Az idén szeptemberben regisztrált turisztikai devizabevétel elérte a 353 millió eurót, és ez 15 százalékos növekedést jelent az előző év azonos hónapjához képest – derül ki a Magyar Nemzeti Bank előzetes adataiból. Az idegenforgalmi devizaegyenleg pozitívuma 257 millió euró volt szeptemberben, ami 23 százalékos növekedést jelent az előző év hasonló időszakához képest. Az MNB adatai szerint az év első kilenc hónapjában a turizmus devizabevételei elérték a 2809 millió eurót, ami 14,3 százalékos többletet jelent az előző év megfelelő időszakához viszonyítva. A folyó fizetési mérleg egyenlegét a turizmus 1951 millió euróval javította. A turizmus devizaegyenlege 22,9 százalékkal haladta meg az elmúlt év azonos időszakában regisztrált értéket.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az első háromnegyed évben a kereskedelmi szálláshelyek vendégeinek száma 5,4 százalékkal, a vendégéjszakák száma 3,9 százalékkal nőtt a tavalyi év ugyanezen időszakához képest. A kereskedelmi szálláshelyeken belül a szállodai vendégéjszakák aránya hatvan százalékot tett ki, és növekedésük (4,7 százalék) átlag feletti volt. A legdinamikusabb – 65,4 százalékos – növekedést a gyógyszállók könyvelhették el, de az átlag fölött nőtt a négy- és a háromcsillagos hotelek vendégéjszaka-forgalma is, az ifjúsági szállókon pedig több mint kétszeresére nőtt a vendégéjszakák száma. Az egy vendégéjszakára jutó szállásdíjbevételeknél 8,2 százalékos volt az emelkedés, és ebben az összevetésben is az ifjúsági szállók jártak a legjobban, amelyek 45,7 százalékos fajlagos bevételnövekedést értek el. Utánuk a gyógyszállók következnek 32,4 százalékkal, majd a panziók 13 százalékkal. Az ötcsillagos házak 7,4 százalékkal, a négycsillagosok 7,1 százalékkal növelték fajlagos bevételeiket. A KSH adatai szerint szeptember végéig a szállodák szobakihasználtsága 48,5 százalékos volt, az öt- és a négycsillagos kategória azonban 64,6, illetve 65 százalékos kihasználtsággal jóval meghaladta az átlagot.
Mindezek hatására az év első kilenc hónapjában a szállásdíjbevételek 12,5 százalékkal emelkedtek, és meghaladták a 64 milliárd forintot. A gyógyszállókban 37,6 százalékkal volt több a bevétel, mint tavaly ugyanebben az időszakban, a szállodákban általában pedig 12,2 százalékos a bevételnövekedés. Ezen belül a négycsillagos szállodák forgalomnövekedése meghaladta a 21 százalékot, az ötcsillagosok esetében pedig megközelítette a 13 százalékot. A szállásdíjbevételek 86 százalékát a vendégek szállodában költötték el.
Az év első kilenc hónapja kedvezett a panzióknak is, ahol 16,8 százalékkal nőtt a vendégforgalom növekedéséből származó bevétel, míg az igazi robbanás az ifjúsági szállóknál ment végbe: itt 308 százalékos volt a szállásdíjból származó többletbevétel. Az év első három negyedévében összesen 23,8 millió látogató érkezett az országba, 6,2 százalékkal több, mint tavaly. A turisták 33 százaléka az Európai Unió országaiból érkezett, 37 százalékuk pedig OECD-tagországból, a fajlagos költés 118,1 eurót tett ki, és ez 7,5 százalékkal több, mint 1999 első három negyedévében.
A Spanyolországból érkező turisták 29,7 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek el Magyarországon, mint a tavalyi első kilenc hónapban, a francia turisták 10,8, az olaszok 21,9, az oroszok 44,5, a törökök 14,4, az izraeliek 28,2 százalékkal növelték vendégéjszakáik számát. Az Ausztriából érkező látogatók esetében 2,6 százalékos, a Németországból ideutazók esetében 2,6 százalékos volt a vendégéjszakák számának növekedése. Ázsiából összesen 23,9 százalékkal, Kanadából 11,6, Ausztráliából pedig 27,7 százalékkal nőtt a forgalom. A magyar turisták szeptember 30-ig 2,5 százalékkal többször utaztak külföldre, mint tavaly ebben az időszakban, és a legtöbben az osztrák határszakaszon hagyták el az országot. Összesen 8,4 millió határátlépést regisztráltak.
Tovább erősödött a belföldi turizmus is. A KSH szerint a kereskedelmi szálláshelyek belföldi vendégeinek és vendégéjszakáinak száma az első kilenc hónap során 4,5 illetve 3,9 százalékkal emelkedett. A gyógyszállókban például háromszoros, a négycsillagos szállodákban 41 százalékos volt a vendégéjszakák számának növekedése. Az ifjúsági szállókban kétszeres, az üdülőházakban 12,6 százalékos volt az emelkedés. A belföldi vendégek költése a kereskedelmi szálláshelyeken 14,1 százalékkal nőtt az első kilenc hónapban, és megközelítette a 13,6 milliárd forintot. A KSH jelentése szerint a belföldi vendégforgalom növekedése elsősorban a Magyar Turizmus Rt. tavaly megkezdett kampányának tudható be, amely a belföldi turizmust ösztönözte. A kedvező adatokban nagy része volt annak is, hogy a lakosság életszínvonalát pozitívan befolyásoló gazdasági folyamatok játszódtak le, és ennek hatására nőtt az utazási kedv. Dr. Budai Zoltán turisztikai helyettes államtitkár szerint a magyar idegenforgalom még soha nem mutatott fel olyan látványos eredményeket, mint 2000 első három negyedévében.