Pál Béla, a bizottság MSZP-s tagja kezdeményezésére került a bizottság elé az előterjesztés. Az ülésre felsorakoztak a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM), a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. (MFB), és a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) képviselői.
Beszámolójukból kiderült, meggondolatlan szállodafejlesztések sokasága ment végbe az elmúlt évtizedben. Miközben a kapacitás 2007 óta bő 10 százalékkal nőtt, a belföldi, illetve külföldi vendégéjszakák száma átlagosan 5%-kal. A szobák foglaltsága esett több mint 3 százalékkal, és közel 4 százalékkal csökkent az átlagár is. Legnagyobbat az egy kiadható szobára jutó bevétel (Revpar) esett, jó 10 százalékkal a 2007- es 7444 forintról 6706-ra. Ennek egyenes következménye a szállásdíj bevételek elmaradása – ismertette Kovács István, az MSZÉSZ főtitkára a szomorú számokat. Elmondta: egy szálloda fenntartható működése akkor is gondot okoz, ha nincs hitelállománya, a fenti mutatók miatt. A következő év sem néz ki jobban – jegyezte meg borúlátóan.
Baranyay László, a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta: 15 felszámolási eljárást folytatnak. Az MFB-nek 50 milliárdos portfóliót jelent mindez. A válság miatt a megtérülni látszó szállodák is problémássá váltak. Az egyik fő ok, hogy számos nem megfelelő helyen épült nem megfelelő termék. „Az isten háta mögött” – fogalmazott Kovács. Különösen a wellness-szállók területén igaz ez. Szintén túlkínálat keletkezett négycsillagosokból. Az ok, hogy ez esetben lehet a befektetést legrövid időn belül visszakapni, nem véletlen, hogy a bankok is nagyobb finanszírozási hajlandóságot mutattak ebben a kategóriában.
Sok fejlesztést finanszíroztak meg a bankok nem megfelelő megvalósíthatósági tanulmány, nem megfelelő előkészítés és valótlan adatok alapján. Pál Béla szerint a bankok számára fontosabb volt a hitelkihelyezés, mint a körültekintés. Nem voltak kellően szigorúak az uniós pályázatok elbírálói sem, akik szakmai értékelés helyett csak a banki hitel meglétét vizsgálták – fejtette ki Pál Béla, hozzátéve, hogy a pályázati források nélkül épült szállodák beruházói jóvak körültekintőbbek és takarékosabbak voltak.