Thaiföldön 250 helyen ereszkedhetünk a tengerbe, hogy megcsodáljuk a színes korallmezőket, a szirti halakat, a különleges sziklaalakzatokat és a két jellegzetes fajt, amelyért a világ búvárai elzarándokolnak ide, a cetcápát és a manta ráját. A legtöbb búvárparadicsom védett tengeri nemzeti parkok területén található, így mind a hatóságok, mind az odatelepült búvárközpontok nagy hangsúlyt fektetnek a víz alatti élővilág védelmére. Thaiföldön számtalan helyen merülhetünk oxigénpalackkal, de a békauszonnyal, búvárszemüveggel és légzőpipával történő felszíni búvárkodásra, azaz snorkelezésre is sok helyen nyílik alkalom.
Magyar búvároktatás
A Thaiföldön megszerezhető PADI búvárbizonyítványt a világ összes táján elfogadják. Szinte minden búvárközpontban több nyelven folyik az oktatás, és a tanfolyamok végén különböző szintű PADI-vizsgát tehetünk az alapfokútól a professzionális szintig. A búvárfelszerelések országszerte modernek, a hajók színvonala a nemzetközi sztenderdeknek megfelelő. Egyre több a külföldi tulajdonú búvárbázis, Phuketen néhány éve már magyar tulajdonú búvárközpont is működik, amelyek magyar oktatót biztosítanak a merülésekhez, és a búvárkodáshoz szükséges ismeretek elsajátítása is magyar nyelven történik. Az ország partjain egész évben lehet búvárkodni. A terepek közül a kezdők és a haladók egyaránt kiválaszthatják a számukra megfelelőt. A tenger hőmérséklete búvárszezonban 26–31°C között változik, a merülőhelyek földrajzi elhelyezkedésétől függően. A palackkal búvárkodók 5–40 méteres mélységig merészkednek. Az Andaman-tengerben az ideális látási viszonyokat biztosító búváridőszak októbertől májusig, a Thaiföldi-öbölben májustól szeptemberig tart. Februártól májusig láthatók a cetcápák, a manta rája azonban egész évben megfigyelhető egyes thai merülőhelyeken.
Csikóhal és tengeri tehén
A legtöbb búvárparadicsom az Andaman-tengerben található, de a Thai-öbölben is számos helyen lehet búvárkodni. A legnagyobb andaman és egyben a legkedveltebb thai búvárparadicsom Koh Samui. Itt mintegy 20 búváriskola és -központ található, de a két kisebb szigetről, Koh Changról és Koh Pha-Nganról is számtalan merülőhelyre érdemes lehet látogatni. Az Andaman-tengert három részre: déli, középső és északi területre osztják fel a búvárok. Délen a Lanta Tengeri Nemzeti Parkban és annak környékén káprázatos korallvilágot, teknősöket, leopárdcápákat és barrakúdákat, a Tarutao Tengeri Nemzeti Parkban delfineket és tengeri teheneket figyelhetünk meg. A leghíresebb merülőhelyeik Hin Daeng és Hin Muang. A déli részt elsősorban haladó búvároknak ajánlják. A középső régióban három híres sziget, Phuket, Phi Phi és Krabi helyezkednek el. Phuket a búvárok gyűjtő-elosztó helye, számos kisebb szigetre, illetve merülőhelyre indulnak innen szafarik, például az Anemone zátonynál 1997-ben elsüllyedt hajóroncshoz, a King Crusier komphoz. Phi Phi szigete sekély vize miatt elsősorban a kezdő búvárok számára ideális gyakorlóterep, de a parthoz közeli gazdag korallzátonyai miatt a snorkelezőknek is nagy kedvence. Csikóhalak figyelhetők meg itt nagy számban.
Jachttal a szigetek körül
A 2004-es cunami szerencsére nem nagyon károsította Phi Phi híres zátonyait, de a korallszirtek a kirándulókat szállító hajók jelentős forgalma és a hullámok erejét tompító mangroveerdők kiirtása miatt veszélyben vannak. Ez a probléma azonban a legtöbb népszerű thai búvárparadicsomot is fenyegeti. A középső régió másik kedvelt szigete, Krabi. Merülőhelyein 60 féle korallt és 200 féle halat láthatunk. Az Andaman-tenger északi részén, a thai és a burmai vizek határvonalán húzódnak a világ búvártársadalma által is a legjobb merülőhelyek között számon tartott Similan-szigetek, ahová a szárazföldi grántittömbök, a víz alatti sziklacsodák és a gazdag korallvilág vonzza a búvárokat. Itt található a Thaiföld leggazdagabb keménykorall-populációjával büszkélkedő Surin-szigetek is, amely a snorkelezésre is ideális helyszín, valamint a Richelieu- szikla, amelyet a Föld legjobb cetcápa-megfigyelőhelyeként tartanak számon. Thaiföld tengeri élővilágát sokféleképpen fedezheti fel a turista. Lakhat kényelmes üdülőszállodákban a tengerparton, vagy környezetbarát kunyhókban kisebb szigeteken és onnan indulhat naponta csónakkal a zátonyokhoz, vagy hajóval az egész napos merülésekre. De egyre népszerűbbek az egy-két hetes szafarik (liveaboard) is, amelyek során minden kényelemmel felszerelt jachtok fedélzetén juthatnak el az utasok a legjobb thai merülőhelyekre.
buvar-thaifold.lap.hu
www.crocodive.hu