Ezt V. Németh Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) vidékfejlesztésért felelős államtitkára csütörtökön sajtótájékoztatón jelentette be. Az államtitkár elmondta, hogy a programot a bonyolult és hosszadalmas döntési folyamat miatt érte kritika. Egy munkacsoport felállításáról 2010. július 15-én döntöttek, feladatuk egy feltáró tanulmány volt, amely az egyszerűsítést és a problémák kijavítását tűzte ki.
A vitaanyag konkrét témaköröket írt le, amelyben megjelölték a problémákat és megoldási javaslatokat is megfogalmaztak. A vitaanyag elkészítésében közreműködtek: a VM, a Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézet (VKSZI), a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) Leader Szakosztálya, az Új Magyarország Vidékfejlesztési program (ÚMVP) Monitoring Bizottsága, valamint az MVH munkatársai.
Fontos, hogy összecsiszolódjanak
Az államtitkár arra a kérdésre, hogy összehangolják-e más államtitkárságokkal a témákat, például a turizmus területén várható-e előrelépés, azt válaszolta, hogy fontos a lehatárolás, mert az európai unióban ezek markánsan különválasztott területek, de a falusi turizmusnak, mint a turizmus részének a többi területtel való összecsiszolása nagyon fontos feladat és az eddigieknél jobban kell érvényesíteni a szakmai szempontokat.
V. Németh Zsolt az elmúlt idők hibájaként rótta fel a képzetlenséget, éppen ezért nagy hangsúlyt fognak fektetni a programban részt vevők képzésére is, amelyben a VKSZI-re hárul majd feladat.
A Leader Program kapcsán november 21-ig lehet közölni a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) honlapján a javaslatokat, véleményeket, majd megkezdődik a jogszabályalkotás és 2011 tavaszán már egy új, az igényeknek sokkal inkább megfelelő pályázati ciklus valósítható meg.