukat. Az ózonlyuk szélesedése miatt nő a földet érő káros sugárzás mértéke, a tengerekkel rendelkező országoknak is szembe kell majd nézniük ezzel a ténnyel. Hazánkban az egészségturizmus egyre nagyobb szerepet kap, mind többen foglalkoznak vele. A gyógyés termálturizmus jelentősége folyamatosan nő. Emellett a nemzeti parkok és a tájvédelmi körzetek gazdag növény- és állatvilága is egyre több látogatót vonz. Az EU-s csatlakozás további vendégkört jelent, még nagyobb hangsúlyt kap a gyógy-, az üzleti, valamint a konferencia turizmus. Az életszínvonal növekedésével pedig a belföldi turizmus is mind nagyobb szerepet kap. Bánki Erik, az országgyűlés gyógy- és termálturizmus albizottságának elnöke előadásában többek között elmondta, Harkány és Sikonda fejlesztése, kedvezően érinti Pécset is, hiszen az ezekre az üdülőhelyekre érkező vendégek 30 kilométeres körzetben található településeket, s azok nevezetességeit, vendéglátóhelyeit biztosan felkeresik.
A konferencián szó volt arról is, hogy újabb pályázati formát vezettek be a kisfürdők részére, valamint a kis- és középvállalkozások fejlesztésére külön alap jött létre. Kisebb összegű pályázati pénz elnyerése esetén idén először előleget is felvehetnek a vállalkozók. Az új munkahelyek létrehozása is a kiemelt feladatok között szerepel. A Regionális Idegenforgalmi Bizottságoknál megpályázható pénzek mellett, az öko- és falusi turizmus fejlesztéséhez a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium nyújt támogatást, a Környezetvédelmi Minisztérium pedig a nemzeti parkok fenntartásában, újabb szolgáltatások bevezetésében vállal szerepet.