Több vendég többet költött

Több vendég többet költött

Az idén szeptemberben regisztrált turisztikai devizabevétel elérte a 353 millió eurót, és ez 15 százalékos növekedést jelent az előző év azonos hónapjához képest – derül ki a Magyar Nemzeti Bank előzetes adataiból. Az idegenforgalmi devizaegyenleg pozitívuma 257 millió euró volt szeptemberben, ami 23 százalékos növekedést jelent az előző év hasonló időszakához képest. Az MNB adatai szerint az év első kilenc hónapjában a turizmus devizabevételei elérték a 2809 millió eurót, ami 14,3 százalékos többletet jelent az előző év megfelelő időszakához viszonyítva. A folyó fizetési mérleg egyenlegét a turizmus 1951 millió euróval javította. A turizmus devizaegyenlege 22,9 százalékkal haladta meg az elmúlt év azonos időszakában regisztrált értéket.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az első háromnegyed évben a kereskedelmi szálláshelyek vendégeinek száma 5,4 százalékkal, a vendégéjszakák száma 3,9 százalékkal nőtt a tavalyi év ugyanezen időszakához képest. A kereskedelmi szálláshelyeken belül a szállodai vendégéjszakák aránya hatvan százalékot tett ki, és növekedésük (4,7 százalék) átlag feletti volt. A legdinamikusabb – 65,4 százalékos – növekedést a gyógyszállók könyvelhették el, de az átlag fölött nőtt a négy- és a háromcsillagos hotelek vendégéjszaka-forgalma is, az ifjúsági szállókon pedig több mint kétszeresére nőtt a vendégéjszakák száma. Az egy vendégéjszakára jutó szállásdíjbevételeknél 8,2 százalékos volt az emelkedés, és ebben az összevetésben is az ifjúsági szállók jártak a legjobban, amelyek 45,7 százalékos fajlagos bevételnövekedést értek el. Utánuk a gyógyszállók következnek 32,4 százalékkal, majd a panziók 13 százalékkal. Az ötcsillagos házak 7,4 százalékkal, a négycsillagosok 7,1 százalékkal növelték fajlagos bevételeiket. A KSH adatai szerint szeptember végéig a szállodák szobakihasználtsága 48,5 százalékos volt, az öt- és a négycsillagos kategória azonban 64,6, illetve 65 százalékos kihasználtsággal jóval meghaladta az átlagot.

Mindezek hatására az év első kilenc hónapjában a szállásdíjbevételek 12,5 százalékkal emelkedtek, és meghaladták a 64 milliárd forintot. A gyógyszállókban 37,6 százalékkal volt több a bevétel, mint tavaly ugyanebben az időszakban, a szállodákban általában pedig 12,2 százalékos a bevételnövekedés. Ezen belül a négycsillagos szállodák forgalomnövekedése meghaladta a 21 százalékot, az ötcsillagosok esetében pedig megközelítette a 13 százalékot. A szállásdíjbevételek 86 százalékát a vendégek szállodában költötték el.

Az év első kilenc hónapja kedvezett a panzióknak is, ahol 16,8 százalékkal nőtt a vendégforgalom növekedéséből származó bevétel, míg az igazi robbanás az ifjúsági szállóknál ment végbe: itt 308 százalékos volt a szállásdíjból származó többletbevétel. Az év első három negyedévében összesen 23,8 millió látogató érkezett az országba, 6,2 százalékkal több, mint tavaly. A turisták 33 százaléka az Európai Unió országaiból érkezett, 37 százalékuk pedig OECD-tagországból, a fajlagos költés 118,1 eurót tett ki, és ez 7,5 százalékkal több, mint 1999 első három negyedévében.

A Spanyolországból érkező turisták 29,7 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek el Magyarországon, mint a tavalyi első kilenc hónapban, a francia turisták 10,8, az olaszok 21,9, az oroszok 44,5, a törökök 14,4, az izraeliek 28,2 százalékkal növelték vendégéjszakáik számát. Az Ausztriából érkező látogatók esetében 2,6 százalékos, a Németországból ideutazók esetében 2,6 százalékos volt a vendégéjszakák számának növekedése. Ázsiából összesen 23,9 százalékkal, Kanadából 11,6, Ausztráliából pedig 27,7 százalékkal nőtt a forgalom. A magyar turisták szeptember 30-ig 2,5 százalékkal többször utaztak külföldre, mint tavaly ebben az időszakban, és a legtöbben az osztrák határszakaszon hagyták el az országot. Összesen 8,4 millió határátlépést regisztráltak.

Tovább erősödött a belföldi turizmus is. A KSH szerint a kereskedelmi szálláshelyek belföldi vendégeinek és vendégéjszakáinak száma az első kilenc hónap során 4,5 illetve 3,9 százalékkal emelkedett. A gyógyszállókban például háromszoros, a négycsillagos szállodákban 41 százalékos volt a vendégéjszakák számának növekedése. Az ifjúsági szállókban kétszeres, az üdülőházakban 12,6 százalékos volt az emelkedés. A belföldi vendégek költése a kereskedelmi szálláshelyeken 14,1 százalékkal nőtt az első kilenc hónapban, és megközelítette a 13,6 milliárd forintot. A KSH jelentése szerint a belföldi vendégforgalom növekedése elsősorban a Magyar Turizmus Rt. tavaly megkezdett kampányának tudható be, amely a belföldi turizmust ösztönözte. A kedvező adatokban nagy része volt annak is, hogy a lakosság életszínvonalát pozitívan befolyásoló gazdasági folyamatok játszódtak le, és ennek hatására nőtt az utazási kedv. Dr. Budai Zoltán turisztikai helyettes államtitkár szerint a magyar idegenforgalom még soha nem mutatott fel olyan látványos eredményeket, mint 2000 első három negyedévében.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.