November 19-én a sajtó képviselői előtt írta alá a stratégiai megállapodásról szóló szándéknyilatkozatot Balogh Levente, a Szentkirályi Ásványvíz Kft. tulajdonosa és Haranghy Csaba, a Fővárosi Vízművek Zrt. vezérigazgatója. A Margitszigeti ásványvíz – miután a vízforrásnál lévő üzem jelenleg kihasználatlanul áll – magyar piacra való visszavezetésének érdekében létrejött összefogás során a Szentkirályi Ásványvíz Kft. palackozó technológiájával és know-how-jával biztosítja majd a minőséget, a gyártáshoz szükséges megfelelő minőségű vízért pedig a Fővárosi Vízművek fog felelni.
A részleteket később dolgozzák ki
Haranghy Csaba elmondta, hogy a Fővárosi Vízművek Zrt. felhívásában szakmai partnert keresett a margitszigeti üzem újraindításához, majd egy többfordulós tárgyalási folyamat eredményeként a Szentkirályi Ásványvíz Kft.-vel született megállapodás. A későbbiekben egy megvalósíthatósági tanulmány keretében kerül sor a részletek kidolgozására, mely során felmérik a kutak állapotát és kitérnek a finanszírozásra is. A tulajdoni százalékok egyelőre nincsenek tisztázva, a vezérigazgató szerint ebben a két cég kiegyensúlyozottságra fog törekedni.
"Fontos feloldása ez az együttműködés annak a mára már csak vélt ellentétnek, amelyet az ivóvíz-szolgáltatók és az ásványvíz-forgalmazók között feltételeznek. A két magyar, környezettudatos cég – felismerve, hogy a víz közös értékünk – ma már egymást erősítik. Közös céljaink eléréséhez szorosan együttműködünk a logisztika, a kereskedelem, a labortechnológia, a vízvizsgáltai programok, az infrastruktúra és víztechnológia területén is" – részletezte a stratégiai megállapodás pontjait Haranghy Csaba.
A Margitszigeti ásványvíz története |
A Margitszigeten található üzemnél lévő vízforrás az egyik legismertebbnek számít Magyarországon, amelynek feltárását József főherceg kezdeményezte 1866-ban. A szénsavval dúsított vizet Palatinus-víz, majd Szt. Margitszigeti ásványvíz néven a Szent Margitsziget Rt. palackozta. A sziget az 1900-as évek elején a főváros tulajdonába került, a palackozást pedig a Fővárosi Ásványvíz Vállalat vette át. A sziget déli részén lévő Magda-kutat 1936-ban tárták fel, és ennek a vizét is az időközben megépült sportuszoda melletti ásványvíztöltő üzembe vezették. Az államosítás után az üzemet összevonták a jéggyárral, így az immár Fővárosi Ásványvíz és Jégipari Vállalat forgalmazta 1968-tól a Margitszigeti Kristályvizet. 2010. januártól az időközben Fővárosi Ásványvíz és Üditőipari Zrt.-re átkeresztelt cég a termelést a területen felfüggesztette, így a margitszigeti üzem azóta kihasználatlanul áll. |
Látványpalackozás és ivókutak a Margitszigeten
Balogh Levente kifejtette, hogy a margitszigeti üzem felélesztésével a két vállalat célja és egyben üzenete a magyar vízkincs védelme és gyökereink újjáélesztése, hiszen a margitszigeti vízforrás hazánkban az egyik legismertebb, melynek feltárását már 1866-ban megkezdték. Az ügyvezető-tulajdonos elmondta továbbá, hogy egy modern üzem létrehozását tervezik, amit látványpalackozással és ivókutakkal színesítenének, és az előzetes elképzelések szerint eleinte 1,5 literes PET-palackban és 0,33-as csatos üvegben árulnák a forrásból kinyert ásványvizet.
A két cég közös érdeke továbbá a környezetvédelem, így zöldterületek előreláthatólag nem kerülnek felszámolásra – hiszen a jelenlegi üzemben megvalósítható a gyártás, a tárolást pedig a Szentkirályi Ásványvíz Kft. Dunaharasztiban lévő depójában oldanák meg –, illetve a környezettudatos módon való szállításra is ügyelni fognak.