Az ország minden részéből érkezett turisztikai szakemberek elsőként a vendéglátó város, Szombathely TDM szervezetével ismerkedhettek meg. A résztvevők tájékoztatást kaptak a Savaria Turizmus Nonprofit Kft. felépítéséről, finanszírozásáról, működéséről és döntéshozatali rendszeréről. Ezt követően a hazai felsőfokú TDM szakemberképzésről hangzott el előadás, majd a határon túlról érkezett szakemberek előadásaiból az osztrák gyakorlattal ismerkedhettek meg a magyar szakemberek.
Ennek során kiderült, hogy Ausztriában a TDM-eknek kiemelt szerepe van a turizmusban. Ez a közös érdekek alapján szerveződnek. A helyi stratégiai célokat közösen határozzák meg a politikával, ám ezt követően a megvalósítás már teljes egészében szakmai feladat. Fontos szempont, hogy a TDM szervezetet, illetve az általa meghatározott programokat a turizmus valamennyi szereplője magáénak érezze, s ne próbálja az egyéni érdekeit ezek elé helyezni. Csupán az egyesület megalapítása ugyanis még nem hoz több vendéget az üdülőhelyre. A szállásadók, önkormányzatok ettől több pénzt remélnek, ám ha ezt a nem a helyi célokkal összhangban lévő turisztikai fejlesztésekre költik, akkor az kevésbé hasznosul. Szükség van folyamatosan új attrakciókra, termékfejlesztésekre. A vendégek oda mennek, illetve oda térnek vissza, ahol élményt kapnak. A TDM szervezetekben egy óriási szakmai potenciál összpontosulhat, ám ez nem egy-két ember, hanem az összes résztvevő tudását jelenti.
Ausztriában a turizmus nem országos, hanem tartományi rendszerben működik. Így a stratégiai célokat nem a szövetségi, hanem a helyi parlamentek határozzák meg, s ezeknek van szerepe a finanszírozásban is. A magyarral ellentétben, Ausztriában a turizmus, ezen belül a TDM-ek finanszírozása több lábon áll. A vendégéjszakákon alapuló adó hiányossága, hogy ebből nem részesülnek olyan települések, amelyekre döntően csak egy napra érkeznek a vendégek, ezért szükség van további forrásokra is. Ausztriában a TDM-ek is szélesebb alapra építkeznek, hiszen tagjaik között tudhatják mindazokat a vállalkozásokat, amelyeknek köze van a turizmushoz. Azaz nem csak a szállásadók, fürdők, hanem például a vendéglátók, s minden olyan szolgáltató, amelynek többletbevétele származik a településre érkező vendégekből. Ausztriában az ilyen vállalkozások forgalmuk alapján ezrelékes mértékű turisztikai hozzájárulást fizetnek. A turizmus finanszírozásának a harmadik forrását pedig a látogatói hozzájárulások jelentik, amelyeket például a fürdővendégek fizetnek. Ausztriában kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy a turisztikai bevételeket teljes mértékben idegenforgalmi célokra használják fel, ebben pedig döntő szerepe van a TDM-eknek.
Kiszámíthatóság, kompetencia, egyértelmű feladat meghatározás, ez jellemzi az osztrák turisztikai rendszer működését, amelyből sok mindent lehetne hasznosítani az új magyar turizmus törvényben, így összegezte a szombathelyi TDM szeminárium és workshop tapasztalatait Balogh Károly, a Magyar TDM Szövetség elnöke.