Az Európai Unió 44 kiemelkedő jelentőségi kutatási nagyberendezést határozott meg a kutatási infrastruktúrákról szóló stratégiai tervében. Ezek egyike az ELI (Extreme Light Infrastructure) lézeres kutatási nagyberendezés, amely az EU döntése alapján magyar-cseh-román együttműködésben kerül kifejlesztésre. Sok tekintetben úttörő a kezdeményezés, sem a közép-kelet-európai régióban, sem új tagállamban nem került még sor ilyen uniós léptékű tudományos beruházásra.
Az első fázisban három helyszínen indul fejlesztés. A 992 millió forint támogatást elnyerő pályázat a szegedi helyszínen, az Öthalomban a korábbi szovjet laktanya területén megépítésre kerülő lézerberendezés tervezésére és előkészítésére irányul. A projektek a Szegedi Tudományegyetem és a Szegedi Önkormányzat részesedésével alapított ELI HU Fejlesztés-szervező Nonprofit Közhasznú Kft. jegyzi, amelybe a közeljövőben a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal is belép.
A tényleges beruházás várhatóan 2011-ben fog megkezdődni, az építés és a fejlesztés költségei szintén európai uniós forrásból, a Gazdaságfejlesztési Operatív Program keretében kerülhetnek finanszírozásra, ennek érdekében Magyarország 2010. márciusában benyújtotta az Operatív Program módosítására vonatkozó kérelmét Brüsszelhez.
A teljes projektköltség megközelíti a 245 millió eurót, így az előkészítés részeként szükséges lesz a későbbiekben a fejlesztés nagyprojektté minősítése iránti kérelem beadása is az Európai Unióhoz. Ezzel a projekttel a fiatal kutatók előtt hatalmas lehetőségek nyílnak, hiszen már a tervezés szakasza is komoly kihívásokat és lehetőségeket rejt magában a magyar kutatótársadalom számára, a lézerberendezés elkészültét követően a működtetésben is komoly szerepük lehet, a berendezéssel végezhető kutatások pedig új távlatokat nyitnak többek közt az energetika, az anyagkutatás-átalakítás és az orvostudományok területén is.