A 17 napos kulturális esemény igazodva a Külügyminisztérium törekvéseihez az olasz kultúrára helyezi a hangsúlyt 2013-ban - árulta el Vitézy Zsófia, a szervező Budapesti Fesztiválközpont Nonprofit Kft. ügyvezetője. Hozzátette: a főváros már elkülönítette az összeget a fesztiválra, a pénz év végétől felhasználható. Úgy tudjuk, mintegy 145 millió forintot ad a főváros az eseményre, illetve további, mintegy 500 milliót várnak a szervezők a kulturális és a gazdasági tárcáktól.
Kiemelt témák a jövő évi tavaszi fesztivál során a Wagner-év, Pendereczki-születésnap, Lutoslawski-évforduló, de mindenekelőtt a Verdi-évforduló lesznek. De teret kap az új generáció valamint a dzsessz és világzene. A 17 napos eseménysorozatot április 7-én Weiner Leó Csongor és Tündéje zárja a Művészetek Palotájában. Utóbbi a BTF szinte összes kiemelt eseményének helyszíne.
Szerződés postafordultával
A beutaztatók ezúttal is szerződéskötés mellett értékesíthetik a BTF-re a belépőket. Ehhez e-mailben kell jelezni szándékukat a szervező felé; postafordultával kapják a szerződést. A fórum során elhangzott: október 30-ig várják az előjegyzéseket a csoportokra, míg az értékesítés november 1-től kezdődik. Fizetési és lemondási határidőnek a Budapesti Fesztiválközpont január 30-at jelölte meg, melyet a megjelent beutaztatók közül volt, aki nem tartott reálisnak. Szerinte az esemény kezdetéhez minél közelebbi határidőt kellene megjelölni, mivel utolsó pillanatban is előfordulhat lemondás. A szervezők válaszukban elmondták: értik az igényt, megpróbálnak „emberi módon viselkedni” a kérdéses esetekben, ugyanakkor eddigi tapasztalatok szerint a január 30. bevált időpont.
Szintén felvetődött a fesztivál programjának több nyelvre - például orosz és francia - történő lefordítása. Ennek azonban egyelőre költségvetési gátjai vannak. A megoldás Nemzetgazdasági Minisztériumtól jöhet. De addig is Vitézy Zsófia megoldhatónak tartja a problémát, élve a Fesztiválközpontba integrált BTDM fordítóirodai kapcsolataival.
A Fesztiválközpont további találkozókat szervez a nyár folyamán az idegenforgalmi szakma egyéb szereplőivel is - közölték a keddi eseményen.
De mit hoz nekünk a Tavaszi Fesztivál?
Sok turistát és pénzt - hangzik az egyszerű válasz annak tudatában, hogy 98%-os volt 2012-ben az esemény látogatottsága. Ez 40 ezer nézőt jelent szerte a világból, akiknek 20 százaléka külföldi. Zömében - 58% - Nyugat-Európából érkezik.Jól jár velük a szállodaipar is, mivel jelentős részük - 40% - száll meg 4 és 5 csillagos szállodákban. 54 százalékuk 3 vagy több éjszakát tölt Budapesten. Tapasztalatok szerint a „kulturisták” költési hajlama magasabb az átlagosnál.
„Változás kezdődött Budapest turisztikai életében”
- mondta Vitézy Zsófia még mielőtt a BTF eseményeire rátért volna. Mint arról korábban beszámoltunk, a fővárosi közgyűlés június 20-i döntése alapján három fővárosi cég, a Studio Metropolitana Nonprofit Kft., BTDM Nonprofit Kft. valamint a Budapesti Fesztiválközpont Nonprofit Kft. olvad egybe. Vitézy Zsófia megerősítette: a „beolvadás határozottan megkezdődött, a jogi procedúra őszre véget ér”.
Jelenleg még - mint ismertette - az ismerkedés fázisa zajlik. Ahogy folyik a fővárosi TDM megalakítása és regisztrációja. „A kezdeményezés nem fog elhalni” - nyugtatott Vitézy válaszolva a főváros turisztikai marketingjéért aggódóknak. Az ügyvezető elmondta: látja, hol voltak hibák a működésben. Hozzátette: a fővárossal konzultálva alakítják Budapest turisztikai stratégiáját.
A szervezeti felépítésről és a költségvetésről egyelőre nem tudtunk meg konkrétumokat. De arról már korábban is beszámoltunk, hogy Molnár József munkaviszonyát a főpolgármester rendes felmondással megszüntette. A három társaságból létrejövő új cég neve a jövőben Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ Nonprofit Kft. lesz.