Első ízben 2001-ben az egykori cár, II. Szimeon Nemzeti Mozgalom néven pártot szervezett és már első indulásakor megnyerte az akkori voksolást. Másodszor a tegnapi július 5-i parlamenti választásokon ismétlődött meg ugyanez a jelenség.
Hivatalos, de még nem végleges eredmények szerint, a Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) párt főlényesen nyert, de egymaga nem tud kormányt alakítani. Nagy valószínűség szerint a jobbközép koalíciót 3 párt fogja alkotni: a GERB mellett a Kék Koalíció (6,7%), a 4%-os parlamenti küszöböt átlépő Rend, Jog és Igazság Pártja (4,13%). Ellenzékbe kerülnek a nagy vesztes, a jelenleg kormányzó Koalíció Bulgáriáért (17,7%) és a török kisebbséget tömörítő MDL (14,5%). Az alakuló jobbközép kormánynak nem lesz szüksége a radikális, ultranacionalista ATAKA (9,4%) részvételére a kormányban. A cár pártja nem érte el a minimum küszöböt.
A „címeres” kormány (magyarul a gerb szó címert jelent ) nehéz örökséget vesz át. A gazdasági növekedés, amely 10 éven át meghaladta az évi 6%-ot, idén 3,5%-os visszaesésre számíthat, a balkáni ország sem tudja megúszni az IMF kölcsön felvételét. A nehézségek ellenére a választók bizakodók. Hiszen ez egykori őrző-védőből Szófia főpolgármesterévé és most Bulgária miniszterelnökévé avanzsáló Bojko Boriszovnál senki sem ismeri jobban a politika és az alvilág összefonódásából származó korrupciós ügyeket, a politikai maffiát, az alvilág vezéreit.
A Batmannek is hívott, állandó cselekvési vágytól égő politikus választási ígéretében leszámolást ígért a tengerpartot uraló maffiavezérekkel. Legfőbb feladatának a strukturális reformokat tekinti: az igazságszolgáltatás, a bürokrácia leépítése, az egészségügy rendbetétele. Az EU legszegényebb tagállamának gazdaságát a korrupció miatt befagyasztott EU-s pénzalapok feloldásával kívánja újraindítani. Nagy kérdés, hogy az új kormány meg meri-e tenni azokat a lépéseket, melyek szükségesek az ország GDP-nek 14%-át adó turizmus ágazat rendbetételére. Le tudja-e állítani a tengerparton és egyes hegyvidéki üdülőhelyeken az engedély nélküli építkezéseket vagy az engedély nélkül épített szállodák szelektálását, lebontását, a túlzsúfolt beépítettség megszüntetését a legnépszerűbb tengerparti üdülőhelyeken. Köztudott tény, hogy a bolgár tengerparton az alvilág és különböző politikai csoportok képviselői is érdeltségeket szereztek a szállodaépítesekben. Sokszor engedély nélkül húztak fel egy-egy szállodát, majd lefizették az illetékes hivatalnokokat és utólagosan szerezték be az építési engedélyeket. Ennek köszönhetően egyes tengerparti üdülőhelyeken túlzott beépítettség alakult ki, ezek rendbetétele nem kis bátorságot igényel. Ezeknek a fontos lépéseknek megtételét is várja a turizmus szakma az új kormánytól - tájékoztatta a Napi Turizmus Tütünkov Jordán, a Heller Farkas Főiskola oktatója.