Len McCluskey, a 1,5 millió tagot számláló Unite érdekképviseleti szövetség főtitkára a The Guardian című vezető baloldali brit lapnak kijelentette: a közalkalmazotti szféra munkavállalói ellen folyó kormányzati támadássorozat "olyan kiterjedt és annyira ideológiai jellegű", hogy az igazolja a londoni olimpia "célba vételét".
A The Guardian által szerdán közölt interjúban McCluskey úgy fogalmazott, hogy "ha az olimpia (a szakszervezetek számára) lehetőséget kínál, akkor ezt a lehetőséget meg kell vizsgálnunk". Hozzátette: az olimpia azért került a fókuszba, mert "ha tiltakozunk, a tiltakozás célja az, hogy sérelmeinkre a lehető legtöbb ember figyelmét felhívjuk".
A Unite vezetője a szakszervezet által kifogásolt intézkedések között említette az általa "őrültségnek" nevezett egészségügyi és szociális ellátási törvénytervezetet, amely szerinte a brit állami egészségügyi ellátó szolgálat, az NHS privatizációja előtt nyitja meg az utat. McCluskey közölte, hogy a szakszervezetnek jelenleg nincsenek részletesen kidolgozott akciótervei az olimpia idejére.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a Unite a londoni városi autóbuszhálózat 28 ezer járművezetőjét és alkalmazottját is képviseli, akik 500 font (175 ezer forint) bérkiegészítést követelnek az olimpia alatt végzendő munkáért.
"Ők megvizsgálják majd, hogy milyen eszközeink vannak, és az olimpia egyértelműen képbe kerül" - fogalmazott a Unite főtitkára. Hozzátette: ha a konzervatív-liberális kormánykoalíció bármilyen módon megpróbálja szigorítani a sztrájktörvény, akkor a szakszervezetek "szándékosan törvénysértő módon" fognak fellépni.
"Szüleink és nagyszüleink, miután vereséget mértek a fasizmusra Európában ... megteremtették számunkra a jóléti államot, az NHS-t, az univerzális oktatási rendszert. Mindez ma támadás alatt áll" - mondta a szakszervezeti vezető. (MTI)