A hazai megfigyelő csillagászat egyik központját közel ezer méter magasan, Galyatető közelében találni. Korábban csak külön engedéllyel látogathatták, ezentúl viszont rendszeres nyitvatartási időben várják a vendégeket.
Mindez annak köszönhető, hogy a TÁMOP-program keretében támogatásért pályáztak - mondta a Turizmus Online-nek dr. Kiss László, az MTA levelező tagja, a csillagászati intézet kutató professzora. Egy akadémiai- és egy felsőoktatási intézmény, valamint egy társadalmi szervezet konzorciumot létrehozva tavaly májusban nyújtott be pályázatot a tudományos ismeretek népszerűsítésének támogatására. A novemberi döntés alapján 125 millió forintot el is nyertek erre a célra.
A fő hangsúlyt ebben a csillagászat eredményei kapták. Az " Ég és Föld vonzásában - a természet titkai" címmel indított kétéves tudományos ismeretterjesztő projekt célja, hogy széles körben mutassa be a csillagászati és természettudományos eredményeket az érdeklődő közönségnek.
A támogatási összegből 41 millió forintot az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont kapott, amely több tevékenységre szól. Ezek egyike a piszkéstetői obszervatórium bemutatása és népszerűsítése. Ezért ott többféle programot szerveznek és rendszeresen fogadnak diák- valamint turistacsoportokat is.
Idén január óta, hetente öt alkalommal ingyenesen, a délutáni órákban várják a vendégeket. Csillagászok kalauzolják őket és tájékoztatnak a szakma módszereit, eredményeit reprezentálva. Eközben bemutatják az obszervatórium jelenlegi négy teleszkópját. Ezek közül a fő attrakció a két legnagyobb: a 60 centiméteres átmérőjű Schmidt-, illetve az egy méter átmérőjű tükrös teleszkóp. Ez hazánk legnagyobb csillagászati műszere, amelyet a látogatók szemügyre vehetnek.
Dr. Kiss Lászlótól azt is megtudtuk, hogy a projekt eredményes megvalósítására a kutató központ a saját anyagi forrásaiból fél millió forintot fordít a Piszkéstetőre látogatók méltó fogadására. Ennek érdekében az egyik távcsővel felszerelt kupolás épületben multimédiás előadótermet alakítanak ki., ahol képek és videók bemutatásával egészítik ki a csillagászok tájékoztatóit. Ezt a termet még az idei nyáron meg is nyitják.
Szeptemberben pedig Galyatetőn, a négy csillagos Grand Hotel Galyában országos csillagászati konferenciát tartanak. Erre kutatókat, a felsőoktatási intézmények illetékes szaktanárait és diákokat hívnak meg. Céljuk, hogy párbeszédet folytassanak az aktuális tudományos kérdésekről, eredményekről és a jövőről. Fontosnak tartják, hogy ezeket az információkat diákok minél jobban megismerhessék.
A piszkéstetői obszervatórium bemutatása tehát igen lényeges eleme a kétéves projektnek. Az említett 41 millió forintból mintegy húszmilliót ennek a megvalósítására költenek. Mindezt annak érdekében teszik, hogy a látogatók élőben ismerhessék meg a csillagászat szépségeit, a kutatásokat segítő korszerű műszereket és találkozzanak a szakma képviselőivel is.