A 3,5 milliárd forint összköltségű Hit és Egészség elnevezésű komplex vallásturisztikai projekt keretében zajló felújítást mintegy 400 millió forintból valósította meg a templomot fenntartó Debrecen-Nyíregyházi Római Katolikus Egyházmegye. A teljes külső és belső rekonstrukciót és az oltárok helyreállítását magában foglaló beruházás elemei mellett megépült a templommal egybekötött minorita kolostor negyedik szárnya, valamint megszépült az épületegyüttes belső díszudvara. A kiegészítő fejlesztéseket az egyházmegye saját forrásaiból és a Minorita rend támogatásából finanszírozta.
A minorita római katolikus templomot a XV. század végén II. ecsedi Báthori István - a kenyérmezei hős - építette Nyírbátor lakosságának, amely az eltelt évszázadok során többször megrongálódott, egy ízben szinte teljesen lerombolták. Kelemen Didák minorita ferences rendi szerzetes a 18. század elején építette újjá. Ekkor kerültek az épületre a máig fennmaradt barokk építészeti jegyek. A műemlék eredeti gótikus jellegét az égbe törő déli homlokzaton található mérműves ablakok őrzik.
A jelenlegi felújítás során az épület alacsony hajlásszögű tetőszerkezetét teljes mértékben elbontották, s helyette egy új impozáns gótikus hatású tetőt és harangtornyot kapott. A teljes műszaki felújításon túl az egyszerű, belső templomtérben restaurálásra kerültek a különleges művészi kialakítású barokk fa oltárok is. Az elmúlt egy évben az épület öt oltára közül hármat teljes mértékben sikerült helyreállítani, köztük a 12 méter magas fő- és Krucsay oltárt, amely Európában is egyedülálló.
A fejlesztés különlegessége, hogy ezzel egy időben a város másik, szintén a XV. században épített gótikus református temploma is hasonló átalakításon esett át, amelyeket egy kivételes hangulatú, közel 500 méter hosszú várostörténeti sétány köt össze. A belőlük létrejött, s az országban egyedülálló épületegyüttes, kiegészülve az egykori Báthori Várkastély ebédlőpalotájával május végétől új pompában várja mind a hazai, mind pedig a külföldi látogatókat.