Uniós pályázati lehetőségek a turizmusban

Az elmúlt években a turizmus gazdasági ágazatban jelentős beruházások történtek, amelyekben nagy szerepe volt a támogatási rendszer bőkezűségének is. A fejlesztések új kapacitásokat teremtettek és új feladatokat határoztak meg, a következő évek célja az ágazat jövedelemtermelő képességének növelése. Ehhez nagyon sok eredeti ötletre, látványos, érdekes megoldásra és további forrásokra, lehetőleg minél több támogatásra van szükség. Az év végi tervezésnél sokan keresik céljaik megvalósításához a támogatási lehetőségeket, ezért nem érdektelen vizsgálni a lehetőségeket.

A hazai támogatások rendszere

A Széchenyi terv széles körű turisztikai támogatásrendszere a fejlesztési kedv fellendülését jelentette. A hazai támogatási rendszer célrendszere és feltételei most átalakulóban vannak, a következő évek támogatási irányelvei úgyszintén, de mit is jelent ező Semmiképp nem azt, hogy a mostanra beért fejlesztési elképzelésekre már csak korlátozottan lehet finanszírozási támogatást kapni. A Turisztikai Célelőirányzat felhasználásának jövő évi szabályozása reményt keltő, és további források is lehetnek, sőt vannak, csak egy kicsit szélesebb spektrumban és másként kell a lehetőségeket keresni.

EU-s programok lehetőségei

Az unióhoz való csatlakozásunk kapcsán új támogatási formák nyíltak meg a magyar intézmények, vállalkozások előtt. Ez az Előcsatlakozási Alapok (PHARE, ISPA, Sapard) mellett az úgynevezett közösségi programokban való részvételi lehetőséget is jelenti. A közösségi programok az unión belüli integritást elősegítő, speciális területek fejlesztésére irányuló, elsősorban tagállamok részére indított programok, amelyekhez a csatlakozásra váró államok – közöttük hazánk is – kapcsolódhatnak a hozzájárulás befizetését követően. Ezt azért is fontos megemlíteni, mert közös érdekünk, hogy a magyar hozzájárulás összegét minél több területen „visszapályázzuk”. Ezek a programok természetesen az EU fejlesztési politikáját, stratégiáját tükrözik – amelyek a csatlakozás után Magyarország számára is követendő irányelvek lesznek – és az elérhető vissza nem térítendő támogatások jelentős részét fogják jelenteni.

Potenciális eszközök

Az EU-s programok jelentős része – bár erről kevesen rendelkeznek pontos információval – már ma is nyitott a hazai pályázók részére és számos közösségi program pályázati feltételrendszerébe megfelelő turisztikai projektek is beilleszthetők. Ilyen programok többek között az Interreg III, Kultúra 2000, Phare, vagy az eContent digitális tartalomfejlesztő projektek is vonatkozhatnak turisztikai adatbázisok fejlesztésére, vagy a 6. Keretprogram kutatás-fejlesztés prioritásain belül is lehet pl. a turizmushoz közvetlenül kapcsolódó technológiák optimalizálását elősegítő javaslatokkal pályázni.

Mi kell a támogatáshoz

Az EU-s programok és az unió filozófiájának alapos ismerete, valamint némi fantázia, hogy egy adott elképzelést melyik program keretébe, milyen formában és csomagolásban lehet sikeresen „becsempészni”. …meg talán egy kis szakértelem egy jó pályázat elkészítéséhez.

Mit is jelent a „megfelelő’ projekt

Bár az Unió pályázati feltételrendszere (mellékletek száma, tartalma, adatlapok…) egyszerűbb, mint a hazai támogatásoké, vannak íratlan szabályok, amelyek figyelembevétele nélkül nem pályázhatunk sikerrel. A projektnek minden esetben kell valamilyen újdonságtartalommal rendelkeznie (kulcsszó – innovativitás, ami egyáltalán nem jelenti, hogy minden esetben fel kell találni a spanyolviaszt, inkább a megfelelő megközelítés a lényeg), és közös európai célokat kell, hogy szolgáljon. Tehát ezek a programok nem a már kitalált és már valahol működő dolgok helyi alkalmazásának, kizárólag lokális problémák megoldásának támogatási eszközei. Nem elég, ha a kiválasztott téma összhangban van a program célkitűzéseivel, a pályázati felhívással, de illeszkednie kell az unió szociális, politikai irányelveihez is. A legtöbb esetben megfelelő partnereket is kell keresni, kiválasztani a koordinátort, meggyőző (nem azt jelenti, hogy szerény!) költségvetést készíteni és a pályázatot megfelelő uniós angolsággal, a projektötletet jól tálalva megírni. Az EU-s pályázatokon való részvétel másképp is megközelíthető: csatlakozhatunk más szervezetek által már kialakított projektelképzeléshez vagy elindított projektekhez. Számos kezdeményezéshez vagy már folyamatban lévő programhoz az Unió partnerkereső weboldalain keresztül várják partnerek jelentkezését. Némi kutatás, kitartás árán – de inkább a nyitottság és rugalmasság a lényeg! – bekerülhetünk az EU által támogatott projektek résztvevőinek népes táborába, amelynek előnye nemcsak a vissza nem térítendő támogatás megszerzése, hanem széles nemzetközi kapcsolatrendszer kialakulása, amely később még kamatozhat. A rendszer alapos ismeretének időigényessége, jelentősége miatt az EU céljaival összefüggő programok létrehozását, támogatás( ok) megszerzését a tagállamokban is elsősorban szakosodott tanácsadó cégek végzik. Itthon az EU pályázati lehetőségek elérése kezdeti szakaszában van, de az már érzékelhető, hogy az erre szakosodott cégek a legsikeresebb pályázók. Hol tájékozódhatunk ezekről a programokrólő Hogyan juthatunk el hatékonyan a projektötlettől a program lezárásáigő Milyen segítséget nyújthat a tanácsadó az EU-s pályázati lehetőségek hatékony kiaknázásábanő Erről olvashatnak a következő számban.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Klasszis TopDesign 2023 győztesünk: „Nem vagyunk azok a feladós típusok”

Klasszis TopDesign 2023 győztesünk: „Nem vagyunk azok a feladós típusok”  

Interjú a Klasszis TopDesign 2023 verseny egyik díjazottjával.
Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.