Az Európai Unió és Svájc 2006 februárjában írt alá kétoldalú megállapodást írt alá, amelynek értelmében Svájc a 2004-ben csatlakozott tíz tagország részére 5 éven keresztül összesen 1 milliárd svájci frank hozzájárulást biztosít. Magyarország ebből a pénzből bruttó 130.738.000 svájci frankkal mintegy 25,5 milliárd forinttal részesül. A Svájci Hozzájárulás projekteinek koordinálásukat a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség látja el.
Az Együttműködési Program 6. prioritási területének, a magánszektor fejlesztésére és a kis- és középvállalkozások exportjának elősegítésére a Keretmegállapodás értelmében 3 millió svájci frank áll rendelkezésre. Ezen prioritási terület keretében turisztikai vendéglátáshoz kapcsolódó oktatási programok és turisztikai célpontok, turisztikai márka- és termékfejlesztési mintaprogramok tervezésére, turisztikai vendégfogadás és vendég-elégedettség fejlesztését szolgáló minősítési, képzési és tréningprogram kialakítására és lebonyolítására lehetett pályázni.
A pályázati eljárás első fordulójában 2009. október 30. és 2010. február 1. között várta a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a projektjavaslatokat. Hatan küldték be, majd 2011. május 12-én az értékelő bizottság „A Gyógyító Régiók” elnevezésű projketet benyújtó Mátrai Gyógyintézetet támogatta meg 1’099’779 svájci frankkal, mely 84,87%-os támogatási arányt jelent. A másik szerencsés pedig a Táji értékeken alapuló, fenntartható turizmus fejlesztése című pályázatot beküldő Térinformatika az Önkormányzatokért Alapítvány lett. Ők költségeik 78,48 százalékát kapták meg, összesen 1’049’120 svájci frankot.
A Mátrai Gyógyintézet partnereivel - Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum; Magyar Egészségturizmus Marketing Egyesület (MEME); Dr. Rubovszky Tanácsadó és Turisztikai Bt.; Gyöngyös-Mátra Turisztikai Közhasznú Egyesület; Debrecen és Hortobágy Turizmusáért Egyesület; Siroki Idegenforgalmi és Turisztikai Egyesület; Mátraderecske Községi Önkormányzat - „Gyógyító régiók” ernyőmárkára építve hozná létre a régió gyógytényezőin alapuló „Orvosi turizmus”, és „Gyógyító klíma” gyógyturisztikai termékeket.
A másik, ökoturisztikai fejlesztést megvalósítani kívánó alapítvány 7 tájcentrum természetes, ökoturisztikailag jelentős élőhelyeinek – Tisza menti vizes élőhelyek és a Kelet-Cserhát füves és folyóvízhez kapcsolódó élőhelyek – fenntartható tájhasználatára és egyben turisztikai attrakciófejlesztésére épít, hogy növelje a kedvezményezett kistérségek versenyképességét.