A magyarországi turizmus fejlődésének egyik fő gátjának tartják a fogadóterületek turizmusának fejlesztéséért és a menedzsmentjéért egyértelmű kompetenciákkal, szakismerettel és megfelelő finanszírozással rendelkező, összehangolt szervezeti rendszer hiányát. A turisztikai desztináció menedzsment rendszer (TDM) kiépítése a hazai turizmus versenyképességének növelése szempontjából kiemelt szakmai feladat, amelynek kialakítása a 2005-től 2013-ig szóló Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégiában az egyik legfontosabb célként fogalmazódott meg.
2007 és 2013 között a rendelkezésre álló európai uniós fejlesztési forrásokból a turizmusfejlesztési célokat szolgáló keret megközelíti a 300 milliárd forintot (ÚMFT 280 milliárd, ÚMVP 16,6 milliárd). 2007-ben két típusú turisztikai pályázat jelent meg: a turisztikai termék-, illetve attrakciófejlesztés: a hazánkra jellemző, sajátos turisztikai vonzerők fejlesztésére, 58,39 milliárd forint keretösszeggel; valamint a fogadóképesség javítása: szálláshelyek és kapcsolódó szolgáltatások fejlesztésére, 26,53 milliárd forint keretösszeggel.
Víg Tamás előadásában a pályázatok régiónkénti megoszlását mutatta be és ismertette a 2009-2010-es akcióterv részleteit. A 2009-2010-es időszakban pályázható összeg eléri a 6076 millió forintot. 2008-ban 55 pályázat érkezett be és mintegy 2212,02 millió forintot igényeltek. Észak-Magyarország 20 pályázatával az éllovas - ez a duplája az utána következő régiónak - összesen 556,02 millió forintra pályázott.
A koordinátor beszámolt a TDM kérdőíves felmérésének eredményeiről is. A kérdőíven többek között a résztvevőket a pályázati feltételekről, a partnerségi kapcsolatokról, a támogatható tevékenységekről, valamint az informatikai rendszer fontos funkcióiról kérdezték. Arról is érdeklődtek, hogy a válaszadók milyen szintű TDM szervezetre vonatkozó pályázati lehetőséget látnának célszerűnek.
A konferencián a TDM szakmai portál is részletes bemutatásra került. A virtuális találkozási, tájékozódási és együttműködési hely konkrét használatáról is szó esett, valamint a résztvevők bepillantást kaptak a regisztrált felhasználók számára nyújtott előnyökről.