Az Önkormányzati Minisztérium (ÖM) Turisztikai Szakállamtitkárság, a Bizottság számára készült tájékoztatója kitér az ÁFA 3 százalékpontos emelésére. Ez 2,5%-os áremelésnek felelne meg, amennyiben ezt az emelést a szállodák és vendéglátóhelyek a vendégekre hárítanák át. Az áthárításnak a jelentés szerint a jelenlegi csökkenő vendégforgalommal járó válságos helyzetben kevés az esélye, inkább saját nyereségük terhére oldják meg az árak szinten tartását. A 2008-as, nem végleges szállodaipari bevételeken alapuló becslések szerint mindezek 18 milliárd forintnyi nyereségcsökkenést eredményezhetnek idén.
A munkáltatók által fizetendő, a munkabéreket terhelő járulékok 5 százalékpontos mérséklésével kapcsolatban az ÖM úgy becsli, hogy az 12 milliárd forintnyi bérköltségcsökkenést eredményezhet.
A falusi turizmus két szolgáltatására jelenleg vonatkozó, 1,2 millió forint éves bevételig terjedő adómentesség megszűnne, a falusi szállásadásból és agroturisztikai szolgáltatásokból származó bevételek az adóalap részét képeznék, és a hatályos, általános mértékek szerint adóznának. Ez a közel 6 és fél ezer falusi szállásadó esetében a nettó jövedelem csökkenéséhez vezet.
Mint annyiszor az utóbbi időben, ezúttal is szóba került az étkezési utalványok és az üdülési csekk megadóztatása. Az éves szinten 300 milliárd forint forgalmat generáló étkezési utalványok megadóztatása és az abból származó majd' 60 milliárd forintos az ÖM szerint bevételkiesés a teljes vendéglátó-forgalom akár 9%-át, a munkahelyi vendéglátás akár 74%-át jelentheti.
Az idegenforgalom bevételeit, különösen a belföldi turizmusból származó bevételeket legkomolyabban érintő üdülési csekkek megadóztatása a tervek szerint úgy történne, hogy az üdülési csekk 2010-től külön adózó jövedelemmé válna, és az utalvány értékének 50%-a képezné az adóalapot. Ez után lenne köteles a munkáltató fizetni 62%-os SZJA-t és 27% TB járulékot. Ez egy 50 000 forint értékű üdülési csekk esetében munkáltató számára 83 185 forint teljes költséget jelent.
A Bizottság múlt heti ülésén a képviselők egyetértettek egy olyan határozati javaslat beterjesztésének az elfogadásában, mely szerint egyebek mellett a bizottság tagjai elfogadhatatlannak tartják az üdülési csekk és az étkezési utalványok, valamint a falusi turizmus megadóztatását, nem támogatják az áfa emelését, középtávon a kormány vizsgálja meg a kormány az ÁFA-csökkentés lehetőségeit az ÖTM és PM egyeztetése révén.
A Fidesz nem javasolta általános vitára a tervezetet. Az MSZP képviselői igen. A szavazatok alapján azonban a tervezet általános vitára tovább mehet.