A hazai támogatások rendszere
A Széchenyi terv széles körű turisztikai támogatásrendszere a fejlesztési kedv fellendülését jelentette. A hazai támogatási rendszer célrendszere és feltételei most átalakulóban vannak, a következő évek támogatási irányelvei úgyszintén, de mit is jelent ező Semmiképp nem azt, hogy a mostanra beért fejlesztési elképzelésekre már csak korlátozottan lehet finanszírozási támogatást kapni. A Turisztikai Célelőirányzat felhasználásának jövő évi szabályozása reményt keltő, és további források is lehetnek, sőt vannak, csak egy kicsit szélesebb spektrumban és másként kell a lehetőségeket keresni.
EU-s programok lehetőségei
Az unióhoz való csatlakozásunk kapcsán új támogatási formák nyíltak meg a magyar intézmények, vállalkozások előtt. Ez az Előcsatlakozási Alapok (PHARE, ISPA, Sapard) mellett az úgynevezett közösségi programokban való részvételi lehetőséget is jelenti. A közösségi programok az unión belüli integritást elősegítő, speciális területek fejlesztésére irányuló, elsősorban tagállamok részére indított programok, amelyekhez a csatlakozásra váró államok – közöttük hazánk is – kapcsolódhatnak a hozzájárulás befizetését követően. Ezt azért is fontos megemlíteni, mert közös érdekünk, hogy a magyar hozzájárulás összegét minél több területen „visszapályázzuk”. Ezek a programok természetesen az EU fejlesztési politikáját, stratégiáját tükrözik – amelyek a csatlakozás után Magyarország számára is követendő irányelvek lesznek – és az elérhető vissza nem térítendő támogatások jelentős részét fogják jelenteni.
Potenciális eszközök
Az EU-s programok jelentős része – bár erről kevesen rendelkeznek pontos információval – már ma is nyitott a hazai pályázók részére és számos közösségi program pályázati feltételrendszerébe megfelelő turisztikai projektek is beilleszthetők. Ilyen programok többek között az Interreg III, Kultúra 2000, Phare, vagy az eContent digitális tartalomfejlesztő projektek is vonatkozhatnak turisztikai adatbázisok fejlesztésére, vagy a 6. Keretprogram kutatás-fejlesztés prioritásain belül is lehet pl. a turizmushoz közvetlenül kapcsolódó technológiák optimalizálását elősegítő javaslatokkal pályázni.
Mi kell a támogatáshoz
Az EU-s programok és az unió filozófiájának alapos ismerete, valamint némi fantázia, hogy egy adott elképzelést melyik program keretébe, milyen formában és csomagolásban lehet sikeresen „becsempészni”. …meg talán egy kis szakértelem egy jó pályázat elkészítéséhez.
Mit is jelent a „megfelelő’ projekt
Bár az Unió pályázati feltételrendszere (mellékletek száma, tartalma, adatlapok…) egyszerűbb, mint a hazai támogatásoké, vannak íratlan szabályok, amelyek figyelembevétele nélkül nem pályázhatunk sikerrel. A projektnek minden esetben kell valamilyen újdonságtartalommal rendelkeznie (kulcsszó – innovativitás, ami egyáltalán nem jelenti, hogy minden esetben fel kell találni a spanyolviaszt, inkább a megfelelő megközelítés a lényeg), és közös európai célokat kell, hogy szolgáljon. Tehát ezek a programok nem a már kitalált és már valahol működő dolgok helyi alkalmazásának, kizárólag lokális problémák megoldásának támogatási eszközei. Nem elég, ha a kiválasztott téma összhangban van a program célkitűzéseivel, a pályázati felhívással, de illeszkednie kell az unió szociális, politikai irányelveihez is. A legtöbb esetben megfelelő partnereket is kell keresni, kiválasztani a koordinátort, meggyőző (nem azt jelenti, hogy szerény!) költségvetést készíteni és a pályázatot megfelelő uniós angolsággal, a projektötletet jól tálalva megírni. Az EU-s pályázatokon való részvétel másképp is megközelíthető: csatlakozhatunk más szervezetek által már kialakított projektelképzeléshez vagy elindított projektekhez. Számos kezdeményezéshez vagy már folyamatban lévő programhoz az Unió partnerkereső weboldalain keresztül várják partnerek jelentkezését. Némi kutatás, kitartás árán – de inkább a nyitottság és rugalmasság a lényeg! – bekerülhetünk az EU által támogatott projektek résztvevőinek népes táborába, amelynek előnye nemcsak a vissza nem térítendő támogatás megszerzése, hanem széles nemzetközi kapcsolatrendszer kialakulása, amely később még kamatozhat. A rendszer alapos ismeretének időigényessége, jelentősége miatt az EU céljaival összefüggő programok létrehozását, támogatás( ok) megszerzését a tagállamokban is elsősorban szakosodott tanácsadó cégek végzik. Itthon az EU pályázati lehetőségek elérése kezdeti szakaszában van, de az már érzékelhető, hogy az erre szakosodott cégek a legsikeresebb pályázók. Hol tájékozódhatunk ezekről a programokrólő Hogyan juthatunk el hatékonyan a projektötlettől a program lezárásáigő Milyen segítséget nyújthat a tanácsadó az EU-s pályázati lehetőségek hatékony kiaknázásábanő Erről olvashatnak a következő számban.