Az Európából és a tengeren túlról származó nemzetközi turistaérkezések számát alapul véve Európa piaci részesedése 80%-ról 76%-ra csökkent a 2000 óta eltelt évtizedben. Nem minden európai desztinációt érintett azonban egyformán a részesedés csökkenése. Miközben Nyugat-Európában csak két ország részesedése nőtt, Közép- és Kelet-Európát a részesedés növekedése jellemzi, ami elsősorban két országnak, Magyarországnak és Ukrajnának köszönhető a jelentés szerint. Az ETC Kutatói Munkacsoportja (Market Intelligence Group, amelyben a Magyar Turizmus Zrt. is képviselteti magát) elkészítette ez évi negyedik negyedéves elemzését az európai turizmus helyzetéről és kilátásairól.
Mi történt 2010-ben?
A tanulmány szerint az ágazat teljesítménye bizakodásra ad okot: a szállodák foglaltsága világszinten tovább javult, és a legtöbb országban emelkedtek az árak, nőtt a RevPAR (egy kiadható szobára eső bevétel) mutató értéke is. Európa valamennyi régiójában javultak a szállodai mutatószámok, a foglaltság a január-novemberi adatok szerint összességében 5,5%-kal emelkedett.
A légi közlekedésben csupán a decemberi viharok okoztak némi visszaesést. A világ átlagától kissé elmaradt Észak-Amerika és Európa teljesítménye, bár 2010 második felében ezekben a régiókban is gyorsult a növekedés.
Három kivétellel a TourMIS adatbázisban szereplő 25 ország mindegyike a nemzetközi vendégek számának növekedésről számolt be, a legutóbbi vizsgált hónapokban pedig mindenhol növekedést tapasztaltak.
A legfontosabb küldőpiacok közül Japán és Oroszország már az év elején, az Amerikai Egyesült Államok és az Egyesült Királyság pedig az év második felében ismét javulást mutattak. Az Európán belüli forgalom szintén jó alapot teremtett a növekedéshez. Ugyanakkor a régión belüli és a távoli piacokról érkező forgalom növekedése is némileg lelassult az év végén. Magyarország legfontosabb küldőpiacát, Németországot továbbra is az jellemzi, hogy az utazók érdeklődése a hazájuktól kissé távolabbi desztinációk felé fordult: többet és hosszabb ideig utaznak távolabbra, miközben a szomszédos országokba (Ausztria, Hollandia és Lengyelország) történő utazások gyakorisága és hossza csökkent.
Mi várható 2011-ben?
A gazdasági helyzetet megbízható növekedési ütem jellemzi, az európai hitelproblémák és a visszafogott fogyasztás azonban némi árnyékot vetnek a jövőre. Ezeket a kockázatokat figyelembe véve a Tourism Economics az Európába érkező turisták számának 3%-os növekedését valószínűsíti 2011-ben, 2012-re pedig 4%-os növekedést jelez előre. A visszafogott növekedés hátterében áll az is, hogy a bázisidőszakot már a válságból való kilábalás, és így jobb mutatók jellemezték. Kelet-Európában ennél magasabb, 5,6, illetve 5,0%-os növekedést várnak.
Forrás: TurizmusOnline