Türbék, karavánszerájok és matuzsálemek

Hazánkban nagyon kevesen vannak, akik a Kaukázus említésekor Azerbajdzsánra gondolnak, sőt ha valakiben felmerül, hogy felfedezné a világ ezen pontját, inkább a grúzokhoz vagy az örményekhez látogat el. Pedig a Kaszpi-tenger partján elterülő Azerbajdzsán sok érdekességet tartogat számunkra: természeti szépségeket, valamint ősi történeti és kulturális emlékeket. Nem is beszélve a kiváló gasztronómiáról, melyről az ott járt emberek csodákat mesélnek.

A Kaukázus hegyvonulatai számos természeti szépséget tartogatnak a látogatók számára. A hegyekben ősi települések és erődök sorakoznak. Néhány város középkori városmagja, vagy éppen a megmaradt ősi keresztény templom utunk során könnyen megközelíthetők, azokat mindenképpen látogassuk meg. A Kaukázus völgyeiben megbújnak középkori iszlám temetők, az ősi Sirván-dinasztia kriptái, vagy türbéi, de megismerkedhetünk a helyi kaukázusi építészeti stílusokkal is. Azerbajdzsánban a legkülönlegesebb építészeti emlékek közé az elzárt hegyi falvak tartoznak, amelyeket több száz évig alig lehetett megközelíteni, mára azonban nyitva vannak a külföldi látogatók előtt. Lahidzs, vagy Hinalig a két legismertebb hegyi falu, utóbbi 2500 magasságban található. Oda igazi hegyi túra során juthatunk el, még a terepjárók is megküzdenek a feljutásért. Az országon belüli közlekedés ellenben jól megoldott, mikrobuszokkal és taxikkal szinte bárhová eljutunk, de Bakuban bérelhetünk magunknak autót is. Az országon belül működnek belföldi repülőjáratok, azt akkor célszerű igénybe vennünk, ha a Kis-Kaukázus láncaihoz, például Nahcsivánba akarunk eljutni.

Ha be akarjuk járni az ország legszebb területeit, akkor legalább két hetet szánjunk a barangolásokra, még úgy sem biztos, hogy minden különleges helyre eljutunk. Ha a hegyekbe is szeretnénk kirándulni, akkor a nyári időszakot válasszuk, a városokba máskor, akár télen is ellátogathatunk. Aki csak a tengerpartra és Bakura kíváncsi, azoknak a forró nyári hónapok a legideálisabbak. Történeti-kulturális élménytúrára az északnyugati, ősi Selyemút menti régió (Seki-Zagatala) ajánlott, másik kiemelt útvonal pedig az északi, Guba-Hacsmaz terület. A két helyet egy bő hét alatt bejárhatjuk, ha utunkat jól szervezzük meg. Természetesen Bakut és a várost körülölelő Abseron-félszigetet semmiképpen se hagyjuk ki úti céljaink közül, bár arra elég két-három napot szánni.

Szállodapiac: felsőkategóriás kínálat

Az országban hasonló szállásárakkal találkozunk, mint itthon, annyi különbséggel, hogy ott még nincs kiépített rendszere az olcsó, diákszállásoknak. A főváros, Baku nem az olcsó szállás lehetőségeiről híres, ha interneten böngésszük a helyi szállásajánlatokat, akkor legtöbbször négy-ötcsillagos szálloda ajánlattal találkozunk, melyek árai 100 eurónál kezdődnek.

A felsőkategóriás szállásokkal nagyon jól el van látva a város. Ha többen utazunk együtt, akkor kipróbálhatjuk az apartmanokat, melyek árban és szolgáltatásban is megfelelő kényelmet nyújtanak, és a belvárosban is elég sok üzemel. Azok árai 50 manatnál (kb. 50 euro) kezdődnek, vagyis majdnem annyiba kerülnek, mint az a néhány diákszállás, ami a fővárosban üzemel. A nyári szezonban jó, ha a fővárosba érkezés előtt lefoglaljuk szállásunkat, hogy biztos helyünk legyen, és abban az árban, amelyikben szeretnénk. A vidéki városokban viszonylag könnyű szállást szereznünk, mert elég nagy választékkal találkozunk, és ott az árak is valamivel kedvezőbbek: szolgáltatástól és helytől függően 20-40 manatból jövünk ki.

Sekiben, az ország északnyugati turisztikai központjában kipróbálhatjuk az egykori karavánszerájok kényelmét. A belvárosban egy 18. századi kereskedő központot szállodává alakítottak át, ahol a helyi gasztronómiával, főleg a híres seki édességekkel is megismerkedhetünk.

A hosszú élet titka

Talán azért él annyi hosszú életű ember a Kaukázusban, mert nyugodt körülmények között élnek. A vidéki városokban és falvakban nagyon gyakori látvány, hogy a férfiak a teaházakban ülnek és teáznak. beszélgetés után pedig dolgukra indulnak. Azerbajdzsánban szinte mindenhol találkozunk teaházakkal, vagy teázókkal, ami a mi kávéházaink módjára működnek. Még a legforróbb nyári hónapokban is jól esik a helyben termesztett feketetea főzete.

Az italhoz általában olajos magvakat, helyi édességeket, vagy dzsemet tálalnak fel. A hosszú élet másik helyi receptje a helyes étkezés. Reggelire sohasem esznek húst, csak tejtermékeket, esetleg tojást, és az étkezésre mindig elég időt szánnak, egy baráti ebéd akár két óráig is eltart. A helyi ételek között ismertek az Ázsia-szerte készített tésztás batyuk, de megtaláljuk a kínálatban az itthoni török éttermek menüsorát, csak minden sokkal finomabban készítenek el helyi bárányból. Azerbajdzsánban sok halat fogyasztanak, Bakuban és környékén főleg tengeri halat, vidéken, a hegyi folyókból pedig édesvízit fognak ki.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Klasszis TopDesign 2023 győztesünk: „Nem vagyunk azok a feladós típusok”

Klasszis TopDesign 2023 győztesünk: „Nem vagyunk azok a feladós típusok”  

Interjú a Klasszis TopDesign 2023 verseny egyik díjazottjával.
Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.