Az eseménnyel kapcsolatban megrendezett sajtótájékoztatón Dr. Horváth Viktória, a Nemzetgazdasági Minisztérium turizmusért felelős helyettes államtitkára kiemelte, hogy az eseményhez kapcsolódóan végre az azt megillető figyelem hárul az ágazatra, illetve az abban dolgozókra.
„A turizmus a hazai GDP 9 százalékát adja közvetett módon, és a magyarországi munkavállalók 12 százalékának megélhetését biztosítja az ágazat – mondta a helyettes államtitkár. - Az ő mindennapi sorsuk és jövőjük függ attól, hány hazai és külföldi vendéget fogadnak a szállodák, éttermek.”
A turizmusból élők körébe nem csak a szállodaiparban dolgozók tartoznak – tette hozzá Dr. Horváth Viktória – hanem azok is, akiknek mindennapi tevékenysége végső soron a turizmusban hasznosul. Ilyen lehet a mosodás, a sajtkészítő, a buszvezető, a borász. Ma a világgazdaság egyik leggyorsabban fejlődő ágazata ez, és Magyarországon sincs ez másképp, hiszen nálunk a gazdaság növekedésének egyik kulcsa lehet az ágazat.
„Mindezeket a szempontokat figyelembe vesszük a fejlesztéspolitika kialakítása során is, az NGM-ben már készülnek a 2014-2020-as időszak fejlesztéspolitikai irányelvei. A turizmusért felelős helyettes államtitkárság feladata, hogy a közeljövőben meghatározza azokat a célterületeket, termékeket, melyeket célirányos programokkal támogatunk majd. Ezért szeretnénk összegyűjteni minden olyan információt, amely segítheti ezt a munkánkat. Ehhez kérem az Önök segítségét is” – mondta a helyettes államtitkár.
A Turizmus Világnapja a turizmusban dolgozók ünnepe. De – ahogy Dr. Horváth Viktória fogalmazott – a turizmusban dolgozni nem hobby. Aki itt marad, és kitart a szakma mellett, tud és szeret emberekkel bánni, beszél nyelveket, vállalja, hogy késő este, vagy hétvégén is dolgozik. Vállalja azt a felelősséget is, hogy vendégül lát. Felelősség ez, mert amikor valaki utazik, úgy dönt, hogy az egyre szűkülő szabadidejét ránk bízza, és ezért pénzt is áldoz.
„Azt szeretném, ha a Turizmus Világnapján megismernék azokat az embereket, akik a vendégekért dolgoznak. Szeretném, ha nem csak a turizmus gazdasági jelentőségére irányulna figyelem ezen a napon, hanem azokra is, akik s felelősen végzett munkájukért köszönetet érdemelnek” – fejezte be a helyettes államtitkár.
A harmadik Turizmus Világnap akcióiban való részvételre a Magyar Turizmus Zrt. ismét a legnagyobb szakmai szervezetek és a turisták fogadásában közvetlenül érintett legnagyobb cégek és stratégiai partnerei bevonásával ösztönözte a turisztikai szakma képviselőit, hogy saját maguk által kitalált aktivitással vegyenek részt a vendégbarát kezdeményezésben. Idén, szeptember 27-én kívül szeptember 28-ára és 29-ére, tehát a kapcsolódó hétvégére is kiterjeszthetik akciójukat a belföldi turizmusban érintett szolgáltatók.
„A prognózisok szerint 3-4 százalékos növekedés várható globálisan a turizmusban – kezdte Horváth Gergely, a Magyar Turizmus Zrt. turisztikai vezérigazgató-helyettese. - Ez Európában 2,1, a környező, velünk egy kategóriába tartozó országokban 3,4 százalékot jelent. A magyar turizmus is növekvő pályán van, az első hét havi statisztitkák alapján a nemzetközi átlagot meghaladó mértékben növekedett a külföldiek által eltöltött vendégéjszakák száma.”
A világon a turizmus a negyedik legfontosabb gazdasági ágazat, amely szakmai előrejelzések alapján kijelenthetjük, hogy rövidesen első helyre léphet – emlékeztetett a vezérigazgató helyettes, aki hozzátette, hogy az ágazat fejlődése maga után vonzza a környezetszennyezés növekedését is. Ezért az ENSZ Turisztikai Világszervezete az esemény központi témájaként a turizmus és a víz kapcsolatát jelölte meg. Az idei mottó: „Tourism & Water: Protecting our Common Future”.
A cél a turisztikai szakma és a hazai lakosság figyelmének felhívása a vendégszeretet, a vendégbarát viselkedés jelentőségére, a folyamatos szemléletformálás szükségességére.
A Turizmus Világnap idei központi témája a turizmus és a víz kapcsolata. Az esemény rávilágít arra, hogy a turizmus egyik legfontosabb eszköze és forrása is a víz. Évente milliók utaznak világszerte azért, hogy élvezzék a víz melletti desztinációk szolgáltatásait. A víz azonban nem csak eszköz, hanem a turizmus egyik legfontosabb forrása is, ami nélkül nem működhet semmilyen turisztikai infrastruktúra. A világ egyik legnagyobb gazdasági ágazatának, a turizmusnak ezért vezető szerepet kell vállalnia abban, hogy ösztönözze a megfelelő vízmenedzsment megoldások használatát. A Turisztikai Világszervezet a turisták számára is ajánlásokat fogalmazott meg a környezettudatos magatartás ösztönzése érdekében.
A sajtótájékoztatón felszólalt Kovács István, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége főtitkára, aki kiemelte, hogy sikeres turizmus elképzelhetetlen sikeres szállodaipar nélkül. „Jó a Turizmus Világnapját ünnepelni, amikor a területen a számok javulnak, mindenképpen jó hír, hogy a gazdasági, pénzügyi válság 2010-es mélypontja után növekvő pályára állt a szállodaipar. Ami a rossz hír, hogy a három éves növekedés eredményeképpen a szállodák most érik majd el a 2007. évi mutatószámokat” – mondta a főtitkár, hozzátéve, hogy csak számszaki felzárkózásról beszélhetünk, reálértéken még elmaradás mutatkozik.
Elmondta, sok a tennivaló, a szállodások várják az új turizmus törvényt, a fejlesztési stratégiát. A szövetség szerint azonban nem kapacitásbővítésre, hanem attrakciófejlesztésre van szükség, olyan vonzerőre, melynek eredményeképpen több turista jön Magyarországra. Kiemelte: ugyanakkor az sem mindegy, milyen fizetőképességű vendég érkezik...
Az MT Zrt. által meghirdetett határidőig szakmai szervezetek és szövetségek kérték fel tagjaikat a csatlakozásra, továbbá különböző szolgáltatók, programgazdák képviselői is elárasztották kreatív ötleteikkel a nemzeti turisztikai marketingszervezetet arra vonatkozóan, hogy milyen, külön erre az akcióra kitalált kedvességgel, figyelmességgel, apró ajándékkal lepik meg vendégeiket az idei Turizmus Világnapon.
A Turizmus Világnaphoz kapcsolódó események listáját itt megtekintheti.