Hozzuk helyzetbe a Mátrát - kezdte megnyitó beszédét Hiesz György, Gyöngyös város polgármestere a III. Mátra Turisztikai Konferencián. Kiemelten hangsúlyozta a Mátra idegenforgalmi szerepének jelentőségét, a Mátra jövőbeli fejlődése érdekében tett közös erőfeszítések, az összefogás, együttgondolkodás építő erejét. Értékelte a turisztika fejlesztésekre benyújtott állami pályázatok eredményeit, ahol úgy érzi, a Mátra nem kap súlyához méltó jelentőséget.
Hidvéginé Molnár Judit, Észak-magyarországi Regionális Marketing Igazgatóság igazgatója az Észak-Magyarországi Régió turisztikai tendenciáit és lehetőségeit taglalta. A régió lakossága 1 269000 fő, 3 megyét ölel fel, Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves és Nógrád megyéket. Felhívta a figyelmet a szálláshelyek nagyon alacsony kihasználtságára (29%), amely messze elmarad az országos átlagtól. Elsődleges fontosságú tehát a régióban a jelenlegi 2,3 tizedes vendégéjszakák számának növelése. A ROP pályázatok keretében a szervezetfejlesztés, az attrakció fejlesztés és a fogadóképesség javítása mellett, a jövőben lehetőség nyílik üzleti szolgáltatások, programok, rendezvények támogatását is megcélozni.
Tóth Géza, a KSH vezető tanácsosa, a Károly Róbert Főiskola tudományos munkatársa a Központi Statisztikai Hivatal mátrai számadatait ismertette. A Mátra határait tekintve, 43 települést ölel fel. Ezek közül 4 terület kiemelt jelentőségű, Gyöngyös, Mátraszentistván, Parád és Parádsasvár. Ez a négy település fogadja a vendégek 90%-át. Gyöngyös és Mátraszentistván a vendégfogadás terén a 2004-es nagy visszaesést követően folyamatosan javuló tendenciát mutat.
Kápolnai Nagy Ágnes, a Mátra Jövője Turisztikai Egyesület vezetője a regionális civil szervezet működése és a desztináció fejlesztési lehetőségeit elemezte. Délután a 2009 évi mátrai programok előkészítése, koordinálása, a közös marketing munka kidolgozása volt a téma, és új, aktív szabadidős tevékenységek bemutatására került sor.